Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Karmnik dla ptaków w okresie zimy oddaje wielką przysługę skrzydlatym gościom. Niewielkim nakładem pracy i kosztów każdy z nas może wykonać klasyczny drewniany karmnik i dokarmiać zimą ptaki. Przy użyciu ogólnie dostępnych materiałów, sklejki, listewek i prostych narzędzi można wykonać naprawdę ładny karmnik. Ptaki na pewno go pokochają.

  • Listewki drewniane.
  • Gwoździe lub klej do drewna
  • Sklejka drewniana
  • Lakier do drewna
  • Uchwyt do zamontowania karmnika do balkonu lub ściany.
  • Piła do drewna lub wyrzynarka.
1

Konstrukcja karmika

Konstrukcja karmika Konstrukcja karmnika ze sklejki i listewek. Elementy możemy połączyć klejeniem, gwoźdźmi lub wkrętami.

Karmnik powinien zapewniać osłonę od śniegu i wiatru. Wnętrze karmnika i otwory wejściowe dla ptaków powinny pozwolić na dostęp wybranym przez nas do dokarmiania gatunkom ptaków.
Inne gabaryty karmnika należy wykonać dla wróbli, inne dla gołębi i kawek.
Karmnik powinien dać się zamontować w poziomie tak, żeby pokarm nie wysypywał się podczas jedzenia i nie zsuwał poza karmnik.
Schemat pokazuje typowe wymiary karmnika dla średniej wielkości ptaków.


2

Karmnik w postaci klasycznego domku

Najłatwiej jest wykonać karmnik w postaci niewielkiego domku. Dach wykonujemy jako dwuspadowy z dwóch odcinków sklejki. Boczne ścianki również możemy wykonać ze sklejki o kształcie połączenia trapezu i trójkąta równobocznego. Taki kształt daje wsparcie dachu i pozwala nadać kształt spadku dachu. Podstawa powinna zawierać obrzeże z listewek ograniczające miejsce do wsypywania pokarmu. Pod dnem karmnika mocujemy belkę do montażu karmnika do balustrady lub ściany.
Belkę najłatwiej jest przykręcić za pomocą uchwytu cybantowego lub zwykłych kołków PP do ściany.


3

Zabezpieczenie przed wilgocią, mrozem i śniegiem

Drewno i sklejka jest materiałem tanim i ogólnie dostępnym, niestety nie są wodoodporne i szybko tracą swoje właściwości wystawione na warunki zewnętrzne, czernieją i są nieestetyczne. Należy po wykonaniu karmnika uodpornić go na wodę. Najlepszym sposobem jest zakup lakieru do drewna w spayu lub w płynie. Po zakończeniu montażu karmnik powinniśmy pokryć dwoma lub trzema warstwami lakieru, dbając o jego równomierne rozprowadzenie. Szczelność powłok lakierniczych zapewni wodoodporność i trwałość karmnika na długi czas.
Nasze piękne zmarznięte ptaki będą wielce zadowolone z kolejnych regularnych posiłków pod nowym dachem.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.01.2014

Komentarze

fajny temat