Jak wybrać pierwszą nowoczesną grę planszową?

Nudzą Ci się gry komputerowe? Nie masz pieniędzy na kupno coraz szybszego sprzętu? Zacznij grać w nowoczesne gry planszowe. Zobacz, jak bardzo zmieniły się gry planszowe w ciągu ostatnich kilku lat.

1

Jakie gry lubisz?
Jest wiele gatunków gier planszowych. Są gry ekonomiczne, wojenne, przygodowe, logiczne, strategiczne, rodzinne i wiele innych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak na początku warto zdecydować się na typ, który najbardziej nas interesuje.


2

Gry ekonomiczne.
Są to gry, w których aby wygrać, trzeba jak najlepiej zarządzać pieniędzmi, tak by posiadać ich jak najwięcej na końcu gry. Są one mało losowe, dlatego dobrze sprawdzają się, gdy grają w nie osoby w podobnym wieku. Przykłady gier ekonomicznych:
Puerto Rico - gra, w której kolonizujemy wyspę Puerto Rico. Budujemy plantacje, pozyskujemy z nich dochody, wznosimy budynki i wysyłamy towary do Europy.
Dominion - gra karciana. Wcielamy się w rolę władców bliżej nieokreślonych terytoriów. Musimy dbać o to, by nasze ziemie były coraz większe. Budujemy talię z kart, tak aby znalazły się w niej zarówno karty skarbów, akcji, jak i punkty zwycięstwa.
Wysokie napięcie - tu gracze wcielają się w zarządców koncernów energetycznych i ich zadaniem jest dostarczenie prądu jak największej ilości miast i zarobienie na tym jak największej ilości pieniędzy.


3

Gry rodzinne.
Są to gry przeznaczone do rozgrywki w rodzinnym gronie. Są dość losowe, by dzieci miały szanse z rodzicami. Jeżeli najczęściej będziemy grali właśnie z rodziną, powinniśmy rozważyć zakup jednej z tych gier:
Osadnicy z Catanu - gracze wcielają się w osadników i ich zadaniem jest kolonizowanie tytułowej wyspy Catan. Robią to poprzez budowanie dróg i osad oraz rozbudowy osad w miasta. Zwycięzcą jest gracz, który rozbuduje swoje kolonie bardziej od innych graczy.
Carcassone - gracze układają puzzle, które tworzą mapę okolic miasta Carcassone. Jednocześnie starają się objąć władzę nad miastami, drogami, klasztorami i łąkami. Zwycięża gracz, który będzie władał największymi ziemiami.


4

Gry przygodowe.
Być może podobają Ci się sesje RPG, lub hity takie jak Gothic, World of Warcraft, czy GuildWars. Wtedy powinieneś spróbować takich gier, jak: (nie będę opisywał gier, ponieważ wszystkie gry przygodowe są dość podobne)
-Magia i Miecz
-World of Warcraft
-Dungeoneer
-Runebound


5

Gry logiczne.
To gry, w których nie ma żadnego elementu losowości, bądź jest on minimalny. W gracz logicznych nie poczujemy się jak władca królestwa, czy przywódca statku kosmicznego, gdyż nie mają one klimatu. Są to gry dla osób lubiących kostki Rubika czy szachy.
-Pentago - coś podobnego do kółka i krzyżyka, tylko że na 4 planszach jednocześnie. Oprócz tego plansze można obracać.
-Go - japońska gra polegająca na otaczaniu przeciwnika kamieniami symulującymi wojsko


6

Gry wojenne.
Zadaniem tych gier jest wierne odwzorowanie konfliktu zbrojnego. Odradzam początkującym kupno tych gier, gdyż są trudne i mogą zniechęcić do grania w gry planszowe.
-Memior '44 - gracze rozgrywają bitwy 2 WŚ. Dość losowa
-Ryzyko - w porównaniu do innych gier wojennych jest dość łatwa. Gracze mają swoje wojska na kilku kontynentach. Ich zadaniem jest podbicie całego świata.


7

Gry imprezowe.
Krótkie gry, których zadaniem jest zabawienie dużej liczby osób. Są one proste, tak by każdy mógł je zrozumieć, dość losowe i niezwykle szybkie.
-Prawo dżungli (Jungle Speed) - gracze odkrywają karty ze swojej talii. Gdy 2 gracze mają te same obrazki na kartach, muszą złapać totem, zanim zrobi to przeciwnik. Szybka, zabawna, bardzo emocjonująca.
-Palce w pralce - "gra, w której gracze klaszczą w rytm klasycznego utworu „We Will Rock You”. Jednocześnie pokazują gesty, które mają na swoich kartach i przekazują kolejkę dalej – wywołując innych graczy ich gestami"
(źródło opisu gry: "Palce w Pralce" ze strony gryplanszowe.pl)


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.11.2010

Komentarze

świetne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-25 15:24:27

ja bardzo lubię grać w szachy i preferuje te większe szachownice niż te mniejsze np takie: http://www.pokerowy-sklep.pl/p/26/2239/zestaw-szachy-warcaby-magn-brzoskwiniowy-39-cm-n2906--szachy.html . Na większych jest zdecydowanie lepszy obraz sytuacji na polu gry.

Ostatnio zmieniony: 2012-08-01 12:35:13

My graliśmy w Osadników z dodatkiem żeglarze i w Carcassone (wersja dla 2 osób) i mogę polecić. W logiczne i ekonomiczne w sieci raczej. Ostatnio dla dwóch osób z młodszymi kuzynami w 303 IPN-u. A z mężem, solo lub ze znajomymi w K2. Z logicznych kilka puzzlomatic, szczególnie drewniane puzzle, ale to już takie moje małe odchylenie i raczej dla jednej osoby - cierpliwej i z wyobraźnią przestrzenną. Pozdrawiam i bardzo fajne podsumowanie gier.

Ostatnio zmieniony: 2012-07-23 08:38:36

Puerto Rico to bardzo ciekawa gra. Mimo, że nie ma w niej losowości, każda rozgrywka jest niepowtarzalna! Próbowałem swoich sił też w Go, ale doszedłem do wniosku, że jest ona dla mnie zbyt trudna. :)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-09 00:45:33

Musze przyznać że zaciekawiłeś mnie ;) Znałem Puerto Rico i uwielbiam Go (chociaż gram w to w internecie;)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-04 22:33:13