Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Większość z nas doświadczyła rozstania, najczęściej w dość bolesny sposób. Jak sobie w takiej sytuacji poradzić? Jak złagodzić ból serca i ruszyć dalej do przodu w życiu?

  • Czas i cierpliwość
  • Bliska osoba
  • Wyrozumiałość dla siebie
1

Daj sobie czas. Pewne procesy dzieją się same, trzeba tylko im na to pozwolić. Tymczasem zadbaj o siebie. Nie wskakuj natychmiast ślepo do nowego związku - najprawdopodobniej nie będziesz w stanie prawdziwie dać siebie komuś nowemu.


2

Zaakceptuj swoje emocje. Twój ból jest normalny, nie staraj się go za wszelką cenę tłumić, on i tak kiedyś się o siebie upomni.
Jeśli potrzebujesz, wyrzuć z siebie emocje. Pogadaj z kimś bliskim, napisz coś, wyraź siebie, opowiedz swoją historię. Pomyśl, że chcesz oczyścić się z tych emocji, żeby nie utknąć w błędnym kole babrania się w swoich uczuciach.


3

Zaakceptuj fakt, że to koniec. Nic nie utrudnia życia bardziej niż złudne nadzieje. Pamiętaj, że gdy jedne drzwi się zamykają, gdzieś otwierają się inne. Kiedyś przed nimi staniesz, nie pozwól by przeszłość nie pozwoliła Ci ich dostrzec.


4

Siedzenie i analizowanie „Dlaczego?” na niewiele się w tym momencie przydaje. Owszem, możesz wyciągnąć jakieś wnioski na przyszłość, ale nie w momencie największego bólu emocjonalnego.


5

Nie roztrząsaj win. Związek tworzą dwie osoby i one obie są współodpowiedzialne za to co się dzieje. Fakt, że relacja opiera się też na tym, czego nie jesteśmy świadomi, powoduje, że nie ma sensu mówić o winie. Zresztą to w niczym już nie pomoże.


6

Zrób coś konkretnego. Zaangażuj swój umysł i ciało, wtedy natrętne myśli i emocje nie będą tak intensywne. Twój mózg zachowuje się jak przy odstawieniu narkotyku (romantyczna miłość to jak uzależnienie), na początku będzie szaleć. Lepiej więc skup swoją uwagę na czymś ważnym, ale nie związanym z przeszłą relacją.


7

Wchodzimy w relacje z ludźmi też po to, by się czegoś nauczyć. Dostrzeż to i doceń, w duchu podziękuj partnerowi za wspólnie spędzony czas. Rozstanie nie przekreśla dobrych chwil, ani nie znaczy, że były nieprawdziwe. Teraz najwyraźniej przyszedł czas na coś nowego.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeśli czujesz, że Twój stan po jakimś czasie pogarsza się zamiast polepszać, pomyśl czy nie warto zgłosić się do psychologa.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.01.2010

Komentarze

motywująca porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 14:40:13

A życie toczy się dalej. To prawda nie ma co szlochać tyko iść na przód.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-01 16:10:13

Świetna porada:) Zapraszam do mnie:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-29 23:22:20

Ciężko jest tłumić w sobie negatywne emocje i żal. Ciekawa porada. Pozdrawiam, może do mnie:).

Ostatnio zmieniony: 2010-12-15 21:31:37