Irygator do zębów - co to jest i czy warto go kupić?

Samo mycie zębów szczoteczką może nie wystarczyć do utrzymania prawidłowego stanu uzębienia i zdrowia jamy ustnej. Ważne jest także dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i innych, trudno dostępnych miejsc. Pomaga w tym zarówno nić dentystyczna, jak i bardziej zaawansowany irygator do zębów. Poznaj jego działanie!

1

Irygator do zębów – jak działa?

Irygator do zębów – jak działa?

Irygatory to profesjonalne urządzenia do higieny jamy ustnej, które usuwają osad i resztki pokarmowe za pomocą cieczy wystrzeliwanej pod dużym ciśnieniem. Woda lub inny płyn skutecznie rozbija i wypycha niechcianą treść z przestrzeni trudno dostępnych, do których ciężko jest się dostać zwykłą szczoteczką.
Co wlewa się do irygatora? Najlepiej jest korzystać ze zwykłej wody, może być przefiltrowana lub przegotowana. Powinna ona poradzić sobie z zanieczyszczeniami doskonale. Czasami, ze względów zdrowotnych czy problemów z nadwrażliwością dziąseł, poleca się stosowanie specjalnych płynów, jednak w kwestii samej higieny wystarcza czysta woda.


2

Rodzaje irygatorów – czym się różnią?

Dostępnych na rynku jest kilka rodzajów irygatorów, różnią się one między sobą wielkością, czasem działania czy mocą urządzenia. Oto, jakie typy wyróżniamy:
● irygator stacjonarny – pojemnik na wodę to osobne naczynie, połączone z rękojeścią poprzez rurkę. Możliwość wlania dużej ilości wody wydłuża czas pracy urządzenia, umożliwiając tym samym dokładniejsze oczyszczanie całej jamy ustnej przy jednokrotnym napełnieniu pojemnika. Zwykle posiada dołączone wymienne końcówki, dlatego korzystać z niego może cała rodzina;
● irygator bezprzewodowy – znacznie mniejszy od stacjonarnego, posiada wbudowany zbiornik na wodę i akumulator, który umożliwia użytkowanie bez konieczności podłączania do prądu. Niestety ograniczona pojemność zbiornika wymusza kilkukrotne napełnianie celem dokładnego oczyszczenia wszystkich przestrzeni w jamie ustnej.
Poszczególne modele irygatorów różnią się mocą, trybem pracy, możliwością regulacji ciśnienia i pojemnością zbiornika. Duży wybór i możliwość porównania modeli znajdziesz w sklepie Empik.com https://www.empik.com/agd/urzadzenia-do-pielegnacji/irygatory,51011005,s.


3

Czy potrzebny jest mi irygator?

Irygator to urządzenie służące do uzupełnienia procesu oczyszczania zębów – w żadnym wypadku nie może ono zastąpić zwykłego szczotkowania. Po co więc w ogóle go stosować? Irygatory świetnie radzą sobie z uporczywym osadem nazębnym i tworzącym się kamieniem. Regularne używanie urządzenia zapobiega więc powstawaniu złogów, które w późniejszym czasie mogą być odpowiedzialne za odsuwanie się dziąseł i ich krwawienie. Regularne usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych chroni przed rozwojem bakterii odpowiedzialnych za choroby jamy ustnej, w tym próchnicy.
Irygator to także świetne rozwiązanie dla osób noszących aparat nazębny – woda wystrzeliwana pod dużym ciśnieniem jest w stanie skutecznie oczyścić problematyczne miejsca łączenia gumek z powierzchnią zębów i wszelkich przestrzeni pomiędzy nimi a aparatem ortodontycznym.


4

Zalety stosowania irygatorów do zębów

Jakie korzyści niesie za sobą używanie irygatora jako uzupełnienie higieny jamy ustnej? Oto najważniejsze z nich:
● lepsze dotarcie do trudno dostępnych miejsc i zakamarków – przestrzeni międzyzębowych, łączeń z aparatem ortodontycznym;
● pozbycie się kłopotliwego osadu i tworzących się płytek kamienia nazębnego, który może uszkadzać dziąsła;
● masowanie dziąseł poprawia ich ukrwienie i wzmacnia je;
● dla osób o wyjątkowo ciasnych przestrzeniach między zębami używanie irygatorów jest znacznie prostsze i bardziej skuteczne od stosowania nici dentystycznych.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.11.2021

Komentarze