Jak wybrać komputer do grania ?

Kupowanie nowego komputera zawsze bywa przedsięwzięciem tyleż ekscytującym, co stresującym. Ogromna ilość modeli, producentów, magiczne parametry, które niewiele mówią przeciętnemu użytkownikowi, czy wreszcie niemały koszt sprzętu, który ma sprostać wymaganiom gracza.

1

Określenie budżetu

Określenie budżetu

Jedną z pierwszych rzeczy, którą powinniśmy zrobić, to określić, ile chcemy wydać na nowy sprzęt. rynek gier komputerowych jest tak naprawdę siłą napędzającą rozwój komputerów osobistych. Nowinki technologiczne są bardzo drogie, z drugiej strony kwota zbyt niska nie pozwoli na zakup sprzętu, którego wydajność zadowoli wytrawnego gracza. Budżet 4000 - 6000 tys. wydaje się optymalnym rozwiązaniem.


2

Laptop czy komputer stacjonarny?

Sprzęt dla gracza "starzeje się" szybko. Musimy więc podjąć decyzję, czy zakupiony sprzęt w ciągu kilku lat wymieniamy na całkowicie nowy, czy będziemy (niższym kosztem) modernizować starzejący się. Komputery przenośne mają niewątpliwie swoje zalety, ale do grania średnio się nadają, chociażby
z powodu wspomnianej modernizacji. Wybór komputera stacjonarnego daje nam też większe możliwości konfiguracyjne.


3

Specyfika gier

Specyfika gier

... czyli w co będziemy grać. Nieco inne wymagania sprzętowe będzie miała strategia turowa, inne będą dla RTS'ów, jeszcze inne dla popularnych FPS'ów, itd. Przykładowo, komputer na którym będziemy grali wyłącznie w turowe strategie nie musi mieć bardzo wydajnej karty graficznej, za to bardzo przyda mu się mocny procesor i duża ilość pamięci RAM. Z kolei dla gier z grafiką 3D najistotniejsza będzie wydajność karty graficznej. Oczywiście, warto też sprawdzić jakie wymagania sprzętowe mają nasze ulubione gry.


4

Procesor

Procesor

Jest sercem każdego komputera. Współczesne gry niemal bez wyjątku mają dość spore wymagania co do jego mocy obliczeniowej. Najwydajniejsze, 4-rdzeniowe procesory (obecnie Intel i7) kosztują jednak około 1000 zł, co może zrujnować nasz zakładany budżet. Nieco tańsze są procesory serii i5, możemy też zakupic tańsze procesory AMD (seria X8 lub X6). Zawsze jednak warto w Internecie sprawdzić, jak dany procesor wypada w testach wydajnościowych. Procesor w czasie grania będzie się mocno grzał, więc powinien oczywiście być wyposażony w wydajne chłodzenie.


5

Płyta główna

Płyta główna

Wybór płyty głównej zwykle stwarza najwięcej trudności. Dla sprzętu pracującego pod dużym obciążeniem należy wybierać sprzęt markowych producentów, zwracając uwagę na możliwości przyszłej modernizacji sprzętu (ilość gniazd pamięci i jakie pamięci są przez nie obsługiwane, gniazda rozszerzeń). Wykluczamy płyty ze zintegrowana grafiką, gdyż ta jest zwykle za słaba do grania. Mile widziane są możliwości podkręcania procesora, ale nie jest to regułą. Decydując się na zintegrowaną kartę dźwiękową warto wybrać taką, która zapewnia sygnał w formacie 5+1.


6

Pamięć RAM

Pamięć RAM

Jest to parametr często pomijany przy wyborze komputera, co nie zmienia faktu, że współczesne gry są dość pamięciożerne. 8 GB pamięci RAM to niezbędne minimum. Powinniśmy także zwrócić uwagę, czy są to szybkie pamięci (np. DDR3-2133 lub lepsze), które z pewnością przyczynią się do poprawy wydajności.


7

Dysk twardy

Dysk twardy

Dla wydajności komputera nie jest istotna pojemność dysku twardego, a jego prędkość przesyłu danych. wybierając dysk dla gracza, powinniśmy kierować się takimi parametrami jak:

 • rodzaj interfejsu (np. SATA III)

 • prędkość obrotowa ( 5400 lub 7200 obr./min.)

 • ilość pamięci cache (np. 64MB, im więcej, tym lepiej, )Pojemność dysku jest sprawą drugorzędną, bo zależy od ilości danych gromadzonych na komputerze. 500 GB wydaje się rozsądnym wyborem.


