Jak rozmawiać z osobą cierpiącą na depresję?

Sytuacja, w której będziemy mieli bezpośredni kontakt z osobą chorą na depresję, może spotkać każdego. Rozmowa z taką osobą nie jest wcale taka prosta, gdyż trzeba mieć na uwadze to, że taki człowiek jest bardziej wrażliwy na słowa i postrzega inaczej rzeczywistość niż osoba zdrowa. Oto kilka wskazówek jak lepiej poradzić sobie w takiej sytuacji.

1

"Będzie dobrze."

"Będzie dobrze."

O to zwrot, którego najlepiej jest nie używać. Słowa "będzie dobrze" dla osoby, która jest w depresji, dobijają ją jeszcze bardziej. Tak naprawdę nic one dla niej nie znaczą, może co więcej, znaczą tyle co "wcale nie będzie dobrze". Osoba taka widzi świat i siebie w najczarniejszych barwach i nie widzi szansy na poprawę, więc lepiej jest może użyć takich słów jak "Ja w Ciebie wierzę", "Pomogę Ci przez to przejść" i tym podobne.


2

Ogólnie- jak rozmawiać?

Najlepiej nie zmieniać swojego zachowania i rozmawiać o tym, o czym rozmawialiście przed rozwinięciem się choroby. Skup się może na codziennych sprawach, na tematach, które was dotychczas łączyły. Oczywiście w tym wszystkim nie można zapominać o chorobie, ale jeśli tylko się da, nie skupiajcie się na tym przez cały wspólnie spędzony czas.


3

Czy rozmawiać o depresji?

Nie należy za wszelką cenę unikać i omijać szerokim łukiem tego tematu. Powinieneś zrozumieć, zarówno ty jak i osoba chora, że depresja występuje i nie jest niczym wstydliwym. Powinno się o tym rozmawiać, a nawet samemu podejmować ten temat. Osoba chora zobaczy wtedy, że nie jest z tym sama i ktoś się interesuje jej stanem. Można zadawać pytania, w których zawierasz swoje uwagi, na przykład: "Blado wyglądasz, jak się czujesz?" Rozmówca może nie być chętny aby rozmawiać o sobie i o swoim stanie, jednak na pewno doceni Twoje zainteresowanie i zachowa je w pamięci.


4

Nie pytaj osoby chorej dlaczego jest taka przygnębiona.

Na to pytanie zapewne nie jest ona w stanie odpowiedzieć. Osoby chore w większości przypadkach chorują na depresję i czują ogólnie rozumiane przygnębienie bez jednoznacznego powodu. Wydaje się jej, ze jest beznadziejna, dlatego też nie ma ochoty na funkcjonowanie w społeczeństwie.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.08.2015

Komentarze