11 kroków do zmiany swojego życia na lepsze

Przedstawiam 11 prostych kroków prowadzących do lepszego samopoczucia i odnalezienia radości życia. Przeczytaj je i zastanów się co możesz zmienić w swoim życiu na lepsze i przekonaj się, że to nie jest trudne.

1

Przestań narzekać

Przestań narzekać Narzekaniem nic nie wskórasz. Zmień nastawienie.

Trzeba przyznać, że narzekanie przychodzi łatwo i czasami trudno się powstrzymać, ale zastanówmy się, czy w czymkolwiek nam ono pomaga? Czy półgodzinny monolog, którego myślą przewodnią jest to, co danego dnia wzbudziło naszą irytację sprawia, że rzeczywistość wydaje się bardziej kolorowa? Śmiem wątpić. Narzekanie powoduje, że nie tylko my, ale i ludzie, którzy wysłuchują naszych lamentów czują się zniechęceni. Jedyne co w ten sposób zyskujemy to mało produktywny dzień, którego śmiało możemy nazwać zmarnowanym. Dzień, który już nie wróci. Czy to jest tego warte?


2

Naucz się akceptować rzeczy, których nie lubisz

Możecie mi wierzyć lub nie, lecz każdy z nas ma w swoim życiu pewną rzecz lub osobę, której nie darzy wielką sympatią, a którą z różnych względów musi znosić. W takim wypadku warto zadać sobie pytanie: „Czy mogę zrobić coś, żeby to zmienić?”. Jeżeli odpowiedź brzmi nie, po prostu dajmy sobie spokój z myśleniem o tym i nauczmy się to tolerować. W końcu tolerujemy jakoś chodzenie do pracy, obowiązki domowe i inne rzeczy, które niekoniecznie się nam podobają. Warto uczynić ten wysiłek, bo korzyścią jest coś, czego nie da się kupić - nasze zdrowie psychiczne.


3

Nie bój się chcieć, bądź odważny!

Pomyślmy o wszystkich inspirujących osobach, które osiągnęły wiele tylko dzięki sile swojej determinacji i czystej chęci zmiany swojego losu. Wielokrotnie nie było to łatwe, na ich drodze stawało wiele przeszkód, lecz mimo to uparcie dążyły one do celu i udało im się. My też tak możemy, jedyne co nas powstrzymuje to my sami, nawet jeśli staramy się wmówić sobie, że jest inaczej. Szczęście nie spada nikomu z nieba, trzeba je gonić! Gońmy je więc, by nie żałować później.


4

Próbuj nowych rzeczy

Próbuj nowych rzeczy Nabywanie nowych doświadczeń jest czymś, co trudno zapomnieć

Kiedyś czytałam artykuł, którego autor pisał o tym, że prawdziwą radość daje nam nie nabywanie nowych przedmiotów, lecz doświadczeń. Biorąc pod uwagę ekscytację, która towarzyszy nam podczas wydarzeń, w których wcześniej z różnych względów nie braliśmy udziału, naprawdę trudno się z nim nie zgodzić.


5

Znajdź swoją pasję

Nie ma znaczenia czy będzie to gra w piłkę nożną, czy malarstwo, liczy się tylko to, by to co będziemy robić sprawiało nam absolutną frajdę.


6

Nie martw się na zapas

Jeżeli coś ma się stać, wydarzy się bez względu na to, czy nie będziemy przez to spać i spędzimy noc przekręcając się z boku na bok, czy położymy się do łóżka z myślą: „Niech się dzieje co chce, ja swoje zrobiłem”. Aczkolwiek to druga postawa sprawia, że czujemy się zdrowsi na duchu i na ciele. Nie ma znaczenia czy chodzi tu o wyniki badań, czy o obawę przed konsekwencjami z powodu popełnionej pomyłki. W jednym i drugim przypadku nie możemy zrobić nic prócz liczenia na pozytywny rozwój sytuacji. Warto, więc zaprzestać tworzenia tragicznych scenariuszy i spokojnie poczekać na to co będzie dalej. Niezależnie od tego jak poważna jest sytuacja zdenerwowanie w niczym nam nie pomoże, za to całkowicie odbierze siły.


7

Przestań rozpamiętywać porażki

Przestań rozpamiętywać porażki Przestań karać samego siebie.

Co się stało, to się nie odstanie. Nie mamy władzy nad tym, co wydarzyło się w przeszłości, dlatego nie ma sensu karać się za to, co zrobiliśmy kiedyś. Człowiek, który nie popełnia błędów nie rozwija się, nie nabiera doświadczenia. Zamiast rozpamiętywać swoje porażki skupmy się, więc na tym, żeby nie popełniać ich w przyszłości. Każda pomyłka czegoś nas uczy, także nie demonizujmy ich. Kto wie, może okazać się, że wiedza jaką w ich wyniku nabyliśmy przyda nam się pewnego dnia, albo też uchroni nas przed czymś znacznie straszniejszym.


8

Nie porównuj się z innymi

Każdy z nas jest niezwykły na swój własny sposób. Wszyscy mamy swoje mocne strony i to na nich powinniśmy się skupić zamiast myśleć o tym, czego nie posiadamy. Wierzę w to, że każdy z nas ma swoją własną ścieżkę. Łatwo, jednak z niej zboczyć, jeżeli ciągle będziemy oglądać się na innych. Jak powiedział Kurt Cobain: „Wanting to be someone else is a waste of who you are”. Warto przemyśleć te słowa.


9

Przestań zadowalać innych i zacznij żyć dla siebie

Ile razy odmawialiśmy sobie czegoś lub zmienialiśmy zdanie na jakiś temat, bojąc się, że ktoś inny może tego nie pochwalić? Ile razy wybieraliśmy coś bezpiecznego ponad to, czego naprawdę pragnęliśmy z powodu krytyki innych? Ile razy rezygnowaliśmy ze swoich marzeń na rzecz pragnień innych osób? Trudno zliczyć. Czy byliśmy szczęśliwi z tego powodu? Niekoniecznie, a w końcu to nasze życie, mamy prawo do dokonywania własnych wyborów, nawet jeżeli nie zawsze będą mądre. Przestańmy, więc myśleć o opinii innych (bądźmy ze sobą szczerzy, możemy robić wszystko, ale i tak zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony) i róbmy to, czego naprawdę pragniemy. Podążajmy za swoimi marzeniami. Nikt nie zrobi tego za nas.


10

Nie daj sobie wmówić, że czegoś nie potrafisz

Nikt nie spodziewał się, że cały świat będzie znał imię i nazwisko Thomasa Edisona, który był najgorszym uczniem w klasie. Nikt nie podejrzewał, że sukces odniesie Walt Disney, który swego czasu został zwolniony za brak wyobraźni. Zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy w tym, co robimy. Nie oznacza to, że musimy ślepo wierzyć jego opinii i porzucać to, co kochamy.


11

Pamiętaj, że nie jesteś jedyny

Pamiętaj, że nie jesteś jedyny Nie jesteś sam nawet jeżeli myślisz inaczej.

Często wydaje nam się, że tylko my jesteśmy pokrzywdzeni przez los, a życie innych ludzi przypomina bajkę. Świadomość, że inni również zmagają się z różnymi problemami, często podobnymi do naszych, może podnieść na duchu i sprawić, że zyskamy większą motywację do mierzenia się z kłopotami.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.12.2013

Komentarze

Nic dodać, nic ująć. Doskonała porada na zmianę na lepsze życie.