Jak używać ciała, zamiast języka - czyli komunikacja bez słów, cz. 1

Pogawędka z przyjaciółmi, rozmowa o pracę, dyskusja z pracownikami - zwracasz uwagę na to, co mówisz? Tak na prawdę większe znaczenie, może mieć to co pokazujesz - swoim ciałem, mimiką, postawą, gestami. Naucz się kontrolować i panować nad mową swojego ciała, a otworzysz sobie drogę do skutecznej komunikacji.

1

Co wyraża Twoja twarz?

Co wyraża Twoja twarz?

Mimika, to wszystkie miny, ruch oczu, nosa, brwi, mięśni twarzy, czyli wszelkie zmiany, jakie można zaobserwować na ludzkiej twarzy. Ponieważ, jak to mówią, twarz jest naszą wizytówką, to właśnie ona stanowi jeden z najważniejszych kanałów przekazu niewerbalnego. Próbowałeś kiedyś oglądać film z wyłączonym głosem? Jeśli nie to spróbuj! Czy potrafisz domyślić się, jakie emocje są "wypisane" na twarzach bohaterów? Nawet w nieznanych nam sytuacjach, widząc twarz, możemy łatwo domyślić się co odczuwają dane osoby - i jakie emocje odzwierciedla ich twarz.


2

Emocje, a wyraz twarzy

Emocje są jedną z kategorii, pod którymi możemy rozpatrywać uniwersalność wyrazu twarzy. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym emocjom:
ZŁOŚĆ:
Kiedy ogarnia nas to niechciane i nielubiane uczucie, nasza twarz automatycznie przybiera określony kształt. Nasze usta zawężają się, tworząc cienką, prostą linie. Brwi ściągają się do siebie, jednocześnie obniżając się, a skóra między brwiami zaczyna się marszczyć. Oczy przybierają złowrogi wyraz, są szeroko otwarte, rzucają dookoła nienawistne spojrzenia.
Podczas kłótni, spróbuj zwrócić uwagę na twarz tej drugiej osoby, jednocześnie próbując panować nad swoją mimiką.
OBRZYDZENIE:
Zostałeś zaproszony na kolację, a gospodarz właśnie postawił przed Twoim nosem, znienawidzoną przez Ciebie potrawę? Z twarzą nie wygrasz! Twoja górna warga zaczyna się automatycznie unosić, odkrywając górne zęby, a skóra wokół oczu zaczyna się marszczyć, szczególnie po zewnętrznej stronie. Twoja nozdrza także podnoszą się do góry.
Następnym razem, serwując kolację, spróbuj zaobserwować miny Twoich gości. Smakowało im?
SZCZĘŚCIE:
Przyjrzyjmy się teraz pozytywnym emocjom. Prawdziwy (ten szczery, a nie wymuszony) uśmiech, powinien składać się z szeroko rozciągniętych ust, i kącikach skierowanych ku górze. Nasze policzki także wędrują w górę, a skóra wokół oczu, na zewnętrznych kącikach, znacznie się marszczy. Nasze oczy ulegają przez to lekkiemu skurczeniu. To właśnie te zmarszczki wokół oczu, pokazują, czy rozmówca, jest rzeczywiście szczęśliwy - sam uśmiech, można łatwo udać.
ZDZIWIENIE:
Jesteś w szoku? Twoje usta automatycznie się otwierają, ukazując wierzchołki zębów. Twoje oczy rozszerzają się, a powieki unoszą się ku górze. Skóra czoła także jest zmarszczona.
SMUTEK:
Jak często, tylko patrząc na czyjąś twarz, zadałeś tej osobie pytanie - Czy coś się stało? Smutek, jest jedną z najłatwiej rozpoznawalnych emocji. Kąciki ust zaczynają opadać, wzrok zdaje się być pusty, brak skupienia, często spojrzenie kierowane jest w dół. Powieki opadają, a wraz z nimi mięśnie policzków, przez co cała twarz, wydaje się opadnięta.Wyżej wspomniane emocje, należą do tych najpowszechniejszych, ale ludzka twarz, może wyrażać w jednej chwili całą gamę innych uczuć. Im więcej potrafisz wyczytać z twarzy rozmówcy, tym większą uzyskujesz przewagę nad rozmową i lepiej rozumiesz drugiego człowieka. Pomyśl ile kłótni i nieporozumień można uniknąć, jeśli wiesz co czują inni.Zadania dla Ciebie:
Jesteś w kawiarni, czekasz na pasach, robisz zakupy, czekasz na przystanku. Właściwie w każdej sytuacji, w codziennym życiu, obserwuj innych! Spróbuj odgadnąć co czują, co myślą. Zakochana para, znudzona randką para, zdenerwowana matka. Czy potrafisz jasno sprecyzować uczucia wypisane na ich twarzy?


