Jak grać w szachy?

Szachy są grą towarzyską znaną od wieków. Pozwalają na rywalizację umysłów i rozwijają zdolności kombinacyjne. Rozgrywki szachowe są dobrym sposobem na spędzanie zimowych wieczorów i zainteresują graczy bez względu na wiek. Jeśli nie znasz nikogo, kto mógłby ci wyjaśnić reguły gry, przeczytaj niżej, jak grać w szachy.

  • Szachy (ewentualnie gra komputerowa szachy lub dostęp do strony www z grą w szachy)
  • Bystry umysł
  • Przebiegłość
1

Naucz się nazw pionków i zapamiętaj ich rozmieszczenie na szachownicy. Następnie poznaj, ruchy, jakie możesz wykonać poszczególnymi figurami:

Pion – jedno lub dwa pola wyłącznie do przodu, bije po skosie.
Wieża – po linii prostej do przodu, tylu i w boki, dowolną ilość wolnych pól.
Skoczek (Konik) – trzy pola do przodu i jedno w prawo lub lewo, po linii litery L.
Goniec (Laufer) – po skosie, dowolną ilość wolnych pól.
Król – we wszystkie strony, po jednym polu.
Hetman (Królowa) - we wszystkie strony, dowolną ilość wolnych pól.


2

Gra polega na dążeniu do unieruchomienia Króla przeciwnika w ten sposób, by nie mógł wykonać ruchu i stanąć na polu bez zagrożenia zbiciem. Zamach na Króla za każdym razem komunikuje się słowem szach. Sytuacja, w której Król nie może zrobić żadnego swobodnego ruchu to szach-mat, czyli koniec gry.


3

Ćwicz poruszanie się pionami i figurami planując drobne akcje. Np. spróbuj w kilku ruchach zbić Gońca przeciwnika bez większych strat we własnych pionkach.


4

Swoje umiejętności możesz trenować grając w szachy na komputerze. Lepsze są rozgrywki on-line, bo wówczas grasz z człowiekiem, który jest bardziej omylny i nieprzewidywalny niż komputer.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie poddawaj się, jeśli początkowo nie możesz zapamiętać poszczególnych ruchów figur lub nie idzie ci atakowanie przeciwnika. Takie umiejętności wymagają nieco doświadczenia.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.09.2009

Komentarze

Raczej dobra porada, ale zabrakło mi tu np. informacji, że na początek można na pamięć nauczyć się niektórych "zagrań" czyli ustalonych strategi.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-20 23:48:28