Jak zrobić łatwy chleb domowy ?

To naprawdę prosty przepis. Sama, jeśli chodzi o wypieki piekarskie nie czuję się mocna w temacie lecz ten chlebek zawsze mi się udaje. Jest wyśmienity w smaku, a jego zrobienie nie jest pracochłonne. Gorąco polecam.

  • Składniki chlebków :
  • - 1 kg mąki pszennej przesianej
  • - 3 łyżeczki soli (łączymy ją z przesianą mąką)
  • - 10 dkg drożdży w kostce (do nich odrobina letniej wody i cukru)
  • - 1 l przegotowanej, ostudzonej wody
  • - 1 szklanka otrąb (pszennych lub żytnich)
  • - 1 szklanka ziaren ( 0,5 słonecznik i 0,5 dynia)
  • - 0,5 szklanki siemienia lnianego
1

Drożdże rozpuszczamy w odrobinie letniej wody z cukrem. Przykrywamy je i odkładamy do wyrośnięcia na jakieś 15-20 minut.


2
foto: ShaVi foto: ShaVi

Gdy drożdże wyrosną zaczynamy mieszanie składników. Do tego potrzebny nam będzie mikser i końcówki które ja nazywam "eski". Do drożdży dodajemy powoli mąkę z solą (wcześniej przesianą !) na przemian z wodą. Miksujemy całość wtedy na średnich, nie za szybkich obrotach. Gdy dodaliśmy już całą mąkę i wodę pora na otręby. Je również sypiemy ze szklanki powoli na średnich obrotach miksera. Gdy całość już się połączy mikser wyłączamy.


3
foto: ShaVi foto: ShaVi

Teraz pora dodać ziarna: słonecznik, dynię i siemię lniane. Zsypujemy je wszystkie do masy od razu po czym łączymy z ciastem mieszając całość delikatnie łyżką.


4
Formy należy wysmarować dokładnie.To da gwarancję, że po upieczeniu chleb łatwo wyjdzie z formy. Formy należy wysmarować dokładnie.To da gwarancję, że po upieczeniu chleb łatwo wyjdzie z formy.

Teraz przygotowujemy formy: potrzebujemy dwóch tzw. ćwibakówek. Smarujemy je margaryną.


5
Przed pieczeniem. Przed pieczeniem.

Do przygotowanych form przekładamy ciasto (do każdej formy po pół porcji). Wierzch chlebków smarujemy lekko mokrą dłonią i wyrównujemy.


6
Rosną, rosną, rosną...i jak pachną :-) Rosną, rosną, rosną...i jak pachną :-)

Chlebki wkładamy do zimnego piekarnika i pieczemy 15 minut w temperaturze 150 stopni po czym 50 minut w temperaturze 200 stopni. W trakcie pieczenia może się zdarzyć, że skórka zacznie się nam nieco spiekać. Wtedy chlebki należy przykryć kawałkiem papieru do pieczenia.


7

Uwagi i spostrzeżenia

    • Taki chlebek świetnie zachowuje świeżość. Przechowywać go należy owiniętego ściereczką np.lnianą.



Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.05.2013

Komentarze

Cóż... może zatem kiedyś wypróbuję..jak znajdę chwilkę..:-)

Ostatnio zmieniony: 2013-05-23 19:17:11

Grażynko, ale ten chlebek piecze się bardzo szybko i nie ma przy nim dużo pracy - sama nie mam za wiele czasu i właśnie dlatego cenię ten przepis, że nie jest czasochłonny i nie wymaga dużych nakładów pracy- spróbuj :-) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2013-05-23 07:12:13

Fajne to pieczenie chleba, ale już piec chleba raczej nie będę( brak czasu), porada ok.:-)

Ostatnio zmieniony: 2013-05-22 18:19:32

Cieszę się ASYA że porada Ci się podoba. Masz rację, najlepszy jest domowy chleb. Przynajmniej dokładnie wiesz co jesz. Niebawem mam zamiar umieścić przepis na jeszcze jeden chlebek - tylko muszę go najpierw upiec. Pozdrawiam serdeczne licząc, że wypróbujesz mój przepis i podzielisz się wrażeniami :-)

Ostatnio zmieniony: 2013-05-12 12:48:29

Oj tak-taak.... Też nie czuję się zbyt mocna z wypieków ale już nie pamiętam dokładnie kiedy ostatnio spożywałam "kupne" pieczywo :)
Myślę że każda gospodyni domowa powinna przynajmniej raz spróbować upiec własny chleb. To naprawdę nic strasznego - nawet na zakwasie. A przepis im prostszy tym lepszy. Z tym że ja mieszam jeszcze mąkę pszenną z żytnią (2/1) a drożdże rozpuszczam w letnim mleku.
Porada w sam raz na stronę główną !

Ostatnio zmieniony: 2013-05-10 03:42:08