Jak długotrwale zabezpieczyć buty przed przemakaniem?

Nie ma chyba nic bardziej nieprzyjemnego niż wilgoć w butach. Pół biedy, jeśli przemoczone buty trafiają się podczas wypadów w czasie lata i na wakacjach. Gorzej, jeśli obuwie przemaka podczas chłodów, a już zupełną katastrofą dla stóp może okazać się noszenie mokrych butów podczas mrozu. To grozi nawet odmrożeniem palców.

  • Pasta/wosk/tłuszcz/impregnat do butów, szczotki do obuwia, farba do skór licowych.
1

Uniwersalnie na niepogodę

Uniwersalnie na niepogodę

Na początek rada uniwersalna: noś zawsze obuwie dostosowane do pogody. Jeśli dopadnie cię oberwanie chmury, a ty masz na nogach najelegantsze pantofle, schroń się gdzieś do czasu, aż deszcz przejdzie. Lawirowanie po chodnikach pomiędzy kałużami i w biegu i tak skończy się dla twojego obuwia kompletnym przemoczeniem.


2

Zanim pierwszy raz wyjdziesz

Buty zawsze zabezpiecz przed pierwszym użyciem. Skórzane pokryj dobrą, gęstą pastą; te z nubuku, irchy czy tekstylne zaimpregnuj dostępnymi w sprzedaży preparatami w sprayu. Na obuwiu mogą znajdować się miejsca niezbyt solidnie lub mikrouszkodzenia i to przez nie właśnie najczęściej wilgo dostaje się do wnętrza buta. Nie żałuj przed pierwszym użyciem ani pasty, ani impregnatu – nawet, jeśli w długoterminowej prognozie pogody nie widzisz ani jednej chmurki. Tak zabezpieczone buty są bardziej odporne na uszkodzenia, a ty przy okazji likwidujesz newralgiczny punkt w miejscu mikroskazy.


3

Oczyść i...

Oczyść i...

Każde oczyszczanie butów kończ ich osuszeniem oraz starannym pastowaniem lub pokrywaniem impregnatem. To specyficzna profilaktyka, dzięki której twoje buty zachowają żywotność i szczelność na długi czas.


4

Zabezpieczanie po sezonie

Po sezonie buty umyj, porządnie wysusz z dala od źródła ciepła, i na całkowicie suche nałóż dobrą pastę, impregnat lub wosk. Nie poleruj pasty ani wosku. Zrobisz to przed pierwszym użyciem w kolejnym sezonie. Tak zabezpieczone buty zapakuj do pudełka i odstaw do przechowania do następnego użytku. Materiały, z których wykonano obuwie zachowują dzięki takiemu zabezpieczeniu sprężystość i elastyczność oraz nie mają tendencji do pękania na zgięciach.


5

Nie żałuj gliceryny

Nie żałuj gliceryny

Jeśli skórzane buty przechowywane były w nieodpowiednich warunkach, tracą elastyczność, stają się bardzo podatne na pękanie i przemakanie. Warto je porządnie wymyć, wysuszyć i pokryć gliceryną. Kiedy gliceryna się wchłonie, buty przecieramy suchą szmatką i pastujemy albo pokrywany woskiem lub tłuszczem do skór.


6

Zalety poczciwej pasty

Nic lepiej nie zabezpieczy skórzanych butów przed przemoknięciem niż tradycyjna, gęsta pasta. Dlatego, jeśli wiesz, że buty będziesz nosić podczas pluchy, daruj sobie pokrywanie ich nowoczesnymi, lekkimi preparatami. Owszem, nadają obuwiu lekką ochronę i piękny połysk, ale warstwy odpornej na działanie większej ilości wilgoci czy wody nie wytworzą.


7

Nie daj przemoknąć!

Buty, które choć raz przemokły, stają się bardziej podatne na chłonięcie wilgoci. Dlatego albo zrezygnuj z noszenia ich podczas pluchy, albo też bardzo dokładnie pokrywaj pastą lub impregnatem.


8

Chroń wnętrze buta

Nie chodź w butach z pękniętą lub odklejającą się podeszwą, bo wilgoć dostanie się do nich od spodu. Jeśli w obuwiu ze skóry licowej pojawią się pęknięcia materiału, możesz pokryć je specjalnymi farbami do skór, dobranymi kolorem do barwy lica. Kiedy farba wyschnie, pokryj ją pastą lub innym preparatem nadającym elastyczność.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.12.2013

Komentarze

przydatna porada