8

Karta graficzna

Karta graficzna

Biorąc pod uwagę fakt, że to będzie prawdopodobnie najistotniejszy element naszego zestawu, jak również rozpiętość cenową (niskobudżetowe karty zaczynają się od 200 zł, najwydajniejsze to wydatek rzędu kliku tys. zł), zakup karty graficznej będzie zawsze kompromisem między wydajnością a ceną.
Nie jest tajemnicą, że wiele gier w momencie premiery nie jest w stanie działać płynnie na żadnej karcie graficznej istniejącej na rynku. Dodwójne, potrójne, czy poczwórne konfiguracje kart graficznych w komputerach osobistych nie należą wcale do rzadkości, a rozwiązanie typu AMD CrossFireX czy SLI NVidia są coraz częsciej stosowane.
Wybierając konkretny model powinniśmy więc w szczególności sprawdzić wymagania sprzętowe gier w które zamierzamy grać i do nich dobierać kartę. Prawdopodobnie i tak będzie to najczęściej modernizowany element zestawu.
Co wybrać? Mamy dwóch wiodących producentów kart graficznych: NVIDIA, oraz AMD. Należy przyjąć, że karta graficzna z 2 GB pamięci RAM i szyna 256MB będzie rozsądnym wyborem.


9

Obudowa i zasilacz

Obudowa i zasilacz

Obudowa komputera, oprócz zapewnienia wrażeń estetycznych, powinna pomieścić wszystkie elementy zestawu, oraz zapewnić właściwą cyrkulacje powietrza wewnątrz. Niezwykle ważne jest tutaj dodatkowe chłodzenie, odprowadzające nadmiar ciepła z wnętrza obudowy.W obudowie montowany jest też zasilacz komputerowy. Przy jego wyborze należy kierować się nie tylko mocą (600W to niezbędne minimum), ale też jakością. Warto więc dopłacić za zasilacz markowy (np. Chieftec), który powoli na bezawaryjną pracę całego zestawu.


10

Monitor

Monitor

Monitor dla gracza nieco rózni się od standardowego monitora LCD. Nalezy zwrócic uwage na trzy istotne parametry:

 • wielkość matrycy (np. 21 cali)

 • obsługiwana rozdzielczość (im większa, tym lepiej, format HD to niezbędne minimum)

 • czas reakcji matrycy (czyli inaczej mówiąc dynamika obrazu)

 • kontrastKupując monitor, warto poprosić sprzedawcę o demonstrację jego możliwości.


11

Urządzenia peryferyjne

Urządzenia peryferyjne

Aby zwiększyć przyjemność z grania, warto zakupić dodatkowe peryferia:

 • gamepad dla amatorów strzelanek i gier zręcznościowych

 • kierownica do symulatorów jazdy

 • joystick dla amatorów podniebnych akrobacji

 • głośniki w systemie 5+1 (z odpowiednią kartą dźwiękową)

 • multimedialna klawiatura

 • mysz z dużą rozdzielczością i dodatkowymi przyciskamiOczywiście, nie są to elementy obowiązkowe - wynikają raczej z preferencji gracza, oraz typu gier.


12

System operacyjny

System operacyjny

Dla gracza najodpowiedniejszym systemem operacyjnym będzie Windows 7, w wersji 64-bitowej. Windows 8 jest produktem dość nowym i niektóre gry mogą na nim po prostu nie działać. Z kolei 32-bitowa wersja systemu nie jest w stanie wykorzystać całej dostępnej pamięci RAM, ani tym bardziej skorzystać z dobrodziejstw 64-bitowych procesorów.


13

Podsumowanie

Wybór komputera dla gracza nie jest sprawą łatwą. Rynek gier komputerowych bardzo szybko się zmienia, i to co dziś jest sprzętem wystarczającym, za kilka miesięcy może już być za słabe dla wybranej gry. Przy zakupie należy więc kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, przygotowując się na czekające nas wydatki w niedalekiej przyszłości.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 04.05.2014

Komentarze

Bardzo fajnie napisana porada. Niestety postęp w technologiach jest bardzo szybki i na pewno nie ma sensu wydawać mnóstwo kasy (kilkanaście tysi) na najlepszy w danej chwili sprzęt.
4/5.

Po pierwsze, nie zgodzę się z faktem że mocny komputer to wydatek rzędu 4000-6000 - możemy kupić dobry sprzęt już za 1500 pln, z możliwością dalszego rozbudowywania.

Proponowałbym także dodać fakt iż sami możemy "złożyć" sobie komputer (istnieją nawet serwisy w których wybieramy części, i "oni" nam je składają), co jest uważam bardziej opłacalne niż kupno "gotowca".

Ogólnie porada mi się podoba wizualnie, jeżeli chodzi o tekst dowiedziałem się kilku nowych rzeczy.
Kilka uwag:
3500zł to budżet, który spokojnie starcza na komputer dla wymagających gier
Windows 7 nie jest najlepszym ( chodź sprawdzonym ) rozwiązaniem. Najbardziej wydajny i optymalny jest Windows 8.1
+ kilka innych nieścisłości w poradzie