Jak zrobić grzyby w occie?
Grzybobranie już minęło, więc warto było się zaopatrzyć w odpowiednie grzyby. Smak ich jest niepowtarzalny, jeśli chodzi o przygotowywanie różnych posiłków. Najbardziej popularne są zrobione w occie. Grzyby zamarynowane w occie od razu po otworzeniu słoika nadają się do jedzenia, oczywiście po odpowiednim ich odstaniu w słoikach.
- • Świeże grzyby zebrane w lesie lub kupione.
- • Pewność, że to grzyby jadalne.
- • Ocet 10%
- • Sól i pieprz do smaku.
- • Cukru do przyprawienia marynaty grzybowej.
- • Pieprz w kulkach oraz liść laurowy oraz ziele angielskie.
Świetnym dodatkiem są do wszelkiego rodzaju mięs oraz potraw. Grzyby w occie można śmiało zaserwować do różnych dań. Same też są pyszne. Wszystko zależy od marynaty, którą zalewa się grzyby.
Jeżeli znamy się na rodzajach grzybów to nie będzie problemu z ich znalezieniem w lesie. Jednak, aby nie zgubiła nas rutyna w znajomości, dobrze jest pokazać zebrane grzyby innym, którzy upewnią nas, co do prawdziwości grzybów.
Doskonale smakują Kurki w occie, Podgrzybki oraz najszlachetniejszy z grzybów, czyli Borowik albo popularnie nazywany Prawdziwek, na jajecznicę polecane są marynowane Maślaki. Wszystkie grzyby muszą być zdrowe i nierobaczywe, a także umyte pod ciepłą wodą.
Żeby grzyby w occie udały się, słoiki muszą być perfekcyjnie umyte i wyparzone wrzątkiem. Dla lepszego zawekowania grzybów w occie, pokrywki muszą przejść ten sam zabieg, co słoiki.
Proste jest ich przygotowanie, ponieważ potrzebujemy wodę z dużym garnkiem, octu 10% oraz do przyprawienia pieprz, sól i można użyć ziela angielskiego oraz liścia laurowego, na smak cukru.
Sól trzeba dać tak, aby na 1 kg grzybów przypadało 3 dag soli. Im więcej pojemności ma garnek, sól dajemy proporcjonalnie do litrów wody. Ważne, aby wody nie przesolić. Gotujemy grzyby jakieś 10 do 20 minut, sprawdzając, by się nie rozgotowały na wolnym ogniu. Nie mogą zagotować się grzyby. Następnie na sitku odcedzamy i bezpośrednio wkładamy grzyby do słoików już wcześniej przygotowanych.
Potrzebne nam będzie 1 l wody zagotowanej z solą i octem, do smaku trochę cukru oraz ziele angielskie, liście laurowe oraz dla poprawienia smaku pieprz kilka ziaren. Wszystko zależy, czy marynata ma być ostra, czy bardziej łagodna.
Zalewą dokańczamy nasze grzyby i dopełniamy marynatą po same brzegi słoików, następnie zakręcamy je i stawiamy do góry dnem. W dni zimowe warto sięgnąć do naszych zbiorów z grzybami w occie i poprawić smak gotowanych potraw.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Grzyby gotujemy na wolnym ogniu przez 15 do 20 minut.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-15 13:17:30
Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 14:32:33
Dodaj komentarz