Jak optymalnie rozwinąć umiejętności postaci w grze typu RPG?

RPG (role playing game) to specyficzny gatunek gier komputerowych. Chociaż gry RPG różnią się od siebie rodzajem rozgrywki, to maj element wspólny - gracz wciela się w postać, która zdobywając punktu doświadczenia przechodzi na coraz wyższe poziomy. Z każdym nowym poziomem gracz uzyskuje możliwość rozwijania postaci poprzez podnoszenie jej współczynników. Poniżej prezentuję sposoby na optymalne rozwinięcie postaci. Są to ogólne wskazówki, które można zastosować do niemal każdej gry komputerowej typu RPG.

1

Każda gra RPG posiada okno statystyk bohatera. To właśnie tutaj po przejściu na nowy poziom rozwijamy naszą postać poprzez podnoszenie jej współczynników. Współczynniki podzielone są na różne kategorie. Najczęściej są to cechy, zalety i wady, umiejętności i wiedza. W obrębie każdej kategorii mieszczą się podkategorie. Przykładowo do kategorii cechy mogą być przypisane takie podkategorie, jak siła, zręczność, wytrzymałość, inteligencja. Od tego, jakie współczynniki będziemy rozwijać najczęściej, zależy styl dalszej rozgrywki. Rozwijając siłę "wyhodujemy" osiłka posługującego się głównie bronią, natomiast stawiając na inteligencję stworzymy bohatera, który rozwiązuje problemy siłą umysłu.


2

Twórcy gier RPG pozostawiają graczom swobodę w kreowaniu bohatera. Gracz am decyduje, w jaki sposób rozwija swoją postać. Może ją ulepszać po spełnieniu pewnych warunków: po pokonaniu określonej ilości przeciwników lub rozwiązaniu zagadek oraz zadań napotkanych w świecie gry.


3

W wielu grach RPG jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki należy wybrać rasę oraz klasę swojego bohatera. Można użyć opcji automatycznego przydzielenia rasy i klasy, ale jeśli chcemy stworzyć bohatera od podstaw, lepiej wybrać je samodzielnie. warto przy tym pamiętać, żeby rasę dobrać odpowiednio do klasy: np. dla ogra właściwą klasą (profesją będzie barbarzyńca. Rasa i profesja wpływają na dalszą rozgrywkę, ponieważ determinują cechy i umiejętności, w jakich będzie mógł się szkolić nasz bohater. Profesje określają charakter naszej postaci. W systemach fantasy najczęściej występujące profesje to wojownik, barbarzyńca, mag, mag bitewny, złodziej.


4

Ważnym elementem RPG są zadania (quesy), za których wykonanie postać zdobywa punkty doświadczenia. Im więcej ich zdobędzie, tym szybciej się rozwija i tym silniejsza się staje. Podejmuj się wszystkich zadań, które napotkasz w świecie gry, nawet jeżeli masz wątpliwości, czy uda ci się wykonać dany quest. Pamiętaj, że wiele zadań można rozwiązać na wiele sposobów: siłą, walką, dyplomacją, zastraszeniem, magią. Wykorzystuj przy tym najsilniejsze atuty swojej postaci. Barbarzyńca o niskim poziomi inteligencji raczej nie zdobędzie przewagi nad wrogiem za pomocą charyzmy, natomiast uda się to magowi, którego inteligencję rozwijamy od początku gry.


5

opis porady


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.08.2009

Komentarze

U mnie jak za darmo grać w wowa ;)) http://www.zaradni.pl/porada/4736,jak_grac_za_darmo_w_wowa

Ostatnio zmieniony: 2011-02-02 15:42:18