Jak stworzyć szczęśliwy związek?

Tworzenie szczęśliwego i harmonijnego związku to bardzo ciężka praca, która w zasadzie nigdy się nie kończy. Jeśli jesteś w związku i czujesz, że nie wszystko dzieje się tak jak powinno, przeanalizuj poniższe punkty i zastanów się, co możesz zmienić, by polepszyć relację ze swoim partnerem oraz czerpać radość i satysfakcję z bycia razem.

1

Podstawą każdego związku powinna być rozmowa. Należy rozmawiać o wszystkim zarówno o rzeczach mało ważnych jak i tych najistotniejszych. Pamiętaj o tym by zawsze mieć czas na rozmowę z partnerem, okazać mu zainteresowanie i zauważać jego problemy i nastroje.


2

Jest sprawą oczywistą, że w każdym związku pojawiają się konflikty. Nie należy bać się kłótni, gdyż są one ważnym elementem wspólnego życia. Istotne jest to by w tych kłótniach zachować pewne granice. Gdy się kłócimy, często ponoszą nasz emocje, nie można jednak pozwalać sobie na nieusprawiedliwione złośliwości czy obrażanie partnera. Zawsze, gdy pojawi się konflikt starajcie się jak najszybciej go rozwiązać, rozmawiajcie, szukajcie kompromisu. Najgorszym wyjściem jest praktykowanie tzw. cichych dni, które tylko pogłębiają konflikt. Należy mówić wprost o swoich potrzebach, zwłaszcza tych niespełnionych a także o zachowaniach, które nas denerwują, drażnią u partnera, bo bardzo często zdarza się, że nasz partner zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy, że robi nam czymś przykrość. Dojrzały związek to także umiejętność przebaczania, której uczymy się przez całe życie.


3

Starajcie się jak najwięcej rzeczy robić wspólnie, dobrze jest dzielić swoje pasje, mieć grono wspólnych przyjaciół, razem wyjeżdżać na wakacje, robić zakupy, gotować, chodzić na tańce czy uprawiać sport. Wszystkie te czynności bardzo zbliżają partnerów do siebie.


4

Aby nie pozwolić na rutynę w długoletnim związku starajcie się zaskakiwać wzajemnie, robić sobie miłe niespodzianki na przykład w postaci prezentów bez okazji. Pomysłów na zaskoczenie partnera może być bardzo dużo, na przykład: podarowanie ukochanej kwiatów bez okazji, przygotowanie niezapowiedzianej, romantycznej kolacji, zabranie w ramach prezentu urodzinowego na rejs statkiem wycieczkowym aż po zupełne drobiazgi takie jak zostawienie rano na lustrze napisu kocham cię, czy wysłanie krótkiego, czułego smsa w samo południe, gdy partner akurat ciężko pracuje.


5

Należy stale dbać o swoją atrakcyjność zarówno fizyczną jak i intelektualną. To, że jesteście już małżeństwem czy parą od wielu lat nie zwalnia was z obowiązku dbania o siebie. Pamiętajcie o tym zwłaszcza w domu, by zawsze być schludnie ubranym i nie zaniedbywać higieny. Atrakcyjność intelektualna jest również bardzo istotna, powinniście dbać o to, by rozwijać swoje zainteresowania a także umiejętności społeczne a wszystko to po to, by być interesującym rozmówcą i towarzyszem dla swojego partnera.


6

Bezwzględnie wystrzegajcie się w związku takich zachowań jak: rywalizacja, szantażowanie i złośliwość.


7

Zawsze starajcie się okazywać zainteresowanie problemami partnera a ponieważ sobie ufacie pamiętajcie o dyskrecji. Nie należy nawet najbliższej przyjaciółce mówić o słabościach partnera ani intymnych problemach waszego związku, zawsze warto zarezerwować jakiś obszar tylko dla was, do którego nikt inny nie ma wstępu.


