Dlaczego szwajcarskie zegarki uznaje się za najlepsze na świecie?

Szwajcarskie zegarki są uznawane za najlepsze na świecie – znane jest nawet powiedzenie „chodzić jak w szwajcarskim zegarku”. Kraj ten kojarzy się z najlepiej wykonanymi, precyzyjnie działającymi i najpiękniejszymi zegarami i zegarkami. Skąd fenomen szwajcarskich zegarków? Dlaczego właśnie ten kraj jest nazywany krainą zegarmistrzów? Wyjaśniamy!

1

Historia Szwajcarii jako kraju zegarków

Historia Szwajcarii jako kraju zegarków

Produkcją pierwszych zegarków osobistych zajmowali się już w XVI wieku francuscy hugenoci, którzy w związku z Reformacją byli zmuszeni szukać schronienia poza krajem. Znaleźli je w Republice Genewskiej, na której czele stał Kalwin. Genewa była wtedy miejscem słynącym z produkcji pięknej biżuterii, zaradni kalwiniści postanowili więc połączyć siły z lokalnymi producentami i kupcami. Zaczęli tworzyć funkcjonalne i piękne zegarki, których noszenia nie zabraniała religia protestancka (w przeciwieństwie do biżuterii).Szwajcarzy nie byli jednak na tyle zamożni, by kupować produkowane w Genewie zegarki, dlatego kalwiniści postawili na handel poza tym regionem. Stąd też już od początków XVII wieku szwajcarskie zegarki zaczęły rozprzestrzeniać się po kraju i Europie. W 1824 roku w Genewie powstała pierwsza szkoła zegarmistrzowska, a nieco później, dwaj słynni zegarmistrzowie: Antoni Patek i Franciszek Czapek założyli tam pierwszą fabrykę zegarków.


2

Szwajcarski zegarek musi spełniać określone normy

By zegarek można było nazwać „szwajcarskim”, musi spełniać określone normy. „Wyprodukowane w Szwajcarii” jest bowiem nie tylko informacją o kraju pochodzenia zegarka, ale przede wszystkim normą prawną. Zgodnie z prawem, tytuł ten mają wyłącznie zegarki faktycznie wyprodukowane w Szwajcarii. Oznacza to, że:
• mechanizm ma szwajcarskie pochodzenie,
• mechanizm został zamknięty w granicach Szwajcarii,
• producent przeprowadza ostateczną inspekcję zegarka w Szwajcarii.
Dzięki tak surowym normom przyznawania zegarkom oznaczenia „Swiss Made” kupujący ma pewność, że otrzymuje zegarek rzeczywiście wyprodukowany w Szwajcarii. Chcąc więc stać się właścicielem zegarka najwyższej jakości wykonanego kunsztownie i precyzyjnie (tak jak na przykład zegarki Glycine – jednej z najstarszych szwajcarskich marek), warto zwracać uwagę na to oznaczenie.


3

Dlaczego warto zainwestować w szwajcarski zegarek?

Szwajcaria jest uznawana za królestwo zegarków nie tylko z powodu długiej historii ich produkcji, ale także jakości ich poszczególnych elementów.W mechanizmie pojawiają się koła zębate wykonane ręcznie. Można je serwisować, co oznacza, że nawet jeśli się zużyją, zegarek wciąż nadaje się „do naprawy”. Dlatego szwajcarskie zegarki są długowieczne i można przekazywać je z pokolenia na pokolenie.Zegarki produkowane w Szwajcarii wykonuje się najczęściej ze stali chirurgicznej 316L, czyli stali wysokogatunkowej i wytrzymałej oraz odpornej na korozję. To oznacza, że są mniej podatne na zużycie i doskonałe dla alergików. Stanie się właścicielem szwajcarskiego zegarka to także symbol klasy i prestiżu. Producenci szwajcarskich zegarków są nie tylko znani ze swojego kunsztu, ale i ciągłego dążenia do ulepszania zegarków.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.04.2023

Komentarze