Jak przygotować dziecko na rozstanie z nianią i jak odpowiednio uhonorować opiekunkę?

Każdy etap naszego życia musi zostać w pewnym momencie zamknięty. Nadejście nowego, nieustanny rozwój jest podstawą każdego życia. Już od dziecięcych lat uczymy się, że z jednego rozdziału przechodzimy w kolejny – bardziej zaawansowany, ambitniejszy. I tak też nadchodzi czas pójścia do przedszkola czy zerówki, później szkoły. Błogie dzieciństwo u boku mamy czy opiekuńczej niani musi zostać przerwane. Nie należy jednak rozpaczać, a wytłumaczyć dziecku, że taka jest kolej rzeczy i pewne zmiany muszą nadejść – prędzej czy później. W jaki sposób pomóc dziecku, by czas rozstania z ukochaną opiekunką był jak najmniej bolesny? Jak przygotować go na nadchodzące zmiany?

1

Zaufanie dziecka nie zawsze można zdobyć szybko i łatwo. Zwłaszcza osoby obce, którymi początkowo są nianie, mają trudny orzech do zgryzienia – należy w jak najlepszym świetle przedstawić się maluszkowi, by jak najszybciej mógł zaakceptować nianię i by czas z nią spędzony był jednym z najpiękniejszych okresów jego młodego życia. Najczęściej już po kilku dniach nawet najtwardsi „zawodnicy” przełamują się i nie wyobrażają sobie dnia spędzonego bez ulubionej cioci-niani. Nierzadko zdarza się, że rodzice obserwują scenę, kiedy dziecko płacze z powodu wyjścia niani z domu u kresu dnia jej pracy. To tylko obrazuje, jak silna więź może połączyć naszego maluszka i osobę zajmującą się nim na co dzień. Relacja dziecko-niania bywa niesamowicie silna, dlatego czas rozłąki z pewnością może być niezwykle przykrym czasem dla obydwu stron. Niezależnie od tego, czy to dziecko dorasta do kolejnego etapu życia i wyrusza do przedszkola, zerówki czy szkoły czy to może niania z powodów osobistych – choroby, ciąży, przeprowadzki czy innych kwestii prywatnych – musi opuścić dotychczasowe miejsce swojej pracy i swojego podopiecznego, należy dziecko przygotować na tak wielka zmianę w jego życiu. Troska i miłość, którą niania otaczała dotychczas nasze dziecko z pewnością sprawi, że każda zmiana będzie na miarę rewolucji.


2

Szczerość popłaca. Także w takiej sytuacji. Najlepiej więc nie snuć opowieści z księżyca, kiedy pewnego dnia zabraknie niani w życiu młodego człowieka, a odpowiednio wcześnie poinformować go o tym, porozmawiać, wytłumaczyć. Doskonałym sposobem będzie wspólna rozmowa na linii dziecko- rodzice- niania. Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najsilniejszych potrzeb każdego człowieka, a odpowiednio wcześniejsze przygotowanie może pomóc w ciągłości poczucia spokoju i pewności. Niezwykle cenne okazać się może okazanie zrozumienia, sformułowania „wiemy, jak ci smutno, ciężko”, „rodzice są zawsze przy tobie” mogą sprawić, że dziecko łatwiej zaakceptuje nadchodzące zmiany. A nadchodzące zmiany najlepiej ukazać w jak najlepszym świetle. Rozstanie z nianią nie powinno być czasem żałoby, ale pięknym początkiem czegoś nowego.


3

Rozstanie z osobą, która przez zapewne dłuższy czas stanowiła niemal część rodziny, powinno być odpowiedni okraszone. Wspólnie z dzieckiem można wykonać prezent, swego rodzaju pamiątkę. I mogą to być np. pięknie oprawione zdjęcia, a nawet cały album – z pewnością podczas opieki powstało wiele wspólnych zdjęć ze spacerów czy wycieczek, ciekawa książka, dobra płyta, choć najwięcej radości i wdzięczności dostarczy z pewnością własnoręczne wykonana praca. Laurka, namalowany obrazek lub rzeźba z masy solnej będzie najpiękniejszym upominkiem. Prócz tego można pokusić się o zafundowanie bardzo popularnych voucherów czy bonów upominkowych do wykorzystania w konkretnym butiku, sklepie, księgarni czy salonie piękności. Niania we Wrocławiu z pewnością może być pożegnana w dobry sposób, bowiem nie brakuje na mapie Wrocławia miejsc, w które każda kobieta chętnie się uda by wykorzystać podarowane vouchery.


4

Solidna i kompetentna opiekunka to skarb. Nie dziwi więc fakt, jak bardzo czas rozstania i pożegnań jest przezywany przez całą rodzinę. Warto, szukając opieki dla naszego dziecka, korzystać z ofert profesjonalistów. Wiele z nich dostępnych jest na portalu www.niania.pl.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.08.2017

Komentarze