8

Szanujcie i doceniajcie swoich partnerów oraz jego rodzinę i przyjaciół. W związku bardzo ważna jest akceptacja drugiej osoby. Partner jak każdy człowiek ma swoje wady i gorsze dni, jednakże prawdziwa i dojrzała miłość pozwala kochać pomimo wad. Doceniaj także wszelkie wysiłki partnera czynione pod twoim adresem. Po latach tak przyzwyczajamy się do pomocy i obecności partnera, że rzadko dziękujemy mu za wsparcie i poświęcenie.


9

W każdym związku zdarzają się sytuacje, gdy partner zachowa się w sposób, który nam się nie podoba. Konstruktywna krytyka, pozbawiona złośliwości to bardzo ważny element związku. Nigdy nie należy obrażać się za krytykę partnera i trzeba pamiętać, że czyni on to z miłości, pragnie naszego rozwoju, dlatego pomaga nam w pracy nad charakterem.


10

Prowadzenie domu i opieka nad dziećmi to ważna część związku, która bardzo często rodzi konflikty. Aby ich uniknąć należy wypracować sobie taki model podziału obowiązków, który będzie zadowalał obydwie strony. Pamiętajcie, że jesteście rodziną i prowadzicie wspólny dom, dlatego nie ma sensu sprzeczać się o to, że akurat jedna strona ostatnio miała więcej obowiązków. W związkach, w których są dzieci, zwłaszcza te bardzo małe należy pamiętać o tym, że choć bardzo je kochacie i są ważną częścią waszego życia, jednak z powodu istnienia dzieci nie można zaniedbywać partnera.


11

Partnerzy, którzy tworzą związek powinni także czuć się w nim wolni. W dobrym związku nie ma miejsca na zazdrość, egoizm i zaborczość. Każdy z partnerów powinien mieć własne zainteresowania, odrębnych przyjaciół i odrobinę czasu wyłącznie dla siebie. Czasami dobrze jest pobyć osobno, wyjechać oddzielnie na urlop, po to by móc za sobą zatęsknić.


12

Nie zaniedbujcie sfery erotycznej. Co prawda większość z nas żyje w ciągłym pośpiechu, dużo pracujemy, jesteśmy zmęczeni, jednak pamiętajcie o tym by zawsze znaleźć trochę czasu na chwile intymności z partnerem, które bardzo zbliżają do siebie i umacniają miłość.


13

Poczucie humoru to cecha, która pomaga budować szczęśliwe związki. Śmiejcie się często i podchodzie do życia z humorem i dystansem. Tak samo traktujcie swoje drobne wady i potknięcia.


14

Szczęśliwy związek to nieustanna praca nad nim, a więc każdego dnia pamiętaj o tym by: zapewniać partnera o swojej miłości, znaleźć, chociaż chwilę na przytulenie się do siebie, mówić sobie komplementy, pomagać i wspierać.


15

Jeśli tylko macie taką możliwość zamieszkajcie oddzielnie, nie z rodzicami, teściami czy współlokatorami. Każdy związek potrzebuje czasu na dotarcie a więc i warunków, w których można swobodnie pokłócić się, wyzwolić swoje emocje. Potrzebujecie odrębności, własnego terytorium, gdzie tylko wy sami będziecie ustalać zasady i budować szczęśliwy związek.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.10.2009

Komentarze

Bardzo ciekawy temat, popieram to

Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 21:55:07

Świetne wskazówki

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 14:38:58

Temat wyczerpany, porada świetna. Pozdrawiam:)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-07 12:32:17

ZGADZAM SIĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ostatnio zmieniony: 2011-03-25 16:04:39

Wszystko to prawda, naprawdę wyczerpałeś temat i do tego napisałeś ją z mądrością. Oby teraz tylko udało się to wszystko powprowadzać w życie.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-23 19:45:12

Bardzo wartościowa porada ...temat opowiedziany przystępnym słownictwem :) gratuluję pomysłu i proszę o więcej ;-)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-16 11:06:50

super wartościowa porada, pełna mądrości

Ostatnio zmieniony: 2011-02-12 10:42:56

Naprawdę fajna porada.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-11 18:54:46

Świetna porada:) Zapraszam do mnie:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-29 23:21:19

Super!! Wyczerpująca porada. Widać,że się przyłożyłeś! A co sądzisz o moich poradach?

Ostatnio zmieniony: 2010-07-28 15:48:38