Jak grać w sudoku?

Sudoku to doskonała rozrywka, nie wymagająca większych zdolności ani pieniędzy, a jedynie chęci i chwili skupienia. Poza tym gra ta świetnie pobudza nasz umysł. W sudoku można zagrać za darmo online.

1

Zasady gry są proste, w każdym poziomym i pionowym rządku oraz w każdym z dziewięciu kwadratów muszą znajdować się cyfry od 1 do 9, żadna nie może się powtórzyć.


2

Najłatwiejsze jest wypełnienie pojedynczych, brakujących cyfr wolnych w kwadratach, kolumnach i wierszach. Sprawdzamy której cyfry brakuje i wpisujemy ją. Jest to oczywiste jednak często zdarza się, że rozwiązując nie zauważamy iż w danym kwadracie/kolumnie/wierszu pozostała nam tylko jedna cyfra do wpisania, a nie wpisując jej bardzo utrudniamy sobie zadanie.


3

Chyba najbardziej popularnym sposobem rozwiązywania sudoku jest sprawdzanie kolejno cyfr w danym kwadracie (analogicznie wierszu i kolumnie) i weryfikowanie czy cyfry z innych kwadratów mogą wskazać nam prawidłowe miejsce dla tej cyfry.
Spójrzcie na grafikę w danym wierszu mamy 3 cyfry do wpisania. Cyfra 3 jest możliwa do wpisania tylko w jednym miejscu tego wiersza, gdyż cyfry 3. z innego kwadratu wykluczają inne jej położenie.

p.s. Jest to najbardziej popularna metoda, jednak sudoku o wyższym poziomie trudności są nie do rozwiązania stosując tylko ten sposób, dlatego warto zapoznać się z kolejnymi krokami, które pozwolą nam w "przezwyciężaniu" trudniejszych plansz sudoku.


4

Podobnie do powyższego przykładu jest w przypadku wskazywanie pozycji danej cyfry w kwadracie, nawet w pustym kwadracie możemy wskazać miejsce dla danej cyfry.
Przykład obrazuje grafika - cyfra 4 może być tylko w jednym miejscu, ponieważ cyfry 4. z innych kwadratów wykluczają inną pozycję.


5

Bardzo dobrą metodą jest zwrócenie uwagi na to, w którym wierszu/kolumnie z kwadratu musi się znaleźć dana cyfra mimo, że nie wiemy w którym konkretnie miejscu tego wiersza/kolumny będzie.
Prześledźmy to na przykładzie (aby skupić się na tej metodzie wyciąłem kawałek planszy).
Wiemy, że w którymś z kwadracików oznaczonych znakami zapytania będzie cyfra "1", pozwala nam to wykluczyć, że ta cyfra będzie w tym wierszu. Cyfra "1" z drugiego kwadrata wyklucza nam kolejne pola, co pozwala nam wstawić "1" w miejscu oznaczonym na czerwono.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.02.2011

Komentarze

trzeba zagrać
bardzo fajnie wytłumaczone

Ostatnio zmieniony: 2013-06-23 16:30:26

uwielbiam sudoku.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 21:03:25