Jak dbać o ubrania z wiskozy?

Ubrania z wiskozy są nie tylko ładne, lecz także wygodne. Dzięki właściwościom materiału doskonale sprawdzają się latem. Aby zachowały swój pierwotny wygląd i służyły nam przez długi czas, należy odpowiednio o nie dbać. Wyjątkowo istotny jest odpowiedni proces prania, prasowania i przechowywania.

1

Co to jest wiskoza?

Co to jest wiskoza?

Ubrania wykonane z wiskozy cieszą się dużą popularnością. Są przewiewne i miłe w dotyku, mają też właściwości higroskopijne, co oznacza, że szybko absorbują wilgoć i łatwo oddają ją z powrotem. Wszystko to wynika z charakteru materiału, z którego zostały zrobione, dlatego warto wiedzieć, czym jest wiskoza. Pod tą nazwą kryje się sztuczne włókno, które pozyskuje się ze składników naturalnych, czyli z roślin. Proces jego powstawania polega na poddaniu chemicznej obróbce celulozy pochodzącej z drzew (najczęściej iglastych). Co ważne, istnieje wiele rodzajów wiskozy. Może ona imitować np. bawełnę, jedwab lub wełnę, a przy tym zawsze jest przyjaznym dla skóry materiałem. Wykonane z niej ubrania są więc niezwykle wygodne i zapewniają komfort noszenia nawet podczas upalnego lata.


2

Jak prać ubrania z wiskozy?

Aby ubrania z wiskozy zachowały swoje właściwości i ładnie się prezentowały, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Podstawowym zabiegiem jest pranie, najlepiej ręczne, w chłodnej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu. Należy przy tym pamiętać, aby nie ugniatać ani nie rozciągać wiskozowej odzieży, ponieważ może to doprowadzić do jej zniszczenia.Istnieje także opcja automatycznego prania ubrań z wiskozy w pralce. Przed zabiegiem warto odwrócić je na lewą stronę – dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko ich ewentualnego zniszczenia. Opcjonalnie można włożyć odzież do specjalnej siateczki do prania, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Trzeba też pamiętać, aby nie stosować silnego proszku lub odplamiacza – najlepiej sprawdzi się płyn do delikatnych tkanin. Co ważne, pranie wiskozy w pralce należy przeprowadzić w niskiej temperaturze – maksymalnie 40oC. Nie wolno stosować opcji wirowania, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernego zmechacenia lub nawet zniekształcenia odzieży.


3

Bezpieczne prasowanie i przechowywanie ubrań z wiskozy

Po praniu odzież z wiskozy należy wysuszyć – najlepiej metodą „na płasko”, dzięki czemu nie powstaną nieestetyczne zniekształcenia czy rozciągnięcia. Później można dokładnie wyprasować ubrania – powinno się to robić po uprzednim przewróceniu ich na lewą stronę. Podczas zabiegu trzeba też zwrócić szczególną uwagę na temperaturę żelazka – nie może ona przekraczać 110–120oC. W innym przypadku mogłoby dojść do brzydkiego wyświecenia się tkaniny, zwłaszcza jeśli ma ona ciemny kolor. Aby upewnić się, że temperatura prasowania jest odpowiednia, przed rozpoczęciem procesu rozprostowywania materiału warto sprawdzić zalecenia znajdujące się na metce danego ubrania.Ostatnią istotną kwestią, jeśli chodzi o dbanie o odzież z wiskozy, jest jej właściwe przechowywanie. Najlepiej układać ubrania z tej tkaniny w szafce na płasko. Warto bowiem pamiętać, że odzież wykonana w 100% z wiskozy w wyniku długiego wiszenia na wieszaku może mieć tendencję do wyciągania się i zniekształcania.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.12.2020

Komentarze