Team building – korzyści

Zabawy teambuildingowe to zorganizowane działania mające na celu poprawę współpracy i efektywności pracy w zespole. W wyniku działań integracyjnych pracownicy mogą nauczyć się prawidłowej komunikacji i wzmocnić więzi. Dzięki temu szybko można zaobserwować zwiększenie ich zaangażowania w pracę. Poniżej przedstawimy kilka przykładów zabaw team buildingowych, które sprawdzą się w każdym zespole.

1

Czy warto inwestować w zagrany zespół w firmie?

Czy warto inwestować w zagrany zespół w firmie?

Każda działalność gospodarcza oparta jest na pracy ludzi. Nawet branże wykorzystujące sztuczną inteligencję i na pozór w pełni zautomatyzowane nie mogą obejść się bez pracy ludzi. Automaty też musi ktoś programować, sprawdzić, konserwować i wydawać im polecania do wykonania. Co więcej, aby maksymalnie wykorzystać możliwości robotyki i technologiczne nowinki, najpierw musi działać cały zespół specjalistów, by wdrożyć odpowiednie procedury. A tu już pojawia się potrzeba współpracy i komunikacji na najwyższym poziomie, czyli musi być zespół.Również w przypadku mniej skomplikowanych projektów niezbędna jest praca zespołowa. W tradycyjnych firmach, urzędach i korporacjach bez zgranego zespołu właściwe nie sposób posunąć się naprzód. Nawet firmy wykonujące na pozór powtarzalne prace i niekoniecznie wymagające wiedzy eksperckiej lepiej funkcjonują, jeśli załoga się dogaduje między sobą. Takie kwestie, jak ustalenie grafików czy znalezienie zastępstwa w zgranym zespole rozwiązują się same. Po prostu pracownik komunikuje kolegom, że ma ważne sprawy do załatwienia i w danym dniu trzeba go zastąpić. W dobrze funkcjonującej firmie takie rzeczy załatwia się wręcz na poziomie pracowników wykonawczych. Oni po prostu rozmawiają i starają się zapewnić nieprzerwane funkcjonowanie firmy, niezależnie od sytuacji losowych. Podobnie jest z wieloma usprawnieniami i z rozwojem firmy. Tam, gdzie mamy do czynienia ze zgranym zespołem, szybko rodzą się nowe pomysły, a dzięki temu firma się rozwija.


2

Zabawy teambuildingowe

Kilka klasycznych gier teambuildingowych to na przykład Kartka na plecach, Mosty, Escape room, Kręgle czy Paintball. Na czym polegają?Zabawa zatytułowana Kartka na plecach polega na przyklejeniu na plecach każdego z uczestników gry kartki z nazwiskiem znanej postaci – ze świata filmu, polityka lub jakiegoś celebryty. Uczestnicy poruszają się po pomieszczeniu i zadają pytania, na które można odpowiedzieć tylko "tak" lub "nie", aby odgadnąć, kim są. Ta gra wymaga skutecznej komunikacji i współpracy, aby osiągnąć cel, czyli zgadnąć, o kogo chodzi. Inna gra, czyli Mosty polega na tym, że uczestnicy dzielą się na dwie grupy i budują na przemian mosty z materiałów takich jak papier, drewno czy klocki. Każda grupa ma ograniczony czas na zrobienie konstrukcji, a następnie trzeba użyć mostu do przejścia na drugą stronę. Ta zabawa wymaga od uczestników szybkiego myślenia, kreatywności oraz umiejętności pracy w zespole.Z kolei Escape room dostarcza dreszczyku emocji. W jej trakcie pracownicy muszą rozwiązać zagadki i rozwikłać różne tajemnice. Tylko wtedy uda im się opuścić pomieszczenie, w którym zostali zamknięci. Mają na to ściśle określony czas – jeśli nie będą wspólnie szukać odpowiedzi, przegrają. Także Kręgle, czyli popularną grę można wykorzystać jako formę teambuildingu. W tej grze drużyny rywalizują ze sobą, rzucając kulami w kręgle. Wymaga ona od uczestników skupienia oraz umiejętności pracy w zespole. Oczywiście odbywa się w ośrodku dysponującym odpowiednią infrastrukturą. Z kolei paintball wymaga sporego terenu, bo w tej grze drużyny rywalizują ze sobą, używając specjalnych markerów do strzelania kolorowymi kulami farby. Gra ta wymaga od uczestników szybkiego myślenia, podejmowania decyzji oraz skutecznej koordynacji działań.Wszystkie te gry i zabawy team buildingowe, a także wiele innych doskonale sprawdzą się w procesie budowy zespołu. Regularna organizacja imprez wyjazdowych z elementami team buildingu szybko przyniesie efekty w postaci większego zaangażowania zespołu i wzrostu kreatywności.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.04.2023

Komentarze