Masz faceta narcyza, są na to sposoby
Czy stworzenie związku z mężczyzną narcyzem jest możliwe? Przecież tak naprawdę, to kocha on tylko sam siebie. Nikogo nie widzi innego poza sobą. Kocha siebie, ale czy do końca jest mu z tym dobrze? Jak kochać narcyza? Narcyz na pewno pozwoli, aby ktoś go pokochał, ale czy sam będzie potrafił odwzajemnić te uczucia?
- • cierpliwość i pełna akceptacja partnera
Narcyz nie ma problemów
Czy aby na pewno tak jest? Jaką prawdziwą twarz ukrywa pod maską pozornej beztroskiej radości? Dla otoczenia stara się być miły, uprzejmy, szarmancki, jednak nie interesują go losy innych. Empatia to słowo nieznane narcyzowi. Z jego strony brak zaangażowania w sprawy drugiej osoby to żaden problem. Nie troszczy się o nią i nieważne jest dla niego, co dana osoba o tym myśli. Brzmi to bardzo egoistycznie, ale taki jest narcyz.
Ucieka od krytyki
Narcyz nie znosi krytyki. Boi się konfrontacji z rzeczywistością, że może okazać się inna niż sobie ją postrzega. Każdą próbę zbliżenia się i konstruktywnej krytyki traktuje, jako atak na jego osobę. Nie wyciąga wniosków tylko emocjonalnie reaguje na krytykę pod swoim adresem. Przez to cierpi i nie może pogodzić się z tym, że ktoś inny zwrócił mu uwagę lub ma odmienny punkt widzenia. Krytyka, nawet ta, która ma mu pomóc, "zabija go" i czuje się urażony do granic możliwości. Idealny wizerunek broni, niczym rozgniewana lwica, chroniąca swoje młode lwiątka. Nie dopuszcza do siebie myśli, że może się mylić, nie mieć racji. W mniemaniu wizerunek jego osoby jest wręcz idealny.
Maska beztroski, a co pod nią
Ciągłe wychwalanie siebie, jak jest się pięknym, genialnym i mądrym w rezultacie to tylko przykrywka dużej niepewności i masy kompleksów, które próbuje zatuszować. Narcyz cierpi, boi się otoczenia, przepełniony jest lękiem przed brakiem akceptacji przez ludzi. Lęk, który mu nieustannie towarzyszy to przede wszystkim jego tajemnica o tym, że posiada inne niepożądane cechy, które mogą zaburzyć ten idealny wizerunek. Dlatego tak panicznie boi się zaangażować w uczucia i tego, że ktoś może go zdemaskować, a to dla narcyza oznaczałoby klęskę. W swojej doskonałości doskwiera mu samotność i przez to jest nieszczęśliwy. Nie zawiera żadnych trwalszych i dojrzalszych znajomości i nie zalicza się do tych, co zabiegają o towarzystwo.
Narcyzm a psychika człowieka
Narcyzm może rozwijać się od dzieciństwa. Powodem są nieprawidłowe relacje z rodzicami, które nie są oparte na uczuciach, takich jak: miłość, opiekuńczość, czułość, dotyk. Dzieje się tak, gdy dziecko nie zaznało matczynej miłości. Wzajemne, pozytywne relacje wzmacniają więzi rodzinne i uczuciowe. Brak podstawowych więzi, prowadzi do wykształcenia się modelu charakteryzującego się obojętnością na całe otoczenie i skupieniu się na sobie. Narcyzm jest też skutkiem nieprawidłowego wychowywania, a raczej wpajania wartości dziecku, które są tylko idealne. Bezkrytyczne zachwalanie to jedna z przyczyn narcyzmu. Kolejne to ciągła krytyka zachowania dziecka. Dziecko tworzy swój zamknięty świat, w którym czuje się dobrze. Stara się utrzymywać wyimaginowany wizerunek idealnego dziecka, w późniejszym czasie mężczyzny, który wykorzystuje to do osiągania swoich celów w kontaktach towarzyskich.
