Jak zrobić spaghetti wegetariańskie?
Danie to jest ciekawą wariacją na temat spaghetti skierowaną do osób stroniących od mięsa. Prosty, szybki w wykonaniu obiad dla każdego z niedrogich produktów. Szczególnie przydatne zimą, kiedy brakuje nam pysznych, świeżych warzyw prosto z ogrodu.
- • makaron - polecam pełnoziarnisty
- • pomidory w puszcze - w całości lub kawałkach
- • zioła prowansalskie
- • sól, pieprz cayenne
- • 1 średnia cebula
- • czosnek 1-3 ząbki
- • pieczarki 5-7 średniej wielkości
- • olej lub oliwa z oliwek
- • cukier
- • ser - parmezan, albo nawet gouda - też się nadaje, szczególnie jeśli jakaś końcówka zalega Ci w lodówce
Przede wszystkim zaopatrz się w następujące produkty:
- puszka pomidorów bez skórki (krojone lub całe - to bez znaczenia)
- jedna duża cebula
- ząbek czosnku
- 5-7 średnich pieczarek
- zioła prowansalskie
- sól
- dla fanów pikanterii polecam szczyptę pieprzu cayenne
- cukier
- olej lub oliwa
- makaron ( tutaj dowolność wedle fantazji, może być tradycyjny makaron do spaghetti, ja jednak wolę świderki, do tego pełnoziarniste, które można kupić niedrogo w jednym z dyskontów)
- ser - może być parmezan, ale jeśli chcesz tańsza wersję, możesz skorzystać nawet z goudy, startej lub pociętej na paski (szczególnie jeśli jakaś końcówka zalega Ci od kilku dni w lodówce - po co ją wyrzucać)
Zacznij od ugotowania makaronu:
Do wysokiego garnka wlewamy wodę na 3/4 objętości, gotujemy, doprowadzając do wrzenia, wlewamy łyżeczkę oleju i wsypujemy makaron, w ilości wedle uznania.
Dzięki olejowi w wodzie, makaron nie będzie nam się zlepiał i przywierał do garnka. Gotujemy makaron niecałe 10 minut na al dente, dzięki czemu będzie mniej kaloryczny. Po ugotowaniu przelewamy przez durszlak polewając zimną wodą i odstawiamy.
W czasie gotowania makaronu możemy zająć się pieczarkami - obieramy je, płuczemy i siekamy na nieduże kawałki.
Na desce do krojenia siekamy w drobną kostkę cebulę oraz czosnek (można go również przecisnąć w wyciskarce)
W między czasie przygotujmy sobie ser do późniejszego użycia.
Rozgrzewamy olej lub oliwę na patelni i wrzucamy cebulę i czosnek. Dusimy przez kilka minut, tak aby cebula się zeszkliła, czosnek nie powinien się przypalić, inaczej będzie gorzki.
Podlewamy duszącą się cebulę połową szklanki wody i wrzucamy pieczarki.
Doprawiamy teraz solą, ziołami i jeśli się zdecydowaliśmy to pieprzem cayenne (tylko ostrożnie z ilością), wymieszajmy przyprawy z duszącymi się pieczarkami z cebulą, przykryjmy dużą pokrywką i zostawmy na kilka minut.
Sprawdzamy co jakiś czas, czy pieczarki dobrze nam się poddusiły. Otwieramy puszkę pomidorów i wylewamy wszystko na patelnię (pomidory wraz z sokiem) - jeżeli pomidory były w całości, staramy się je podzielić łopatką na mniejsze kawałki.
Ważnym elementem jest posłodzenie sosy pomidorowego - warto posypać całość łyżeczką lub dwiema cukru, pomieszać i spróbować sosu, w razie potrzeby dosłodzić jeszcze. Jeżeli nie dodamy cukru, sos wyjdzie nam za kwaśny. Przemieszajmy i sprawdźmy smak, w razie potrzeby dodajmy przypraw.
Sos gotujemy kilka minut, aż ubędzie mu trochę objętości i zgęstnieje, wówczas możemy dodać do niego przygotowany wcześniej ser. Jak było wspomniane może to być parmezan lub w tańszej wersji gouda).
W zależności od upodobań możemy przyprószyć serem gotowe porcje już na talerzach, albo, tak jak robię to ja, dorzucić sera do jeszcze gotującego się sosu, tak aby tak się rozpuścił.
Mając już gotowy sos, rozdzielamy makaron na talerze i polewamy sosem pomidorowym. Smacznego.
Dodaj komentarz