Jak wybrać odpowiednich rodziców chrzestnych?

Rodzice chrzestni są jak drudzy rodzice dla naszego dziecka. Dlatego ich wybór powinien być dobrze przemyślany i odpowiedni. Jak zatem go dokonać?

1

Przede wszystkim, wybierając rodziców chrzestnych, musimy zwrócić uwagę na to, aby były to osoby godne zaufania i odpowiedzialne. Takie, z których nasze dziecko będzie mogło czerpać pozytywne wzorce.


2
Źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Child_baptism_with_water.jpg Źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Child_baptism_with_water.jpg

Również ważne jest, aby ludzie ci mieszkali w bliskim naszym sąsiedztwie, gdyż ich uczestnictwo w życiu naszego dziecka by było częstsze i pełniejsze.


3

Warto również zwrócić uwagę na wiek potencjalnych rodziców chrzestnych, aby to były osoby na tyle młode, by były w stanie zrozumieć problemy naszej pociechy, ale i na tyle dojrzałe, aby rozumiały nasz punkt widzenia.


4

Zaś jeśli chodzi o charakter i system wartości, to też powinny one odpowiadać naszym upodobaniom, gdyż osoby te uczestnicząc w życiu naszego dziecka będą też miały wpływ na jego wychowanie.


5

Jednak najważniejsze jest to, aby byli to ludzie, który ufamy i na których możemy liczyć w każdej sytuacji.


6

Jeżeli zaś chodzi o wymogi formalne, to teoretycznie powinny to być osoby tego samego wyznania co my, jednak tak naprawdę, zależy to od księdza, który będzie chrzcił nasze dziecko (znam osoby, które co prawda były ochrzczone, jednak nie przystąpiły do bierzmowania, a mimo to ksiądz wyraził zgodę, aby byli rodzicami chrzestnymi).


7

Warto również, przed spotkaniem z księdzem wziąć z parafii, w której było się chrzczonym, zaświadczenie, że taki sakrament został udzielony potencjalnemu rodzicowi. Znacznie to skraca późniejsze załatwienia.


8

Jeżeli zaś chodzi o datę samego chrztu, to wybór należy tylko i wyłącznie w gestii rodziców i nie trzeba koniecznie czekać na chrzest "zbiorowy". Jednak tu też w grę wchodzi kwestia domówienia się z księdzem.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Uwaga! Odpowiedni rodzice chrzestni to tacy ludzie, na których pomoc nasze dziecko będzie mogło liczyć w potrzebie, a nie tacy, którzy będą mu kupować drogie prezenty!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.11.2012

Komentarze