Jak uniknąć kryzysu w związku cz.II?

Kryzys w związku może pojawić się już na samym początku lub w czasie jego trwania albo po wielu latach spędzonych wspólnie. Musimy pamiętać o tym, że o związek należy dbać na każdym jego etapie trwania. Niezależnie, czy się jest zakochanym dopiero, co młodym człowiekiem, czy małżeństwem z wieloletnim stażem. Związek jest, jak kwiat, który bez wody nie przeżyje. Musimy szukać wspólnych zainteresowań, hobby, aby często być razem, bo w ten sposób wzmacnia się więź pomiędzy Wami.

  • Cierpliwość i szacunek dla drugiej osoby.
  • Wrażliwość i poświęcenie.
1

Pomniejszanie wartości jednego z partnerów jest powodem do kłótni i pojawienia się kryzysu. Nikt nie lubi być krytykowany, a zresztą w towarzystwie nie wypada tego robić. Musimy zwrócić partnerowi uwagę, że takie zachowanie nie jest do zaakceptowania i Was rani. Poprośmy o rozmowę, ale nie przy świadkach, tylko już na osobności. Wyjaśnijcie sobie, co było powodem takiego zachowania i odnieście się obydwoje do tego.


2

Nie dajcie się też wplątać w szantaż emocjonalny i wprowadzić w poczucie winy. Partnerstwo i małżeństwo opiera się na nieustannych kompromisach, a nie wymuszeniach. Stosowanie takich metod jest oznaką, że jedna ze stron nie czuje się dobrze w związku.


3

I jeszcze bardzo istotna rzecz, by w związku nie pojawił się kryzys to umiejętność przywoływania wspomnień. Wiele par z tego korzysta, gdyż nie było cały czas źle razem, ale trwały też dobre chwile. Powracają do tego i analizują, ponieważ wiedzą, że po kłótni nastąpi godzenie się i zaświeci słońce.


4

Bardzo istotne są też gesty każdej ze stron. Okazywanie uczuć, ale z umiarem. Docenianie małych drobnostek i doszukiwanie się pozytywnych rzeczy w partnerach. Mówienie sobie nawzajem o swoich odczuciach. Od czasu do czasu sprawianie różnych niespodzianek. Ciągle niezależnie od stażu bycia ze sobą okazywanie troski wspólnej i współodpowiedzialność.


5

W związku bardzo ważne jest pozytywne myślenie obu partnerów. To buduje wzajemne zaufanie do siebie. Pozwala na nowo odkrywać się i daje szansę na nowe życie związkowi. Obydwoje musicie mieć ciągle coś do zaoferowania i być atrakcyjni. Tylko wtedy nie wkradnie się żaden kryzys w Wasz związek.


6

Kłótnia jest wpisana w związek, ale musimy wiedzieć, jak się podczas niej zachowywać. Jeżeli dochodzi między wami do sprzeczek, to kłótnia powinna być konstruktywna dla obydwóch stron. Jeżeli któryś z partnerów ma pretensje, musimy, a nawet powinniśmy wysłuchać go uważnie, a dopiero potem ewentualnie się żalić. Konstruktywnie oznacza, że potrafimy czerpać informacje na temat osoby, która wnosi jakieś pretensje. Dzięki takiej kłótni lepiej zaczynamy rozumieć się wzajemnie, a to pogłębia więź emocjonalną. Podstawą kłótni jest słuchanie i zrozumienie partnera, a nie słowotok i bez sensu obrażanie się na siebie.


7
http://www.flickr.com/photos/gagilas/4377126990/sizes/m/in/photostream/ Ta pani z pewnością jest poi http://www.flickr.com/photos/gagilas/4377126990/sizes/m/in/photostream/ Ta pani z pewnością jest poi

I na koniec jeszcze ważny element w związku, ale nie najważniejszy dla jego przetrwania, to seks. Jest istotny, ale, aby był udany, muszą za tym iść wszystkie powyższe elementy. To, jak postrzegamy się, na co dzień jest później uwidocznione we wspólnym seksie. Szacunek i drobne gesty budują czułość i Waszą relację każdego dnia.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Wspólne cele bardzo zbliżają do siebie.

  • Optymizm jest zaraźliwy, więc przekazujcie go sobie wzajemnie.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.06.2012

Komentarze

To nieustanny kompromis. Jedna i druga strona musi być jednakowo zaangażowana. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 16:10:06

Świetna porada polecam

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 14:52:48

To ciągłe kompromisy i gimnastykowanie się, żeby było dobrze. Masz rację praca nad związkiem, jak najbardziej, ponieważ bez zaangażowania trudno liczyć, że będzie bez sprzeczek.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-17 21:32:23

praca i jeszcze raz praca nad związkiem :)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-17 21:04:38

Taki kryzys w związku ma też dobre strony, bo oczyszcza atmosferę i wszystko powraca do równowagi.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-06 20:54:40

Zdjęcie obrazuje i charakter.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-05 17:56:54