Jak układać puzzle?

Ktoś dał ci w prezencie puzzle? A może sam chcesz zacząć je układać i kupiłeś sobie pudełko efektownej układanki z pięknie sfotografowanymi cudami natury czy świata? Wszystko dobrze, o ile wiesz, jak poskromić niepasujące do siebie elementy. Skorzystaj z podpowiedzi, jak złożyć pocięty obrazek w całość.

  • Odpowiedni wzór puzzli
  • Umiejętność koncentracji i skupienia
1

Jeśli jesteś na etapie wybierania puzzli, które zamierzasz ułożyć, wybierz obrazek o mniejszej ilości elementów do ułożenia (np. 1000 szt.), a także zwróć uwagę na jakość/strukturę obrazka. Na początek lepiej będzie, jeśli elementy podobne do siebie nie będą występowały w zbyt dużej ilości, czyli im mniej nieba, morza, czy zielonej trawy tym lepiej. Układanie małego statku na wzburzonym oceanie lepiej odłóż na czas, kiedy już będziesz doświadczony w układaniu.


2

Przygotuj stół, przy którym będziesz mógł przez kilka dni pracować spokojnie nad swoimi puzzlami. Nie ma nic gorszego, niż konieczności złożenia rozpoczętej układanki, kiedy właśnie udało ci się odnaleźć najtrudniejsze fragmenty.


3

Kiedy masz już przed sobą pudełko puzzli, przygotuj też kilka innych, mniejszych pudelek czy pojemników. Następnie oddziel podobne do siebie kolorystycznie elementy, tak by w jednym znajdowały się elementy składające się na konkretne fragmenty obrazka, np. dach, niebo, trawa.


4

Układanie puzzli najlepiej zacząć od ułożenia ramki. Wybranie poszczególnych elementów jest proste, bo co najmniej jedna strona takiego elementu jest prosta, bez charakterystycznego wcięcia czy wypustki. Patrząc na obrazek na pudelku, jesteś w stanie stwierdzić, gdzie powinny znaleźć się poszczególne części. Możesz także kierować się odcieniami i fragmentami obrazka widocznymi na wyciętych elementach.


5

Po ułożeniu ramki, dokładaj kolejne klocki zaczynając od wybranego przez siebie fragmentu. Najlepiej kierować się zasadą „od łatwiejszego po trudniejsze”, Dzięki czemu nie stracisz motywacji do układania już po kilku nieudanych próbach.


6

Fragmenty obrazka, które są niemal identyczne – jak np. połać nieba, trzeba potraktować jako zabawę w ciuciubabkę – wtedy przykładasz dany klocek po kolei we wszelkie możliwe miejsca, do których może pasować, aż w końcu znajdziesz jego właściwe miejsce. Jeśli nie będzie pasował nigdzie, odłóż go i poczekaj, aż powstaną nowe możliwości po ułożeniu innych części.


7

Od elementu do elementu i ... pokaż swoje dzieło niedowiarkom, a może nawet opraw je w antyramę i zawieś na ścianie?


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Weź trzy głębokie oddechy zanim po kolejnej nieudanej próbie znalezienia pasującego detalu rozrzucisz puzzle po okolicy. Jeśli to nie pomoże, przynajmniej dotlenisz płuca.

  • Pamiętaj, że elementy, które próbujesz złożyć, są od tego kompletu puzzli i na nic upatrywanie winnego w osobie, która je pakowała...


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.08.2009

Komentarze

Od siebie dodam tyle że jak układacie np. niebo to warto podzielić jego fragmenty według dwóch, trzech odcieni a potem rozdzielić je jeszcze ze względu na kształt tj. np. z jednym wcięciem, z dwoma, bez wcięć itd.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-19 18:25:45

Chciałam bardzo podobną napisać, bo puzzle to moja pasja. Dobrze, że sprawdziłam wcześniej. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2010-09-05 13:51:04

czekałam na tą poradę :3 świetnie. tylko, że brak mi wolnego stołu i koncetracji.