Jak malować oczy?
Oczy są zwierciadłem duszy. Nawet te najpiękniejsze z natury, jeśli są umiejętnie umalowane, stają się pierwszym elementem twarzy, który przyciąga wzrok. Umiejętne malowanie oznacza dostosowanie makijażu do okazji, pory dnia i typu urody. Umiejętności jak malować oczy można się tylko częściowo nauczyć na kursach wizażu. Diabeł tkwi tutaj w intuicji i zdolności do krytycznej, ale życzliwej samooceny, kiedy stoi się przed lustrem. By makijaż oczu poprawiał ich urodę, trzeba znać kilka podstawowych jego zasad.
- • Kosmetyki do makijażu, lusterko, odrobina samokrytyki.
Makijaż dzienny jest delikatny, prawie niewidoczny. Jego zadaniem jest jedynie umiejętnie podkreślić to, czym obdarzyła natura, i zatuszować niedoskonałości. Powinien być utrzymany w naturalnych barwach, ewentualnie z niewielkim dodatkiem subtelnych, kolorowych pasteli. Na pytanie, czy jakiś cień do powiek nie jest zbyt wyzywający jak na makijaż dzienny, odpowiedz sobie na pytanie, co pomyślałabyś o osobie, u której zauważyłabyś taki kolor na powiekach.

Makijaż wieczorowy jest mocniejszy i fantazyjny – tu dozwolone są wszelkie kombinacje kolorystyczne, które zdecydowanie podkreślają zarówno kształt, jak i kolor tęczówki. Oczy można malować błyszczącymi cieniami lub kredkami, pokrywać powieki żelami z brokatem i silnie wydłużać kąciki oczu.
Oczy małe i głęboko osadzone najlepiej podkreślać jasnymi cieniami, które optycznie je powiększą oraz „wysuną” z oczodołów. Oczy duże można pomalować ciemniejszymi kosmetykami.

Podkreślanie linii oczu czarną kredką dozwolone jest tylko w przypadku wielkich oczu – czarna kredka optycznie pomniejsza oko i wyostrza jego kontur. Dlatego podkreślenie oczu w ten sposób - jeśli ma się ostre rysy twarzy - może nadać całej buzi ponury, nieprzyjemny wygląd.
Oczy malujemy kładąc jasne cienie bliżej wewnętrznego kącika, a ciemne w kierunku zewnętrznego kącika. Jeśli oczy są wąskie, warto na górnej powiece, tuż u nasady rzęs, narysować jasną kreskę. Na środku zaś górnej powieki można zrobić niewielką jasną abo białą plamkę i lekko rozetrzeć jej brzegi. Taki zabieg optycznie „otworzy” oko.
Makijaż oka zawsze zaczynamy od nałożenia dobrego kremu pod oczy. Kiedy skóra wchłonie kosmetyk, powieki pokrywamy niewielką ilością podkładu pod makijaż. Można też powieki lekko przypudrować – wtedy cienie trzymają się dłużej. Następnie obrysujemy kredką kontur oka i poprawiamy jego kształt. Kredą można obwieść całe oko, alby narysować tylko krótkie odcinki skierowane ku zewnętrznemu kącikowi oka. Teraz trzeba nałożyć cienie lub pokryć powiekę kolorowym żelem czy kredką. Na zakończenie należy wytuszować rzęsy . Tusz nakładamy dwukrotnie – wersja dla makijażu dziennego. Trzy razy – dla podstawowej wersji wieczorowej.

Jeśli dodatkowo chcemy podkreślić kształt oka i głębię spojrzenia, na górnej powiece, na linii rzęs, w umalowanym już oku, nakłada się eyeliner. Kreska rysowana eyelinerem powinna być delikatna, lecz pewnie. Najlepiej przy otwartym oku – by była precyzyjnie nałożona i niezbyt gruba.
opis porady
Uwagi i spostrzeżenia
- •Jeśli oczy po umalowaniu łzawią i pieką, to znaczy, że któryś kosmetyk uczula. Tego, jak malować oczy naprawdę dobrze, najszybciej nauczysz się ćwicząc i eksperymentując na sobie i koleżankach.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:29:11
Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 23:47:52
Ostatnio zmieniony: 2011-03-02 12:33:43
Ostatnio zmieniony: 2010-08-07 15:34:14
Dodaj komentarz