Jak zacząć grac w pokera texas holdem, aby zarabiać?

Wyjaśnię parę aspektów gry poker texas holdem na pieniądze. Wytłumaczę czego wystrzegać się na początku, oraz omówię pewne zasady, które umożliwiają zarabianie pieniędzy.

1
Źródło: sxc.hu Źródło: sxc.hu

Jednym z najważniejszych elementów gry w dowolną odmianę pokera jest odpowiedni dobór stawek do posiadanego bankrollu. Chodzi o to, że nie możemy wejść na stolik NL50 ( blindy wynoszą 0.5, 0.25) mając jedynie 50 dolarów do dyspozycji. Wyjaśnienie jest bardzo proste, nawet trafiając najlepszą rękę AA, rękę, z którą chcemy wejść all-in jeszcze przed floopem, istnieje szansa, że przegramy rozdanie. Np. Mamy AA raisujemy przed floopem, przeciwnik wchodzi all-in, my go sprawdzamy, przeciwnik pokazuje 55. Na stół padają następujące karty: Q,J,10,5,3. W tym momencie przeciwnik trafia seta, i mimo, iż mieliśmy ponad 90% szans na wygraną, tracimy wszystkie pieniądze. Dlatego musimy mieć pewną rezerwę w naszym bankrollu, która pozwoli nam na okazjonalne przegranie rozdania, mimo, iż i tak na dłuższą metę będziemy zarabiać. Moim zdaniem odpowiednim bankrollem przy grach cashowych jest 30-35 Buy-inów ( Jeżeli wchodzimy do stołu z 10 dolarami potrzebujemy przynajmniej 300 dolarów żeby zakwalifikować się na dane stawki).


2

Drugą bardzo ważną rzeczą jest zrozumienie, iż w pokerze zarabiamy na dłuższą metę, a nie w konkretnych rozdaniach. Nasze zagrania mają być tak skomponowane, aby na dłuższą metę dawały zysk. Musimy obrać odpowiednią strategię, dopasować nasze zagrania tak, aby mimo pewnych przegranych na dłuższą metę zawsze zarabiać. Przykład z 1 paragrafu, nawet jeżeli przegramy czasem rękę AA allinując się przed floopem, to i tak w 90% powinniśmy wygrać takie rozdanie. Oznacza to, że na dłuższą metę takie zagranie przynosi nam zysk. Na niskich stawkach samo ograniczenie zakresu rąk do około 18% przy stołach SH (short-handed - 6 osobowe stoliki) i około 9% przy stołach FR ( full ring - 9 osobowe stoliki) to już połowa sukcesu, ponieważ na niskich stawkach będziemy trafiali na wielu fishów ( słabych graczy), którzy będą grać z prawie każdą ręką z nadzieją, że coś trafią na floopie.


3

Trzeci aspekt gry w pokera to blefowanie. Blefując, tracisz pieniądze. Lepiej spasować rękę i poczekać na dogodną sytuację, gdzie przeciwnik może nam się wypłacić, niż bez sensu brnąc w rozdanie z nadzieją na wysoką parę, i przegrywając znaczącą cześć naszego stacka. Jedyna sytuacja, w której można wykonać blef na niskich stawkach to tak zwany continuation bet - Cbet. Zagranie to wykonujemy wtedy gdy przed floopem trzymamy bardzo silną rękę ( AA, KK, QQ, AK) raisujemy, tylko 1 gracz sprawdza nasze przebicie, a na stole pojawiają się słabe karty, które rzadko kiedy kompletują drawy ( nie ma możliwości skompletowania flusha lub straighta). Zagranie to jest opłacalne ponieważ podbijaliśmy przed floopem, więc przeciwnik myśli, że trzymamy silną rękę, być może wysoką pocket parę, być może wysokiego Asa, więc bardzo rzadko jest w stanie dostać coś na turnie lub riverze, aby nas pokonać. Należy jednak pamiętać, aby w sytuacji gdy przeciwnik sprawdza nasze podbicie na floopie spasować przy najbliższej okazji, gdyż prawdopodobnie trafił floopa ( być może seta lub 2 pary)


4

Musimy pamiętać również, aby nigdy nie dać się wciągnąć w "tilt pokerowy". Oznacza to, ze gdy zaczynamy dużo przegrywać powinniśmy przestać grac, gdyż chcąc za wszelką cenę się odegrać, przestajemy myśleć rozsądnie i nie wykonujemy opłacalnych zagrań.


5

Podsumowując chciałbym podkreślić, iż bardzo ważną rolę w zarabianiu na pokerze odgrywa cierpliwość, oraz uświadomienie sobie istoty zarabiania na dłuższą metę. W artykule tym, nie podałem, żadnych matematycznych wyliczeń, ani strategii pokerowych, aby nasza gra była opłacalna. Położyłem nacisk jedynie na pewną psychologię gry, zrozumienie istoty zarabiania w pokerze. Mama nadzieję, że dla niektórych artykuł ten będzie pomocny. :)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.04.2012

Komentarze

Nie on-line ale w realu: czasami 'fayjny' jest taki malutki dreszczyk emotions....

Ostatnio zmieniony: 2012-04-26 13:08:41

Skoro jest zainteresowanie tą tematyką, postaram się napisac serię porad związanych z pokerem. Byc może jutro uda mi się zamieścic kolejne porady.

Pozdrawiam, Lymbf :)

Ostatnio zmieniony: 2012-04-26 02:56:31

Poproszę o więcej porad na ten temat. Chętnie przeczytam. Przydałyby się jednak bardziej "podstawowe" porady (nie o zasadach, ale właśnie o strategii, technice) i objaśnienia terminologii pokerowej, dla mnie nie znanej.

Ostatnio zmieniony: 2012-04-25 14:03:18