Zasady gry w rzutki

Wielu twierdzi, że rzutki to gra rozgrywana głównie w pubach i wymagająca niewielkiej lub znikomej sprawności fizycznej. Nic bardziej mylnego! Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, jak się gra w rzutki lub jak trzymać rzutki do darta, na wszystko znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

1

Jak się gra w rzutki?

Jak się gra w rzutki?

Rzutki lub inaczej dart to gra, w którą gra się na całym świecie. Istnieje wiele odmian rzutek. Najpopularniejsze to dart 301, 501 lub 901. Gra jest taka sama we wszystkich tych wersjach, różni się po prostu punktacją wyjściową.
Cel gry jest prosty... każdy gracz zaczyna z takim samym wynikiem (np. 301 lub 501) i wygrywa ten, kto pierwszy zredukuje swój wynik do zera. Gracze na zmianę rzucają po trzy lotki. Zdobyte punkty są sumowane, a suma jest następnie odejmowana od pierwotnego wyniku startowego. Lotki, które odbijają się od planszy lub nie trafiają do segmentu punktacji planszy, nie są brane pod uwagę w punktacji. Te lotki nie mogą być również ponownie rzucone w tej samej turze.
W zależności od ustalonych zasad rozgrywki, mecz darta wygrywa ten zawodnik, który wygra określoną ilość setów lub legów.
Międzynarodowe rozgrywki darta cieszą się ogromną popularnością wśród typerów. Na Zawód Typer - najpopularniejszym serwisie związanym z bukmacherką i sportem znajdziesz analizy redaktorów i użytkowników na najciekawsze wydarzenia sportowe danego dnia. Na stronie znajdują się także kody promocyjne, bonusy i poradniki gracza ułatwiające grę.


2

Jak grać w rzutki - punktacja

● Bullseye lub inaczej "oko byka" znajduje się na środku tarczy i oznacza 50 pkt,
● Trafienie w pierścień wokół bullseye daje 25 pkt,
● Lotka trafiona w większy pierścień podwaja ilość punktów,
● Lotka w mniejszym pierścieniu potraja wartość segmentu,
● Trafienie w zwykłe pole liczone jest pojedynczo.
Maksymalnie podczas jednego podejścia można zdobyć 180 punktów.


3

Końcowe punktowanie

Trudną częścią gry jest z pewnością „wykończenie”. Aby wygrać grę, musisz osiągnąć zero przed przeciwnikiem. Należy pamiętać, że lotka kończąca, która obniża Twój wynik do zera, musi być podwójna. Double składają się z numerów w zewnętrznym wąskim paśmie punktacji i środkowej (małej) tarczy, która liczy się jako 50 punktów.
Oznacza to, że jeśli masz 4 punkty, musisz trafić podwójną 2, aby sprowadzić wynik do zera. Z 24 punktów potrzebna byłaby podwójna 12. Jeśli masz nieparzystą liczbę, tak że podwójne zakończenie jest niemożliwe, należy rzucić lotkami, aby zmniejszyć wynik do liczby parzystej, zanim wyrzucisz podwójną np. z pozostałych 19 punktów praktycznie nie ma możliwości podwojenia. Jednym ze sposobów na zakończenie jest rzucenie najpierw jednej 3, zmniejszając wynik do 16. 16 można następnie uzyskać, rzucając podwójną 8.


4

Rzutki - wymiary

Jak grać w rzutki to nie jedyny ważny temat dotyczący tego sportu. Wiele osób interesują również techniczne aspekty gry. Tarcza do gry w rzutki powinna być zawieszona na wysokości 173 centymetrów. Wysokość liczy się od "oka byka" do podłogi. Każdy zawodnik przy swojej turze rzucania lotkami musi stać w odległości 273 centymetrów od tarczy i podczas gry nie może przekroczyć nogą wyznaczonej linii rzutu lub progu. Przepisy gry w rzutki uwzględniają także prostą biegnącą pod kątem od środka tarczy do znajdującej się na podłodze linii rzutu i powinna ona wynosić równo 293 cm.


5

Jak trzymać rzutki do darta?

W każdym sporcie liczy się dobre ułożenie ciała, a tym bardziej w technicznej grze, jaką jest dart. Dużą rolę w rzutkach odgrywają stopy. Jeżeli jesteś praworęczny, powinieneś wysunąć prawą stopę do przodu. W celu zachowania idealne balansu ciała należy lekko się pochylić do przodu i trzymać rzutkę do darta na wysokości prawego oka. Jak trzymać rzutki do darta? Niestety nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy zawodnik ma do tego indywidualne podejście. Początkującym darterom poleca się trzymać lotkę jak szkolny długopis, czyli przy samym grocie.
Podczas wykonywania rzutu ważna jest także koordynacja trzech części ciała, czyli barku, łokcia i nadgarstka. Bark musi być niemalże nieruchomy. To samo tyczy się łokcia. Podczas cofania ręki przed rzutem w momencie wypuszczania lotki, zawodnik powinien unieść się lekko w górę.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.11.2022

Komentarze