Jak nie ranić uczuć zakochanego przedszkolaka ?

Zastanawiasz się jak silne są emocje, które odczuwa Twoje dziecko? Nie różnią się one wiele od tego co odczuwa zakochany dwudziestolatek.Dlatego i maluchowi należy się szacunek do jego odczuć i pełne zrozumienie.Dzieci obserwując dorosłych i bardzo szybko uczą się tych wszystkich zachowań ''między kobietą i mężczyzną''. Nie stresuj się jeśli przedszkolanka powie Ci, że Twój Tomuś całował w kącie Darię. Uczucia czterolatków i pięciolatków nie mają nic wspólnego z popędem płciowym, Jeśli Tomuś zatem całował tę Darię to okazywał czułość - brak w tym choćby kropli erotyzmu.

1
Nie wolno Ci wyśmiewać uczuć dziecka. Nie wolno Ci wyśmiewać uczuć dziecka.

Twoja mała pociecha uczy się miłości jak jazdy na rowerze czy pierwszych kroków. Nie wolno Ci jej wyśmiewać, mówić, że to uczucie jest niepoważne itp. W dziecku może wykształcić się przekonanie, iż emocje należy ukrywać, a tego przecież nie chcemy. Może też pomyśleć, że miłości nie należy traktować poważnie, albo, że to coś złego. A przecież tak nie jest.


2
Twoja uwaga i porady są dla malucha  bardzo cenne. Twoja uwaga i porady są dla malucha bardzo cenne.

Kiedy dziecko opowiada Ci o swojej sympatii słuchaj bardzo uważnie. Podkreślaj, że to dobrze, że ma Kogoś kogo tak bardzo lubi. Może zaproście przyjaciółkę (przyjaciela) Waszego dziecka do domu? Rozmawiaj z dzieckiem, doradzaj. Dzięki temu w przyszłości twoja pociecha również nie będzie przed Tobą miała wielkich sekretów i będzie Ci opowiadała jak jej się układa. Bądź przyjacielem swojego dziecka i dobrym kompanem, który zawsze służy poradą i swoją mądrością.


3
To miłość Twojego dziecka, a nie Twoja. Pamiętaj o tym. To miłość Twojego dziecka, a nie Twoja. Pamiętaj o tym.

Nie krytykuj miłości swojego synka/ swojej córeczki. Nie sugeruj w kim dziecku wolno się zakochać, a w kim nie tylko dlatego, że coś Ci się nie podoba w obiekcie uczuć dziecka. Przecież to jej/ jego ukochany/a , a nie Twoja. Ma zatem prawo do swoich uczuć. Ty wybierałeś kiedyś osobę z którą żyjesz teraz. Także dziecku należy się prawo wyboru. Spróbuj szukać pozytywów u lubego/ lubej swojej kilkuletniej pociechy. Na pewno znajdziesz przynajmniej kilka.


4
Warto obdarować czasem ukochaną/ ukochanego. Warto obdarować czasem ukochaną/ ukochanego.

Ucz dziecko, że ważne jest dbanie o potrzeby osoby, którą się kocha. Pytaj, co lubi sympatia. Jaki kolor się jej podoba, jakie autko? Możesz zaproponować np. kupno dla niej/ jego naklejki z tygryskiem jeśli bardzo lubi tego bohatera bajek. Twój maluch w ten sposób będzie się uczył troski i dzielenia się z drugim człowiekiem co w przyszłości może zaowocować wspaniałym podejściem do obiektu swoich ''dorosłych'' wtedy już uczuć.


5
Buziaki są dobre, ale bez przesady. Buziaki są dobre, ale bez przesady.

Powtarzaj, że okazywanie uczuć komuś kogo bardzo się lubi jest dobre. Wytłumacz jednak, że zbyt częste dawanie buziaków może okazać się kłopotliwe (ukochana może się wystraszyć). Mów dziecku, że lepiej czasem dać jej/jemu maskotkę lub rysunek. Dziecko bowiem musi poznać granice. Ty jesteś jego przewodnikiem po tej drodze zatem spokojnie tłumacz, opowiadaj, i odpowiadaj na pytania.


6

Jeśli sympatia Twojego malucha zmieni obiekt zainteresowań bądź dla niego oparciem. Rozmawiaj, pocieszaj. Bądź jak dobra przyjaciółka/ dobry przyjaciel na którym dziecko może polegać. To byłą wielka miłość i duże przeżycie. Nie mów słów w stylu'' będzie inna/inny''. W tej chwili zawalił się mu/jej ten mały światek miłości i potrzebuje raczej Twojego ciepła niż morałów. Swoją drogą, przecież nawet nastolatki ich nie lubią. Pociesz, przytul, wysłuchaj. Dziecko tego właśnie od Ciebie wymaga.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.03.2011

Komentarze

cieszę się, że się podoba, mam nadzieję, że jest przydatna, pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2013-06-05 13:54:44

świetna rada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 13:32:02

Dokładnie. Należy zwracać na baczną uwagę na swoją pociechę, gdyż od dorosłych i od wielu ich zachowań wobec swoich pociech zależy później to czy poradzą sobie, gdy już same będą dorosłe :-) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-08-12 18:06:24

Świetna porada, nie wszyscy wiedzą, że od traktowania dzieci we właśnie takim wieku, zależy ich późniejsze życie. A szkoda. Pozdrawiam!

Ostatnio zmieniony: 2011-08-12 13:46:45