3

Władza nad własną twarzą

Wiesz już, jak łatwo można wyczytać emocje z twarzy innych osób, myślisz, że z Tobą jest inaczej? Twoja twarz to nieprzenikniona maska? Nic bardziej mylnego! Ale... różnica jest taka, że jesteś tego świadom. Możesz więc wykorzystać tę wiedzę w praktyce i nauczyć się, jak kierować swoją mimiką
Możemy więc:

  • intensyfikować emocje - spotkanie z byłym partnerem? Możemy ukryć naszą obojętność, starając się lekko uśmiechać (nie za bardzo, żeby nie myślał, że się cieszymy!), ale tak, żeby pokazać, że dobrze nam się wjedzie i jesteśmy szczęśliwi,

  • maskować emocje - jesteś strasznie głodny, ale spotykasz na schodach sąsiadkę, która zaczyna Ci opowiadać, co ją spotkało w drodze do domu. Odczuwasz zniecierpliwienie przeplatające się ze znudzeniem. Jednak lubisz sąsiadkę, i nie chcesz jej urazić, wobec tego stoisz i słuchasz, co ma do powiedzenia. Spróbuj swoją twarzą wyrazić zainteresowanie i zadowolenie z rozmowy, a obie strony będą zadowolone

  • deintensyfikować emocje - szef po raz kolejny w tym tygodniu kazał zostać ci po godzinach, a w domu czeka na Ciebie masa obowiązków. Jesteś zły, rozczarowany i czujesz w tym momencie nienawiść do szefa. Uwierz, że wszystko to jest wypisane na Twojej twarzy i jasno czytelne dla szefa, co o nim myślisz. Zapanuj nad swoją twarzą! A w głębi duszy - myśl, co chcesz.


4

Moc spojrzenia

Mówiąc o mimice twarzy, nie można pominąć bardzo ważnego jej aspektu, jakim jest spojrzenie. W każdym bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, ten wzrokowy odgrywa główną rolę. To w jaki sposób patrzymy na rozmówcę, wskazuje w dużej mierze nasz pozytywny, czy też negatywny stosunek, jak i na odwrót. Kiedy w czasie konwersacji, patrzymy w twarz rozmówcy, wyrażamy w ten sposób zainteresowanie, i przyjazny stosunek. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki nawiązaniu kontaktu wzrokowego, pokazujemy pewność siebie, wiarygodność, kompetencję, uczciwość. Gdy nie potrafimy spojrzeć rozmówcy w oczy, jest to jasny przekaz, świadczący o naszej wstydliwości, braku pewności siebie, a nawet kłamstwa! Ale, uwaga! Zbyt intensywny kontakt wzrokowy, utrzymywanie ciągłego spojrzenia, może wprawić drugą osobę w zakłopotanie i zniechęci ją do wspólnej rozmowy. Nikt nie lubi, gdy druga osoba, nadmiernie się na nas "gapi". Nie można więc nadużywać tej broni, ale posługiwać się nią z rozsądkiem.Co ciekawe, oczy, jako jeden z niewielu elementów naszego ciała, nie poddaje się świadomej kontroli. Mowa tutaj o źrenicach, których rozszerzenie jest znakiem pobudzenia, natomiast zwężenie elementem znudzenia i negatywnych odczuć. Gdy źrenice Twojego partnera rozszerzają się na Twój widok, to dowód, że jesteś dla niego atrakcyjny (zalecałabym jednak ostrożność z wyciąganiem wniosków, znaczenie ma też tutaj natężenie światła w otoczeniu). Pomyśl, jaką przewagę możesz mieć podczas gry w pokera, gdy przyjrzysz się dokładnie reakcją źrenicy w czasie rozdań!


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.03.2014

Komentarze