Przepis na puszysty omlet z szynką, pieczarkami i brokułem

Omlet to pożywne, sycące i proste w przygotowaniu danie, które serwuje się na śniadania, obiady i kolacje. Można go przyrządzać na wiele różnych sposobów, tworząc oryginalne, dostosowane do indywidualnych gustów kompozycje smakowe. Są osoby, które preferują omlety na słodko, z dodatkiem dżemów, konfitur, kremów czekoladowych i serowych, jednak osobiście należę do grona wielbicieli omletów wytrawnych. Ostatnio naszła mnie ochota na to właśnie danie i po szybkim przeglądzie zawartości lodówki zabrałam się za przyrządzenie omletu z brokułem, szynką i pieczarkami. Potrzebne mi do tego były:

  • 4 całe jajka i 3 żółtka (używam więcej żółtek, aby omlet miał nasycony, żółty kolor)
  • 10 dag masła
  • 10 dag pokrojonej w słupki szynki
  • 10-15 dag blanszowanego i podzielonego na małe różyczki brokułu
  • 4 średniej wielkości pieczarki, pokrojone na półplasterki
  • ½ posiekanej w kosteczkę cebuli
  • garść pokruszonych orzechów ziemnych
  • sól, pieprz
1

Przygotowanie farszu:

Przygotowanie farszu:

Na 2 łyżkach masła podsmażam cebulkę z szynką. Gdy cebulka lekko się zeszkli, a szynka zbrązowieje, dorzucam pieczarki i duszę do momentu, aż grzyby staną się miękkie i kilkukrotnie zmniejszą objętość. Na koniec dodaję różyczki brokułu oraz doprawiam solą i pieprzem.


2

Przygotowanie puszystego ciasta

Przygotowanie puszystego ciasta

Do wysokiej miski wbijam jajka, lekko solę i dynamicznie mieszam przy użyciu trzepaczki. Niektórzy dodają jeszcze do masy jajecznej odrobinę wody lub mleka, jednak ja ograniczam się wyłącznie do wymienionych wcześniej składników.


3

Smażenie naleśników

Smażenie naleśników

Na rozgrzaną patelnię wrzucam łyżkę masła i zmniejszam ogień, aby się nie przypaliło. Po rozpuszczeniu tłuszczu wlewam trzecią część masy jajecznej. Gdy brzegi omletu zaczną się ścinać, podważam je przy użyciu drewnianej łopatki i, przechylając patelnię, wprowadzam płynną masę na obrzeża. Brzmi to skomplikowanie, choć w rzeczywistości jest bardzo proste


4

Dodawanie farszu

Dodawanie farszu

Gdy masa zetnie się już do pożądanego poziomu, wykładam na środek omletu część farszu.


5

Serwowanie

Serwowanie

Składam omlet na pół i przekładam na talerz. Z podanej porcji wychodzą jeszcze dwa omlety. Osoby, które nie lubią smaku i konsystencji lekko ściętego jajka, mogą smażyć omlet po obu stronach. Kilkanaście minut wystarczy, by zjeść ciepły, sycący posiłek.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.11.2013

Komentarze

super