Jak uniknąć kryzysu w związku cz.I?
Nigdy nie ma tak, że jest wszystko tak, jak w bajce o królewnie i księciu. Na co dzień jesteśmy w związkach partnerskich lub małżeńskich i nie raz bywają ciężkie dni. Dla naszych najbliższych czasami okazujemy się nieuprzejmi i aroganccy. Dlaczego, ponieważ w związku następuje kryzys i zaczynamy pokazywać swoje słabe strony, niekoniecznie przyjemne dla związku. Właśnie w momencie, gdy oczekujemy wsparcia od drugiej ze strony za nasze niedociągnięcia, zwykle jesteśmy rozczarowani postawą partnera. Kryzys w związku to całkiem naturalna rzecz i trzeba z tym uporać się szybko.
Jeżeli w związku zaczyna się coś psuć, to nie można tego bagatelizować. Należy zastanowić się, co dotychczas funkcjonowało i dlaczego tak się stało, że pojawił się kryzys w związku. Wyeliminowanie przyczyny jest już pierwszym krokiem do tego, aby uleczyć relacje.
Oczywiście wszystko zależy od tego, jak wielki jest kaliber problemu, czy ten kryzys dopiero się rozpoczął, czy już trwa jakiś czas. Dobre rozpoznanie problemu pozwoli na wzmocnienie związku i walkę o Was, natomiast, jeśli nie potrafimy uporać się z dylematem, czeka nas porażka, a nawet rozstanie.
Badania wskazują, że do konfliktów między partnerami dochodzi najczęściej na tle uzależnienia alkoholowego, braku pieniędzy i ingerencja teściowych.
Jeżeli odnosimy wrażenie, że w Wasz związek wkradł się kryzys to, musimy niezwłocznie zacząć działać, a nie siedzieć i narzekać. Złość w nas narasta z każdym dniem i to tylko potęguje nieporozumienie między Wami. Z dwóch stron musi wyjść chęć szukania porozumienia, by nie dopuszczać do tak zwanych w psychologii „cichych dni”. Wówczas, nawet drobiazgi mogą mocno utrudnić drogę do zaniechania kryzysu w Waszym związku.
Drugim takim wybiegiem, gdy źle dzieje się w związku jest ucieczka od problemu. Powrót z pracy o coraz późniejszej godzinie. To nie jest żadne rozwiązanie, bo któraś ze stron po prostu tego napięcia nie wytrzyma. Musicie porozmawiać o tym, co Was szczególnie boli, a nie lekceważyć siebie nawzajem. Musimy nauczyć się rozmawiać ze swoimi partnerami o tym, że potrzebna jest ich pomoc.
Nie ograniczajmy się tylko to wyznaczenia i podziału grafika, ale spróbujmy porozmawiać o swoich emocjach, opiniach i przeżyciach. Brak wyrażania uczuć w związku bardzo go ochładza i z czasem powoduje, że nieunikniony jest kryzys. Milczenie jest złotem, tak mówią, ale nie w tym przypadku, ponieważ zaczyna się wytwarzać dystans, który nie jest sprzymierzeńcem dla partnerów. Nie dopuszczajcie do tego, że nic nie będzie mieli obydwoje do powiedzenia. Pustka emocjonalna i brak dialogu jest wyrokiem dla związku.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-11 22:30:46
Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 16:07:06
Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 14:52:30
Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 14:46:57
Dodaj komentarz