Jak napisać list miłosny?
W dobie Internetu i telefonów komórkowych, listy są zapomnianą, ale wciąż bardzo romantyczną formą komunikacji. List miłosny będzie z pewnością niesamowicie cennym skarbem zarówno dla Ukochanego jak i Ukochanej. Jednak jak go napisać?
- • Papeteria
- • Pióro i atrament
- • Zasuszone kwiaty
- • Świeca
- • Rzeczy przywołujące wspomnienia
- • Miłość i kreatywność

Wprowadź się w odpowiedni nastrój. Włącz Waszą ulubioną, nastrojową muzykę; załóż ubrania, w których byłeś/aś na pierwszej randce; otocz się pamiątkami (prezenty od Ukochanej Osoby, bilet z wspólnego wyjścia do kina itp. zapal świece lub kadzidełka.

Zapomnij o wysłaniu e-maila. List miłosny, aby zachować swój klimat, powinien być napisany w sposób tradycyjny. Najlepiej będzie, jeśli zaopatrzysz się w pióro i czarny atrament. W żadnym wypadku nie wolno Ci listu drukować! O uczuciach należy pisać odręcznie, jak najstaranniej. Wyrazem szacunku do odbiorcy będzie użycie papeterii - nie może ona jednak być krzykliwa, ani odwracać uwagi od treści listu. Najlepsza będzie stonowana, z tłem w jasnym, kremowym kolorze, z delikatnymi kwiatami lub innym eleganckim wzorem. Czasem można dostać bardzo ładną papeterię z czerpanego papieru, z zatopionymi płatkami kwiatów.

Jeśli czujesz się pewnie, możesz pisać od razu na papeterii. Jeśli jednak boisz się, że popełnisz jakiś błąd, lub napiszesz coś głupiego - możesz naszkicować swój list najpierw w notatniku. Warto napisać go najpierw na komputerze, w jakimś programie sprawdzającym pisownię, a dopiero potem przepisać na papier - w ten sposób unikniemy błędów ortograficznych.

Twój list będzie zapewne przechowywany przez lata i wielokrotnie czytany. Aby nie zatrzeć wspomnień, w prawym górnym rógu (jak zresztą nakazuje forma listu) napisz nazwę miejscowości, w której właśnie się znajdujesz i aktualną datę. Zacznij od czułego zwrotu, najlepiej zawierającego imię adresata, który umieścisz na środku. Po nim powinien wystąpić wykrzyknik.

Pamiętaj o podziale na akapity. Powinny być przynajmniej trzy: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie nawiązujemy do ostatniego listu (jeśli taki dostaliśmy), i przedstawiamy cel, dla którego piszemy ("Piszę do Ciebie, aby dać upust niesamowitej tęsknocie, rozdzierającej moje serce i nie pozwalającej mi spać już od trzech dni"; "Piszę, aby podziękować Ci za każdą sekundę spędzoną wspólnie"). Rozwinięcie ma stanowić właściwą treść naszego listu, zaś zakończenie powinno zawierać pożegnanie ("Dziś zasnę z poczuciem wypełnionego obowiązku, gdyż wreszcie udało mi się spisać wszystko, co czuję. Mimo dzielącej nas odległości, gdy ułożę się do snu, będę czuła niesamowitą bliskość Twojej duszy, która czuwa nad moją, mój Aniele Stróżu").

Główną treść listu pisz tak, jak podpowie Ci serce. Przywołaj wspomnienia, napisz, za co jesteś Ukochanej Osobie wdzięczny/a, za co ją podziwiasz. Zgromadzone pamiątki powinny Ci w tym pomóc. Używaj bogatego języka i porównań - ale takich, jakie Tobie przyjdą do głowy. Oczywiście możesz cytować wiersze znanych i lubianych przez Was oboje artystów, jednak z umiarem. List zakończ czułym zwrotem (np. "Tylko Tobie oddany", "Twój kochający"). Możesz cały swój list uczynić romantyczną metaforą - adresując go do Anioła Stróża, Księżniczki, Rycerza. Wtedy, adekwatnie do klimatu, który wybrałeś/aś, możesz wyrażać swoją wdzięczność Bogu za to, że zesłał Ci takiego Opiekuna, lub utrzymać list w średniowiecznym/renesansowym/wiktoriańskim stylu pisząc "Miłościwa Pani", "Zacny Rycerzu", "Dostojna Panienko", "Panno Anastazjo", "Waćpanie" itd. Jedynym ograniczeniem jest Twoja kreatywność. Staraj się jednak raczej unikać współczesnych, slangowych określeń (BTW, IMHO itp.) i emotikon oraz skrótów (nr, jw. itp.). Zachowaj tradycyjną formę listu.

Zadbaj o miłą oprawę Twojego listu. Do koperty możesz wsunąć zasuszony kwiatek (niekoniecznie płatki róży! zachęcam do zapoznania się z moją poradą o języku kwiatów). Samą kopertę możesz zapieczętować woskiem (wystarczy nachylić zapaloną świecę nad kopertą tak, aby trochę wosku kapnęło na miejsce, gdzie kopertę się zamyka). Jeśli mieszkasz ze swoją Ukochaną Osobą, lub w tym samym mieście, nie musisz oczywiście listu wysyłać pocztą. Możesz go włożyć do skrzynki na listy, lub położyć na biurku tej Osoby. Powodzenia!
Uwagi i spostrzeżenia
- •Tekst o języku kwiatów: http://www.zaradni.pl/porada/4134,jak_rozumiec_jezyk_kwiatow
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 21:49:59
Ostatnio zmieniony: 2011-08-10 11:49:28
Dodaj komentarz