Jak się mądrze kłócić?

Zwady w kontaktach międzyludzkich są nieuniknione. Wynikają one nie tylko z różnicy poglądów, czy celów, ale także odmiennych wartości i życiowych doświadczeń. Jak zatem kierować kłótnią, aby nie miała ona destruktywnej siły, lecz umacniała nasze relacje i pozwalała im przyjąć konstruktywną formę? Oto kilka prostych rad, o których warto zawsze pamiętać.

1

Przede wszystkim pamiętaj, że osobie, z którą się kłócisz, tak jak i Tobie, należy się szacunkiem, więc nigdy nie uciekaj się do obrażania swojego „przeciwnika” i nie wykrzykuj pod jego adresem epitetów, których sam/a nie chciałbyś/ chciałabyś usłyszeć. Rękoczyny także są NIEDOZWOLONE!


2
Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1182631 Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1182631

Ogranicz kłótnię tylko do bieżącego problemu. Nie wypominaj tego, co już wcześniej zostało wyjaśnione i rozstrzygnięte, nawet, jeżeli to nadal wywołuje w Tobie żal. Takie rozdrapywanie ran nie pomoże ani Tobie, ani tej drugiej osobie.


3

W miarę możliwości staraj się unikać podnoszenia głosu i nie pozwól na siebie krzyczeć. Takie wrzaski nie rozwiążą problemu, a jedynie sprawią, że kłótnia nabierze dużo większej mocy, niż wskazywałby na to problem.


4

Jeżeli nie jesteście w danym momencie opanować Waszych emocji, to pójdźcie się przejść, oczywiście każde w swoją stronę, tak, aby dać sobie czas na ochłonięcie i spojrzenie na problem z nieco innej perspektywy. Jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze. Kłótnia zaczeka, a raz wypowiedzianych słów nie da się już cofnąć, pozostaną w pamięci na zawsze.


5

W przypadku zajścia nie komfortowej sytuacji przy świadkach, zaczekaj, aż zostaniesz sam na sam z osobą, z którą musisz przeprowadzić konfrontację. Pozwoli to na uniknięcie wtrącania się i dyskomfortu osób trzecich, a ponadto Wasze żale i pretensje zostaną między Wami.


6

Nie kłóć się przez sms, telefon, czy osoby trzecie. Graliście kiedyś w „głuchy telefon”? ta zabawa doskonale pokazuje, jak łatwo jest zniekształcić prawdę.


7

Jeżeli w trakcie kłótni zrozumiesz, że winny/a tego zajścia jesteś Ty, nie wstydź się przyznać do błędu. Pamiętaj, że prawdziwym błędem jest błąd popełnić i nie naprawić go.


8

Przepraszaj i dawaj się przepraszać. Niby to jest oczywiste, ale bardzo często przychodzi z wielkim trudem. Jednak jeżeli chcemy, aby nasze relacje były szczere, to kłótnie i szczere przeprosiny muszą iść ze sobą w parze!


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Taki model kłótni wydaje Ci się niemożliwy do przeprowadzenia? Nie prawda! Trenuj sam/a na sobie! Tak, sam/a na sobie. Na pewno masz do siebie o coś żale i pretensje, czemu postąpiłeś tak, a nie inaczej. Masz też chwile wzlotów, kiedy coś naprawdę Ci się udało. Oceniając samego siebie, przyznając do błędów i porażek, kłócisz się ze sobą i wybaczasz. Dzięki temu możesz sam/a sibie zaakceptować!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.07.2012

Komentarze

Gdyby wszyscy ludzie na świecie opierali się podczas kłótni na twardych argumentach, to świat byłby lepszym miejscem :) Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-27 13:20:45

bardzo lubie takie porady

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 14:53:18

Trafna porada, aż chce się ją przesłać dalej dla innych... Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-12-04 19:15:07

Bardzo mądra porada. Niestety wiele osób nie potrafi zbyt mądrze się kłócić. Ważna jest umiejętność przyznania się do błędu oraz szacunek do drugiej osoby.
Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-07-23 20:28:11

Pkt 4 /według mnie/ najważniejszy. Warto pójść na długi spacer a kiedy emocje opadną zazwyczaj okazuje się że problem nie jest już taki wielki. I po takiej przechadzce nie chce nam się już kłócić i wrzeszczeć na siebie. Gorzej jeśli kłótnie zdarzają się np. w pracy - jak powiedzieć szefowi: przepraszam, wychodzę na godzinny spacer, jak wrócę to porozmawiamy.

Ostatnio zmieniony: 2012-07-17 14:28:04

Dziękuję za fotkę :)

Ostatnio zmieniony: 2012-07-17 11:34:06