Jak szczęśliwie naprawić związek? - 9 prostych kroków do udanego związku

W każdym związku zdarzają się spory i kłótnie, które z czasem mogą przerodzić się w poważne konflikty prowadzące w skrajnych przypadkach do rozpadu związku. Początkowe zauroczenie często powoduje, że ignorujemy niektóre cechy naszego partnera/partnerki, a z czasem zaczynają nam one działać na nerwy. Gdy w związku się nie układa, nie jest to powód do odejścia, ale do starannego zabrania się do jego poprawy.

1

Pomyśl o tym, z czego może wynikać problem

Pomyśl o tym, z czego może wynikać problem Czasami problemy, które Was przytłaczają są mniejsze niż sądzicie. Wspólna rozmowa może wiele wyjaśnić i być początkiem naprawy związku.

Na początek, przed konfrontacją z partnerem warto przemyśleć co tak naprawdę jest przyczyną konfliktu. Warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:
  1. Co bym chciał/chciała zmienić w swoim związku?

  2. Czego brakuje w naszym związku, a czego jest w nadmiarze?

  3. Jakie kroki podjęliście w przeszłości w celu naprawy związku i jaki przyniosły skutek?Bardzo często problemy wynikają z nadmiernej zazdrości o swoją drugą połówkę. Brak zaufania i pewności siebie sprawia, że partner/-ka stara nam się organizować życie i kontrolować, w obawie że może nas stracić. Zamiast do rozmowy dochodzi do awantur, przez co partnerzy jeszcze bardziej oddalają się od siebie.


2

Jak ze sobą rozmawiać?

Jak ze sobą rozmawiać?

Rozmowa jest zawsze najlepszym sposobem rozwiązywania konfliktów. Wiele par milczy na temat swoich potrzeb sądząc, że szczerością urazi drugą połówkę. Czasami, brak komunikacji sprawia, że druga strona nie dostrzega problemu. Wniosek jest jasny, trzeba ze sobą rozmawiać. Ważne żeby rozmowa była dobrze przemyślana, bez wypominania błędów z przeszłości, krzyków i pretensji. Efektem utraty panowania nad sobą w czasie rozmowy są ciągłe konflikty i często długotrwałe milczenie. Dlatego zawsze starajmy się panować nad tonem swojego głosu i unikać wtrącania się w zdanie swojemu rozmówcy. Poczuje się on wtedy wysłuchany, i chętnie pozna nasz punkt widzenia.


3

Mów o swoich uczuciach

Mów o swoich uczuciach

Często ludzie boją się mówić o swoich uczuciach, czy to dlatego że się ich wstydzą lub boją się "obnażyć" ze swoich słabości, albo po prostu obawiają się wystąpienia "czarnego scenariusza", czyli rozpadu związku. Dzięki temu że druga osoba dowie się, co czujemy i myślimy w niektórych momentach, pozwoli jej to na lepsze zrozumienie problemu i poznanie naszego punktu widzenia.


4

Wzajemna akceptacja

Wzajemna akceptacja

Nigdy nie próbujmy dostosować swojego partnera do naszych poglądów. Musimy zaakceptować to, że nasz partner może różnić się od nas i mieć własne zdanie na różne tematy. Zawsze mów jasno i konkretnie o swoich uczuciach, a nie o tym, jak twój partner/-ka powinien się według ciebie zachowywać. Wyrażaj swoje życzenia i prośby, ale pamiętaj o tym że partner może Ci odmówić. Z czasem dużo łatwiej będzie Wam wypracować wspólny kompromis.


5

Zwalcz nudę!

Zwalcz nudę!

