Jak chronić się przed Narcyzmem?

O narcystycznym zaburzeniu osobowości wiemy nie od dziś, lecz czy potrafimy bronić się przed ludźmi tego typu? Nie dzieje się czasem tak, że pod wpływem tych osób stajemy się słabsi? Gdy w najbliższym otoczeniu "ten ktoś" notorycznie umniejsza Twoją wartość, racje i poglądy. Osiąga sukcesy wykorzystując i traktując Ciebie w sposób przedmiotowy. Zawsze ma racje i wypada lepiej od Ciebie. Manipuluje Tobą, pogardza i nie dzieli się tym co osiąga, a twoje sukcesy są dla niego nieistotne. W dyskusji daje Ci odczuć jaki jesteś niedouczony. "Jemu" należy się wszystko, a Tobie tylko "ochłapy". Od teraz trzymaj się tych zasad. Te ochronią Ciebie przed tą toksyczną znajomością.

1

Nie dyskutuj z Narcyzem!

Nie chcesz być dalej poniżany i wykorzystywany? Dyskusja to pole bitwy dla Narcyza. Jest On mistrzem manipulacji i zmiany tematu. Nie myśl, że coś zmienisz rozmową z Nim. Nosi setki masek i nigdy nie udowodnisz mu swojej racji. Zawsze znajdzie uzasadnienie dla swoich win i nie przeprosi Ciebie za nic. Narcyz najpierw oszukuje sam siebie, a potem innych :)


2

Nie tłumacz się!

Ciągle coś źle robisz? Dostaje się Tobie po uszach? Musisz się tłumaczyć ze wszystkiego? Obawiasz się gniewu i srogiego spojrzenia osoby, która Ciebie zdominowała? Dlaczego nigdy to On się nie tłumaczy? Wymagaj od Narcyza przeprosin! A przekonasz się, jakim trudnym jest to zadaniem.


3

Stawiaj własne warunki!

Tak ma być, bo tak mówię. Od teraz też mam swoje prawa. Teraz będzie tak i owak. Mi tak pasuje. Zaakceptujesz to? Jeśli nie, to trudno się mówi.

Zacznij stawiać mur przed Narcyzem! Licz się ze swoimi potrzebami, nie bądź na każde jego zawołanie.


4

Odejście!

Ten toksyczny delikwent nie zmieni się już. Dla Narcyzów istnieje jedyna pomoc - wieloletnia terapia.
Nie staraj się zatem zmieniać takiego człowieka. Jest On uwięziony w własnym odbiciu lustrzanym, tak zaślepiony w swojej doskonałości. Najbardziej zależy mu na wizerunku i dobrej opinii publicznej. Zdaj sobię wreszcie sprawę z tego, że taka znajomość tylko Tobie szkodzi. Staraj się nie przyjmować od takich ludzi pomocy. Będzie to z pewnością pomoc fałszywa, niewystarczająca i uzależniająca Ciebie. Zdystansuj się całkowicie. Nie zgadzaj się na żadne podstępne układy. Nie dawaj się wykorzystywać dłużej :) Po prostu zakończ to! Możesz oczywiście powiedzieć całą prawdę prosto w oczy, ale nie licz na pozytywne rezultaty.


5

Bądź pewny siebie! Zacznij ignorować!

Charyzma. Mówi Ci to coś? Patrz Narcyzowi w oczy i bądź nieugięty, stanowczy. To takim ludziom należy się krytyka. Ignoruj ich całkowicie. Pamiętasz co jest m.in sensem życia Narcyza? Obok pieniędzy, jest to podziw i uznanie. Zgadnij czym zatem jest dla Narcyza ignorowanie go? :-) Przestań też go podziwiać i mówić mu komplementy.

Można też udawać totalną miernotę, ofiarę losu i nieudacznika. Być jak "ogon", który ciągle przeszkadza. Wtedy taki Narcyz straci zainteresowanie Tobą. Po prostu pogardzi i odejdzie sobie, bo będzie uważał, że już do niczego mu się nie przydasz.


6

Przydatne i bardzo ważne wskazówki:

Kiedy wprowadzisz powyższe rady w życie, napotkasz się jeszcze na wiele trudności, zanim zakończysz znajomość.

Pamiętaj!
1. Narcyzi są mściwi. Będą manipulować innymi ludźmi, aby tamci byli przeciwko Tobie. Taka kara może Ciebie spotkać.
2. Twoje tajemnice, pragnienia i plany na przyszłość oraz potrzeby, które powierzyłeś od teraz będą w niebezpiecznych "rączkach". Narcyzi zrujnują Twoje życie i wymieszają je z "błotem". Ale nie przejmuj się. To tylko rodzaj szantażu i zemsty. Nie daj się zatem sprowokować :-)

Liczę na to, że te rady Wam się przydadzą. :)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.07.2011

Komentarze

Znam takie osoby , myśle że one sobie w pewien sposób nie zdają sprawy z tego że ranią , wiem bo sama miałam pewne zachowania narcystyczne , dopiero po jakims czasie zdałam sobie sprawy że np moje żarty były nie na miejscu i że ośmieszałam osoby a wtedy traktowałam to jako żart , potem po latach przeprosiłam te osoby , lepiej jest przeprosic niż udawac że się nic nie stało, Myślę ze to taka postawa zatwardziałego złośliwca który sam nie wie kim jest i ja tam właśnie miałam.
wiele moich znajomych powinno przeczytać tą poradę , i do niej się stosować

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 14:48:17

Przy takich osobach potrzeba dużo cierpliwości i asertywności, jeżeli ktoś chce się z taką osobą dalej przyjaźnić, a jeśli nie to tak jak napisałaś w grę wchodzi odsunięcie takiej znajomości.

Ostatnio zmieniony: 2012-09-21 12:42:12