Jak pogodzić się z bratem/siostrą?

Relacje rodzeństwa należą do jednych z najbardziej skomplikowanych. Jeśli w dodatku jest to relacja osób, które dzieli duża różnica wieku to bywa, że o porozumienie i zgodę między rodzeństwem jeszcze trudniej. Oto kilka kroków, które można podjąć aby naprawić stosunki z własnym bratem lub siostrą.

  • konflikt między rodzeństwem
  • odrobina dobrej woli
1
Źródło: www.sxc.hu/photo/911615 Źródło: www.sxc.hu/photo/911615

Zawsze uważam, że podstawowym i najlepszym sposobem rozwiązywania problemów jest rozmowa. Żeby jednak zadziałała obie strony muszą być wobec siebie szczere. Jeśli już siadamy "oko w oko" to nie po to przecież, żeby kłamać, prawda? Jak doprowadzić do takiej rozmowy? Całkiem zwyczajnie. Po prostu powiedz bratu/siostrze, że chciałbyś z Nim/Nią porozmawiać np. U Ciebie w pokoju, domu, mieszkaniu. Pamiętaj, że to nie jest rozmowa, którą można przeprowadzić w obecności innych osób czy w łazience.


2

Jeżeli nie masz odwagi poprosić o taką rozmowę twarzą w twarz, zrób to sms-em. jednak nie daj się wciągnąć w sms-ową wojnę.


3

Zanim w ogóle poprosisz o taką rozmowę zastanów się czego oczekujesz, czego chcesz, co Ci przeszkadza w zachowaniu Twojego brata lub siostry, co chciałbyś zmienić. Jeżeli sam nie potrafisz udzielić sobie odpowiedzi to znaczy, że nie jesteś gotów na taką szczerą wymianę zdań. Lepiej poczekaj.


4

Jeżeli jednak zdecydujesz się porozmawiać pamiętaj o 4 zasadach:
- nie krzycz
-nie obrażaj
-używaj siły argumentów a nie argumentu siły
-wymagaj tego samego od rodzeństwa


5

Jeśli jesteś osobą wyjątkowo nieśmiałą i kompletnie brak Ci odwagi na jakikolwiek krok napisz długiego e-maila do swojego brata lub siostry. W ten sposób przed wysłaniem będziesz mógł wszystko jeszcze raz przeczytać i upewnić się, że to właśnie to, co chciałeś przekazać.


6

Kiedy między Tobą a bratem/siostra nie ma sprecyzowanego problemu ale czujesz, że oddalacie się od siebie i nie macie już tak dobrego kontaktu jak dawniej spróbuj zmienić kilka rzeczy w Waszych wzajemnych codziennych kontaktach. Np. jeśli do tej pory każde z Was zajmowało się swoimi sprawami i wymienialiście zdawkowe uwagi na temat pogody możesz wpaść do Jego/Jej pokoju na godzinkę żeby pogadać. Nie musicie rozmawiać na WAŻNE tematy, możecie nawet większość czasu milczeć. Liczy się, że jesteście razem. Na wszelki wypadek zabierz jednak ze sobą herbatę i ciasteczka lub paluszki - wtedy głupio Mu/Jej będzie Cię wykopać:) Na początku może być trudno, ale postaraj się abyście w ten sposób spędzali choć jedną godzinę w tygodniu.


7

Jeśli Twój brat lub siostra mają dziecko i nie mieszkają z Tobą pod jednym dachem zaoferuj im pomoc przy dziecku np. możesz się zająć dzieckiem przez kilka godzin gdy muszą gdzieś razem wyjść. Wtedy zyskasz pretekst do bliższych kontaktów, nowe tematy do rozmów(jeśli między Tobą a rodzeństwem jest duża różnica wieku). Przestrzegam jednak wszystkich, którzy to czytają : Jeśli razem z bratem lub siostra mieszkacie pod jednym dachem ta metoda może obrócić się przeciwko Tobie, np. kiedy brat z żoną będą coraz częściej i natarczywiej "wyręczać" się Tobą w opiece nad maluchem. Wtedy może łatwo dojść do dużo poważniejszego konfliktu. Dlatego uważaj!


8

Może Twoje rodzeństwo chciałoby nauczyć się angielskiego, którym Ty posługujesz się bez zarzutu, Nie odmawiaj gdy zostaniesz poproszona o taka przysługę. Jednak nie narzucaj się z nią - to może zostać źle odebrane.


9

Jeżeli Ty i Twój brat należycie do osób, którym trudno a nawet bardzo trudno rozmawiać o uczuciach i generalnie o różnych problemach jakie mają miejsce między bliskimi sobie osobami możecie spróbować przejść nad Waszymi nieporozumieniami do porządku dziennego. Idealna okazją jest rodzinna impreza, na której jest dużo osób i wszyscy rozmawiają ze sobą przy stole. Zasada jest prosta: jeśli zostaniesz zagadnięta przez brata lub siostrę o cokolwiek to sygnał, że Jemu/Jej też doskwiera Wasza sytuacja. Dlatego odpowiedz, uśmiechnij się, daj do zrozumienia, że nie chowasz urazy. Na tej samej imprezie zrób jeszcze kilka takich "prób" a w pewnym momencie będziecie rozmawiać jak dawniej:) Oczywiście nie musisz czekać na bycie zagadniętym - sam też zaczynaj wymianę zdań.


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj, że nie wszystko wychodzi tak było zaplanowane. Licz się z porażką. Zawsze.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.08.2012

Komentarze

znam takie dwie: Dżajren i Kemi, straszne dąsiary dwie. aż żal patrzeć...