Jak radzić sobie z zazdrosnymi ludźmi?

Radzenie sobie z zazdrością i zawiścią innych może być niekiedy trudne. Każdy czasem bywa zazdrosny i jest to normalna część życia. Jednak, gdy czyjaś zawiść wobec ciebie jest zbyt silna, możesz stać się ofiarą obelg, oskarżeń, a nawet absurdalnych plotek i kłamstw. Taka sytuacja za pewne jest dołująca, zwłaszcza gdy jesteś celem ataków więcej niż jednej osoby. Wiedz, że zazdrość ze strony innych jest wynikiem tego co posiadasz, a nie tego kim jesteś. Nie poddawaj się, trzymaj nadal głowę wysoko i naucz się radzić sobie z zazdrośnikami.

1
http://www.stockfreeimages.com/ http://www.stockfreeimages.com/

Zrozum dlaczego ktoś ci zazdrości. To może być trudne zadanie, gdyż wymaga od ciebie postawienia się na miejscu tamtej osoby i spróbowania zrozumienia przyczyn jej zazdrości wobec ciebie. Jest wiele powodów, dlaczego ludzie zazdroszczą innym. Jeśli jesteś człowiekiem z wieloma osiągnięciami, jesteś w czymś dobry, odniosłeś sukces, pewne jest, że znajdzie się grono ludzi, którzy będą ci zazdrościć. Zrozum, że motywatorem zawiści jest to, że inna osoba chce tego, co ty posiadasz, a ona obecnie nie (pieniądze, rzeczy, umiejętności, bliskich). To nie ma nic wspólnego z tym kim jesteś, ale co masz, a zazdrosna osoba jest przeświadczona, że zasługuje na to bardziej niż ty. I to czyni cię jej celem. Jak na ironię, gdyby zazdrośnik skupił swoją energię na tym, co chce osiągnąć zamiast na obwinianiu swojej ofiary, to prawdopodobnie osiągnęłaby swój cel.


2

Ignoruj tę osobę. Tak wiem, łatwo powiedzieć, ale czasem jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż nie dolewasz w ten sposób oliwy do ognia. Przestań zauważać jej zawistne zachowania, gdyż tym właśnie karmi się zazdrośnik. Zajmij się sobą, swoimi zajęciami, a przestań zamartwiać się postępowaniami nieprzyjaznej ci osoby. Jeśli nie będziesz odpowiadać na jej zaczepki, jej negatywne uczucie wobec ciebie nie będzie miało uzasadnienia.


3

Nie odpłacaj tym samym. Niektóre zazdrosne osoby rozpuszczają „złe” i kłamliwe plotki za twoimi plecami. Jeśli tak jest, to odpuść sobie i nie daj się wciągnąć w planowanie zemsty, gdyż to tylko pogorszy sytuację. Nie zniżaj się do poziomu myślenia i postępowania małostkowej osoby. Jeśli nie będziesz zwracać uwagi na poczynania zazdrośnika, to problem może sam zniknąć.


4

Bądź dla zazdrośnika dobry i pomocny. Może ci się to wydawać dziwne, ale nie ma lepszego rewanżu w tej sytuacji niż bycie miłym i pomocnym dla osoby, która ci zazdrości. Na początku może to irytować zazdrośnika, ale po pewnym czasie za pewne zauważy, że zawiść prowadzi go do nikąd. Jeśli wyciągniesz do niego pomocną dłoń, to może nie tylko skorzystać z twojej oferty, ale również z czasem stać się twoim nowym przyjacielem.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • To są niektóre metody, jakich możesz użyć, gdy masz do czynienia z zazdroszczącą ci osobą. Ale pamiętaj, że nie musisz tracić czasu na zamartwianie się tym, co inni ludzie myślą o tobie. Lepiej jest otaczać się pozytywnie nastawionymi do ciebie ludźmi, niż spędzać czas i wykorzystywać swoją energię na rozwiązywanie wszystkich problemów z zawistnymi ludźmi.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.11.2012

Komentarze

Przydatne rady, szczególnie ta by nie zniżać się do poziomu myślenia zazdrośników. Jest to trudne, ponieważ człowiek często ma ochotę odpłacić się pięknym za nadobne. Powstrzymywanie się przed tym to niesamowity trening woli.
Ciekawy temat:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-19 19:31:58