Jak kupować szampony i odżywki do włosów?
Przyszła wiosna, więc pozbyłyśmy się czapek, a spod nich zamiast pięknych, lśniących i miękkich włosów wyszły matowe, płaskie i najczęściej rozwichrzone. Patrząc na modelki w telewizji, które bujnym owłosieniem głowy zachęcają nas do kupna rewelacyjnych: farb, szamponów, odżywek, biegniemy do sklepu i kupujemy najdroższe kosmetyki do włosów - a skutku całkowicie brak! Dlaczego? Co robimy nie tak? Aby dobrać odpowiednie szampon i odżywkę powinniśmy poznać magiczny świat ich składników, a wtedy kupimy takie kosmetyki, jakich potrzebujemy.
- • Cierpliwość przy stosowaniu ziołowych nalewek i naparów w kuracji
Pierwszą grupą składników szamponów są środki natłuszczające, które przeciwdziałają nadmiernemu wysuszaniu włosów. Najczęściej używa się ekstraktów roślinnych: oliwa z oliwek, oleje słonecznikowy, sojowy, z pestek moreli, brzoskwiń, migdałów, avocado czy jojoby.
Kolejna grupą składników są składniki nawilżające, takie jaki: GLICERYNA, GLIKOLE i POLIGLIKOLE. Wnikają one w niewielkiej ilości we włos, a pozostała część zostaje na włosach i ułatwi im chłonięcie wody.
Ostatnim elementem są zioła. Ich ekstrakty są używane w kosmetyce włosów od niepamiętnych czasów. Możemy pójść na łatwiznę i kupować gotowe ziołowe szampony. Jednak możemy same komponować nalewki i napary ziołowe do pielęgnacji włosów.
Do produkcji szamponów używa się różnorodnych ziół: jemioły, kłącza tataraku, nagietka, melisy, cytryny, korzeń łopianu, brzozę, podbiał i wiele innych. Różne zioła mają zastosowanie do różnych włosów.
Do włosów suchych polecane są szampony zawierające w swoim składzie jedno lub kilka następujących ziół: korzeń łopianu, kwiaty czarnego bzu, pietruszka, pokrzywa zwyczajna i szałwia.
Do włosów tłustych i przetłuszczających się poleca się szampony zawierające ekstrakty z nagietka, skrzypu polnego, melisy, cytryny, lawendy, mięty, rozmarynu, bylicy, krwawnika pospolitego lub oczaru wirgilijskiego,
Natomiast włosy ze skłonnością do łupieżu dobrze się czują po umyciu szamponami zawierającymi wyciągi z następujących ziół: łopianu, rumianku, czosnek, cebuli, przytuliny czepnej, pietruszki, rozmarynu, macierzanki i pokrzywy zwyczajnej.
Wszelkie podrażnienia skóry głowy są łagodzone przez kocimiętkę, żywokost oraz rumianek.
Jeśli nasze włosy są matowe, to podziękują nam za kurację szamponem zawierającym jeden lub kilka następujących ziół: przytulina czepna, skrzyp polny, kwiat lipy, nasturcja, rozmaryn.
Dodatków szampony zawierają ekstrakty z:
1. SZYSZEK CHMIELU - mają działanie przeciwzapalne, dlatego poleca się je dla włosów tłustych oraz zniszczonych częstym farbowanie, trwałą ondulacją,
2 MYDLNICĘ LEKARSKĄ - nadaje się do włosów delikatnych, cienkich po długotrwałym farbowaniu,
3 KORA MYDŁKOWA - dla sporządzenia szamponu do włosów tłustych,
4. VERBENĘ LEKARSKĄ - środek do wzmacniania każdego rodzaju włosów.
A po co na odżywki do włosów, jeśli w szamponach już wszystko jest? Otóż odżywki są uzupełnieniem kuracji szamponem: poprawiają stan osłonki naszych włosów, wygładzają łuski włosa, sprawiają, że włosy staja się miękkie i lśniące. Ułatwiają również rozczesywanie włosów. Należy przy ich wyborze czytać uważnie etykietę, aby dobrać ja tak by współgrała z szamponem
Dodaj komentarz