Jak przetrwać z teściami?

Wchodząc z kimś w związek małżeński chcąc czy nie chcąc przyjmujesz „bierzesz ślub” również z rodziną współmałżonka. Rzadko kiedy relacje z teściami są gładkie i wzorowe. Najczęściej nie unikniecie konfliktów i zgrzytów. Niektórzy teście są apodyktyczni, inni niezadowoleni z wyboru partnera swojego dziecka. Czasami nie do uniknięcia jest konflikt charakterów. Aby przetrwać w relacji z teściami najlepiej zachować otwartą komunikację.

  • otwarta komunikacja
1
Źródło zdjęcia: www.freedigitalphotos.net Źródło zdjęcia: www.freedigitalphotos.net

Zbuduj solidne podstawy w relacji Ty i teście. Często teście nie czują się całkowicie zaproszeni do nowej rodziny swojego dziecka, co powoduje napięcia i niepotrzebny stres. Zapewnij więc swoich teściów w poczuciu możliwości współuczestniczenia w wydarzeniach waszej rodziny, jak uroczystości rodzinne, wspólne zakupy, zabawy szkolne, wspólne spędzanie kilku dni wakacji itp.


2

Postaw na otwartą komunikację ze swoimi teściami. Jeśli czujesz, że między wami istnieje napięcie, wyraź to bezpośrednio i określ swoje uczucia. Bądź jednak świadom, że niektóre problemy możesz tylko ty wyczuwać lub doświadczać, a twoi teście mogą nie być ich nawet świadomi. Bądź więc przygotowany, by przedstawić teściom sposoby w jaki mogą pomóc zmniejszyć napięcie między wami. Jeśli np. masz poczucie, że twoja teściowa lekceważy i umniejsza twoje wypowiedzi i pomysły, poproś ją by odbierała cię bardziej poważnie i postarała się brać pod uwagę twoje zdanie.


3

Ustaw granice. Częstym problemem jest przekraczanie granic przez teściów. Teściowa może pozwalać twoim dzieciom na rzeczy, których ty zabraniasz lub też teść może wtrącać się w sprawy waszego budżetu domowego. Nie ważne w jaki sposób te granice są przekraczane, ustaw ścisłe wytyczne do tego co jest właściwe i wskaż im przykłady gdy granice zostały przez nich przekroczone, aby było jasne, co waszym zdaniem jest nieodpowiednim zachowaniem. Oczywiście twój współmałżonek powinien brać udział w tej dyskusji i popierać cię, aby odsunąć od ciebie ataki i uświadomić rodzicom, że dana sytuacja nie jest tylko dla ciebie problemem. Ważne by widzieli, że ich zachowanie oddziałuje na całą rodzinę.


4
Źródło zdjęcia: www.freedigitalphotos.net, autor: imagerymajestic Źródło zdjęcia: www.freedigitalphotos.net, autor: imagerymajestic

Mów o tym co ci nie pasuje bez odwlekania. Jeśli twój teść lub teściowa kieruje wobec ciebie lub twoich decyzji nieprzyjemne komentarze, ustosunkuj się do tego natychmiast. Ważne jest bowiem, by teście wiedzieli, że nie mogą okazywać ci braku szacunku bez powodu. Np. twoja teściowa mówi, „Poprzednie dziewczyny Marcina były tak wspaniałymi kobietami.” , ty odpowiedz „Marcin nadal uwielbia być z cudownymi kobietami, co widać po wyborze żony.” Upewnij się, by twoja odpowiedź była błyskotliwa, ale nie nadmiernie obronna, gdyż to może wywołać kłótnie.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.11.2012

Komentarze

świetny pomysł

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 15:16:17

Porada ok, ale forma "teście" zamiast teściowie bardzo razi.

Ostatnio zmieniony: 2012-12-04 17:48:05