Często źródłem problemów w związku jest rutyna. Będąc w związku nigdy nie rezygnujmy ze swoich pasji i ulubionych zajęć. Także robiąc coś nowego samodzielnie, bez drugiej połówki, sprawiamy że nasze opowieści stają się ciekawsze i barwniejsze, dzięki czemu rozmowy są dużo bardziej absorbujące dla obu stron. Może pod wpływem twoich opowieści twój partner/-ka zdecyduje się na poznanie twojej pasji? Spróbuj być też często spontaniczny, rób rzeczy które pozytywnie zaskoczą twoją partnerkę, nigdy nie bój się eksperymentów ;).


6

Podkreślaj trwałość związku

Podkreślaj trwałość związku

Często pary zapominają, że wzajemne przywiązanie i oddanie jest dużo mocniejsze jeśli traktujemy swój związek jako coś trwałego. Nie mówię tutaj o ciągłym mówieniu swojemu partnerowi/-ce o tym, jak to będzie za 30 lat po 1 miesiącu związku, ale o podświadomym podkreśleniu trwałości związku, zamiast traktować go jako coś tymczasowego. Jeśli obie strony podejdą do tego w ten sposób, wzajemne relacje staną się dużo bardziej intensywne.


7

Zmień swój pogląd na "zmiany"

Zmień swój pogląd na "zmiany"

Na pewno w waszych partnerach/-kach jest sporo rzeczy, które chcielibyśmy zmienić. Dlatego zawsze jeśli masz takie myśli, pamiętaj o tym, że prawdopodobnie on lub ona tak samo myśli o tobie. Zamiast usilnie walcząc ze zmienieniem partnera, spróbuj popracować nad swoimi wadami. Jeśli sam żadnych nie możesz znaleźć, zapytaj o to partnera. Doświadczając tego, jak ciężko pracuje się nad własnym charakterem, zmienisz podejście do niedoskonałości które chcesz wyeliminować u swojego partnera. Kto wie, może samą pracą nad sobą uda Ci się zainicjować zmiany u twojego partnera?


8

Poszukuj kompromisu

Poszukuj kompromisu

Nigdy nie staraj się wymuszać niczego na swoim partnerem. Mówiąc to co myślimy i czujemy, pozwalamy partnerowi na poznanie naszego punktu widzenia. Posunięcie się do szantażu emocjonalnego to najgorsze co możemy zrobić. Nie dość że złość i zawiść nie pozwalają nam na dostrzeżenie prawdziwego problemu, to jeszcze prowadzi to do utraty zaufania względem siebie. Jeśli spokojnie wytłumaczymy nasz punkt widzenia, partner będzie mógł lepiej nas zrozumieć i postara się zmienić swoje zachowanie. Najlepszym sposobem na osiągnięcie kompromisu jest zaoferowanie czegoś w zamian, np. jeśli przeszkadza nam to że partner pali, zaoferujmy, że w zamian za rzucenie nałogu my będziemy poświęcać mu więcej czasu. Kompromis pozwoli Wam nie tylko naprawić ale i zbudować trwalszy związek.


9

Pozytywne myślenie

Pozytywne myślenie

Zwalcz negatywne nastawienie! Czasami zbytnie wyolbrzymienie niektórych problemów przyćmiewa starania naszego partnera i przestajemy dostrzegać pozytywne cechy naszego związku. Dlatego zawsze staraj się myśleć pozytywnie i często podkreślajcie w swoim związku to, co dobre i sprawia wam radość. Bądźcie dla siebie pociechą i źródłem dobrego humoru, a Wasz związek stanie się lepszy!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.12.2013

Komentarze

Powiem ci, że w masz dużo racji w tym, co napisałeś, trzeba się słucha, rozmawiać ze sobą, poświęcać sobie czas, tylko nie zawsze to wychodzi w ten sposób, czasami zamiast rozmawiać kłócimy się i dopiero wtedy słuchamy. Nie mówię, bo kłótnie są zdrowe, o ile mają coś dobrego na celu. Grunt, żeby się rozumieć i sobie ufać, bo każda para prędzej, czy później przejdzie swój test, czyli jakby to powiedziały babcie "muszą się dotrzeć". Pozdrawiam ;)