Jak dbać o odzież z naturalnych materiałów jak wełna i jedwab i czy warto ją wybierać?

Odzież z jedwabiu jest piękna i trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Jest to materiał bardzo delikatny, który ma właściwości hipoalergiczne. Nie przyciąga też roztoczy ani bakterii. Ma zdolności do termoregulacji, a więc można nosić go przez cały rok. Doskonałym wyborem jest również odzież wełniana, która nie gniecie się, a przy tym doskonale utrzymuje temperaturę. Jednak jak przystało na naturalne materiały, trzeba pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji, tak by nie doszło do uszkodzenia ich struktury.

1

Jak dbać o odzież z jedwabiu?

Jak dbać o odzież z jedwabiu?

Jedwab jest to materiał, który wymaga specjalnego traktowania. Jest niezwykle piękny, ale niestety bardzo łatwo uszkodzić jego strukturę. Wiele osób zastanawia się, jak dbać o odzież z jedwabiu? Trzeba tutaj pamiętać, że tylko odpowiednia pielęgnacja sprawi, iż jedwab przez lata będzie prezentował się wspaniale. Jedwab jest bardzo drogi, ale niestety przez nieumiejętne pranie można go uszkodzić. Czy warto wybierać odzież z jedwabiu? Oczywiście, że tak. Przy pielęgnacji trzeba jednak stosować się do zaleceń producenta, które zostały umieszczone na metce. W żadnym wypadku nie można prać w wysokiej temperaturze. Najlepiej prać w programie ręcznym. Dodatkowo należy stosować odpowiednie preparaty do prania. Sprawdzą się np. kapsułki oraz preparat do zmiękczania wody. Pamiętajcie, że włókna naturalnego jedwabiu zbudowane są z białka. Z tego też powodu można użyć preparatów dedykowanych do wełny oraz specjalnych preparatów do jedwabiu. Temperatura prania nie może być wyższa niż 30 stopni. Zabronione jest także wirowanie. Jeżeli Wasza odzież jest bardzo zabrudzona, to wcześniej ją namoczcie. Nie można szorować ani pocierać materiału. Trudno dostępne plamy można usunąć poprzez kilkukrotne pranie w programie ręcznym w temperaturze do 30 stopni. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak suszyć jedwab. Zabronione jest wkładanie odzieży jedwabnej do suszarki. Najlepiej ubrania rozłożyć na grubym, frotowym ręczniku.


2

Jak dbać o odzież wełnianą?

Kolejnym naturalnym materiałem jest wełna. Wiele osób zastanawia się, jak dbać o odzież wełnianą? Tutaj musicie wiedzieć, że ubrania z tego materiału są dość wymagające i to zarówno podczas prania, jak i suszenia. Oczywiście na początek musicie zastosować się do etykiety. Zawsze należy też ubrania odwracać na lewą stronę. W ten prosty sposób można uniknąć ich zmechacenia. Ubrań z wełny nie można prać zbyt często. Nie można też zostawiać mokrych w pralce. Zabronione jest suszenie wełnianych ubrań w słońcu czy bezpośrednio na grzejnikach. Do prania należy stosować specjalne płyny oraz proszki. Wełnę można prać ręcznie, ale najlepiej użyć delikatnego programu do prania ręcznego. Pamiętajcie jeszcze o tym, by od razu po wyjęciu odzieży z pralki przywrócić jej naturalną formę. Nie można więc jej wykręcać, ale też zabronione jest wieszanie mokrych rzeczy na wieszaku. Nadmiar wody usuńcie przyciskając delikatnie ręcznik do odzieży. Trzeba też uważać, aby nie doprowadzić do mechacenia się wełny. Najczęściej dochodzi do tego, gdy niewłaściwie pielęgnuje się ubrania bądź je pociera. Aby pozbyć się oddzielających się włókien, można użyć maszynki do swetrów.Czy warto wybierać odzież z jedwabiu i wełny? Zarówno odzież wełniana, jak i jedwabna są świetnym wyborem. Ta druga doskonale chroni przed zimnem, a jedwabna dodaje stylizacji prestiżu i elegancji. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że te materiały są bardzo wymagające i trzeba stosować odpowiednią pielęgnację. Na pewno jednak można wybrać odzież z jedwabiu i bawełny świetnej jakości.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.03.2023

Komentarze