Jak łatwo rozpoznać rodzaje cery?

Na pewno należy do jednego z czterech podstawowych rodzajów cery: normalną, tłustą, mieszaną i suchą. Poznaj je i przeczytaj ich charakterystykę i rozpoznaj swoją cerę!

1

Cera normalna

Ma różowo-mleczne lub różowo-cieliste zabarwienie. Jest jędrna i elastyczna. Posiada jedwabiście gładką powierzchnię, na której nie występują przebarwienia i rozszerzone naczynia krwionośne. Nie błyszczy się ani nie przetłuszcza. Nie ma też rozszerzonych porów i nie występują na niej zaskórniki. Dobrze reaguje na stosowane kosmetyki, wodę oraz mydło. Warunki pogodowe - takie jak wysoka temperatura, niska temperatura czy mocny wiatr, nie stwarzają dla niej problemów. Skóra taka występuje najczęściej u dzieci do rozpoczęcia okresu dojrzewania płciowego.


2

Cera sucha

Nazywana jest też odtłuszczoną. Ma jasną, różową barwę. Jest cienka (z upływem lat coraz cieńsza), widać przez nią rozszerzone naczynka krwionośne. Ma matową, szorstką i nierówną powierzchnię, na której występują zmiany barwnikowe. Łatwo się łuszczy. Szybciej się starzeje. Jest słabo sprężysta i z wiekiem robi się bardziej wiotka. Ilość łoju, który wydziela kształtuje się w granicach normy. Nie ma zaskórników ani widocznych porów. Źle reaguje na warunki atmosferyczne (ciepło-zimno, silny wiatr), h2o, mydło oraz nowo użyte kosmetyki. Osoba z taką skórą doznaje uczucia jej pieczenia, ściągania. Skóra odtłuszczona najczęściej spotykana jest u dorosłych, w szczególności po trzydziestym roku życia.


3

Cera tłusta

Ma szaro-żółty kolor. Wydziela na powierzchnię skóry za dużo sebum, zwłaszcza w tzw. strefie T - na: czole, nosie i brodzie. Skutkiem tego jest nieestetyczne błyszczenie się twarzy. Na takiej cerze widoczne są pory i zaskórniki. Jest ona gruba i słabo ukrwiona. Wolniej się starzeje. Dobrze reaguje na nakładane kosmetyki, wodę, mydło i na czynniki atmosferyczne. Jest wrażliwsza na bodźce odbierane z wewnątrz skóry (np. na stres czy na zaburzenia hormonalne) niż na bodźce zewnętrzne. Zaczynamy mieć z nią do czynienia przeważnie od okresu dorastania.


4

Cera mieszana

Jest połączeniem dwóch różnych typów skór: jednej na policzkach i drugiej na czole, nosie oraz brodzie. Skóra taka jest wrażliwa na używane kosmetyki. Spotykamy się z nią przede wszystkim u osób w wieku 25-45 lat.


5

Jeżeli - po przeczytaniu tych opisów, nadal nie wiesz jaki masz typ skóry twarzy lub wahasz się co do tego, która jest Twoim rodzajem cery, wybierz się do kosmetyczki. Ona, już na pierwszym spotkaniu, określi jakiego typu cerę posiadasz.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.12.2013

Komentarze