Jak kochać Narcyza?
Musisz wgłębić się w jego psychikę, spróbuj poznać jego charakter. Nie przejmuj się tym, że właśnie pod ręką masz narcyza. W wielu przypadkach są to ludzie, którzy zostali boleśnie doświadczeni przez los, nie mieli szczęśliwego dzieciństwa, wychowywali się w otoczeniu domowym, gdzie podstawowe wartości takie, jak miłość, szacunek i troska o drugą osobę nie były przekazywane przez rodziców. Co możesz zrobić w tej sytuacji? Spróbuj go zrozumieć, że cierpi z tym, co przeżył, że jego postawa nie wynika z rozkapryszenia tylko jest niemym wołaniem o pomoc. Wyciągnij do niego rękę i nie puszczaj go. Niech poczuje Twoją obecność a przez to otworzy się bardziej na otoczenie.
Twoja akceptacja jest bardzo ważna
Skoro pociąga Cię typ narcyza, musisz też pokochać go takim, jaki jest w całości, a nie wybiórczo. Daj mu do zrozumienia, że kochasz go z całym inwentarzem, nawet z tym bolesnym. Spróbuj go przekonać do tego, aby nie bał się swoich wad, czy błędów. Nic złego się nie stanie, gdy będzie sobą. Pokaż mu, że kochasz go nie tylko dlatego, że jest np. piękny lub bogaty. Kochasz jego wnętrze i przede wszystkim akceptujesz.
Dbaj o wzajemne relacje
Narcyz nie szuka partnera na całe życie, raczej jest typem zabawowym, ale też jest człowiekiem, który tęskni i ma uczucia. Postaraj się oto, aby w Waszym związku było zawsze coś nowego. Nie dopuszczaj do rutyny, ponieważ narcyz tego bardzo boi się. Rozmawiaj z nim o tym , co czujesz do niego, zapewniaj go o swoim uczuciu do niego. Podkreślaj fakt, że jesteś z nim, bo jest dla Ciebie najważniejszy.
Nie daj się zamknąć w złotej klatce
Związek z narcyzem, to sztuka przetrwania. Nie wróży się długiego związku w partnerstwie z narcyzem, ponieważ nie potrafi on być wierny, a tylko dlatego, że nie do końca wierzy w swoją doskonałość. Ciągle potrzebuje nowych potwierdzeń, że jest wspaniały, dlatego nie raz porównywany jest do słynnego Casanovy. Tworzy mur obojętności i braku zaangażowania w związek. Taka postawa spowodowana jest obawą przed odrzuceniem. Partner narcyz często bywa zazdrosny o partnerkę i możesz odnosić wrażenie że tłamsi Twoją wolność i niezależność. Często na tym tle dochodzi do konfliktów, ponieważ narcyz jest przekonany, że zawsze musi wiedzieć o każdym kroku działania swojej partnerki, a nie każda kobieta akceptuje taką zaborczość.
Pomoc psychologa
Narcyzm jest pewnym zaburzeniem osobowości i warto, aby wspólnie zastanowić się nad tym, czy nie skorzystać z pomocy psychologa. Porozmawiaj na ten temat ze swoim partnerem, ale musisz być przygotowana, że rozmowa będzie trudna. Przekonaj go do spotkania z psychologiem dla jego dobra i Waszego związku. Nad wszystkim trzeba pracować tzn. nad relacjami, emocjami pozytywnymi i negatywnymi, a szczególnie nad problemem narcyzmu. Wytłumacz mu, że to żaden wstyd, że idzie do psychologa. Rozmowa z psychologiem pozwoli mu spojrzeć na siebie od innej strony. Zrozumie, co go hamowało i było przyczyną nieporozumień w związku. Dowie się też, co stało się powodem do przybierania takiej maski. To ogromny krok przybliżający do stworzenia relacji opartej na miłości i wzajemnym szacunku.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Pozdrawiam serdecznie Ewuś !
Dodaj komentarz