Jak radzić sobie z konfliktami w związku?

W każdym, nawet najbardziej udanym związku dwojga ludzi, zdarzają się gorsze chwile. Każdy z nas doświadczył kłótni z najbliższą osobą lub cichych dni. Konfliktów nie da się uniknąć, można je jednak łagodzić. Wystarczy chęć i odpowiednie podejście.

  • dobre chęci
  • uważne, aktywne słuchanie
  • cierpliwość
  • umiejętność negocjacji
  • szacunek dla drugiej osoby
1

Uświadom sobie, że konflikty są wpisane w każdy związek. Mało tego – mają one właściwości terapeutyczne! Jeśli tłumimy w sobie negatywne emocje, wówczas narażeni jesteśmy na stałą frustrację i napięcie emocjonalne. Musi być ono rozładowane, abyśmy mogli sprawnie funkcjonować. W tym rozładowaniu pomagają nam właśnie konflikty. Pamiętaj więc o pierwszej podstawowej zasadzie: złych emocji nie wolno kryć! Jeśli leży ci coś na sercu, czujesz złość lub coś cię drażni w partnerze – mów o tym otwarcie!


2

Mów głośno o swoich odczuciach. Nie możesz wymagać od swojego partnera, że będzie czytać w twoich myślach, nawet jeśli wydaje ci się, że znacie się jak łyse konie. W przypadku, gdy ukrywasz swoje odczucia i oczekiwania, możesz się bardzo łatwo rozczarować. Dlatego rozmawiajcie ze sobą jak najwięcej. Przy okazji staraj się poznać jak najdokładniej opinię drugiej osoby na temat związku dwojga ludzi, ponieważ jest to podstawa do zbudowania partnerstwa.


3

Słuchaj uważnie, co ma do powiedzenia druga strona, ale powstrzymaj się przy tym od wyrażania opinii i wydawania sądów oraz wyroków. Czasami do rozwiązania problemu wystarczy tylko wysłuchanie partnera.


4

Starajcie się nauczyć panować nad waszymi niezgodnościami. Zachowując dystans łatwiej wam będzie nazwać konflikt i dokładnie określić, na czym on polega. Nazywajcie rzeczy po imieniu. Jest to niezbędne do przezwyciężenia trudności. Gdy dotrzecie do samego jądra sytuacji konfliktowej, łatwiej będzie wam stawić jej czoła. Jeśli nie rozumiesz postępowania swojego partnera, zapytaj go o jego motywy zamiast snuć domysły. Gdybanie oddali cię od prawdy.


5

Każda para powinna uczyć się sztuki negocjacji. Nie zawsze jest ona łatwa, ale na dłuższą metę przynosi tylko korzyści. Negocjacja to sposób na konstruktywne poszukiwanie rozwiązania sporu. Nie na darmo się mówi, że obcowanie z ludźmi to sztuka kompromisu. W układzie partnerskim nie powinno być miejsca dla dominacji jednej ze stron. Uświadomcie sobie, że jesteście równorzędni względem siebie. Pamiętajcie przy tym, że każde wasze wspólne działanie powinno być uzgodnione. Nie lekceważ odmiennego zdania drugiej osoby, ale traktuj je jako coś, co świadczy o bogactwie i różnorodności waszych relacji.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.09.2009

Komentarze

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 15:12:41

Świetna porada:) Zapraszam do mnie:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-29 23:41:27

Dobra porada,trzeba by się zastosować... Ciekawe co sądzisz o moich:)

Ostatnio zmieniony: 2010-07-28 15:42:30