Jak zrobić szwajcarski orzechowiec?

To wyjątkowo pyszny, choć niepozornie wyglądający przysmak. Ciekawa propozycja dla tych, którym znudził się tradycyjny orzechowiec. Moi domownicy wprost go uwielbiają.

  • SKŁADNIKI NA CIASTO:
  • - 15 dag cukru
  • - 30 dag mąki
  • - 15 dag masła
  • - 1 duże jajko
  • - szczypta soli
  • SKŁADNIKI MASY ORZECHOWEJ:
  • - 30 dag cukru
  • - 25 dag posiekanych orzechów włoskich
  • - 300 ml śmietanki 18 %
  • - 1 - 2 łyżki miodu
1

Z przesianej mąki, cukru, masła, jajka i szczypty soli wyrabiamy ciasto. 1/3 ciasta należy odłożyć, pozostałą zaś resztą (2/3 ciasta) wylepić trzeba tortownicę tak, by uformować brzegi wysokości około 3 cm (korzystać należy z tortownicy o średnicy 24 cm, która ma być oprószona mąką).


2

Aby przygotować masę najpierw należy rozpuścić w garnku cukier cały czas mieszając by się nie przypalił. Następnie nie przerywając mieszania wlać należy do cukru śmietanę. Na samym końcu dodać należy do masy śmietanowej orzechy i miód. Całość mieszając dokładnie łączymy po czym ściągamy z ognia i studzimy.


3

Ochłodzoną nieco masę wyłożyć należy na ciasto. Pozostawioną 1/3 ciasta należy rozwałkować i przykryć nią masę orzechową. Wierzch ciasta należy gęsto nakłuć. Placek piec należy najpierw 10 minut w 200 stopniach, a następnie 30 minut w 180.
Gotowy wypiek można posypać z wierzchu cukrem pudrem.


4

Uwagi i spostrzeżenia

    • Zamiast masła można użyć margaryny.


    • Obrane orzechy można rozkruszyć w robocie lecz trzeba uważać by nie wyszły zbyt drobne.


    • Ciekawie smakuje również mieszanką orzechów włoskich z laskowymi.



Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.09.2012

Komentarze