Jak upiec chleb?

Babciny dom, pachnący chlebem, to najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Smak tego cuda, do dziś pamiętam, choć minęło już sporo lat. Nijak on się miał, do dzisiejszych gniotów, kupowanych szybko w hipermarkecie. Zachowywał świeżość prze tydzień, smakował wybornie z samum masłem. Pieczenie chleba nie jest wcale trudne. Mimo, że nie dysponujemy w blokowisku, piecem chlebowym, możemy śmiało spróbować zastąpić masową produkcję, spożywaną na szybkie śniadanie, doskonałym, zdrowym wypiekiem. Świetnym pomocnikiem będzie maszyna do chleba, którą można zakupić za 100-150 zł. Dodatkowo taki zakup pozwoli nam na swobodny wyrób ciasta na pierogi, makaron i inne. A zatem do dzieła !

1

W maszynie

Wlewamy do pojemnika odrobinę oleju. Wsypujemy drożdże (możemy użyć świeżych – ok pół kostki, nie musimy ich przedtem rozrabiać ). Dodajemy łyżeczkę cukru, dolewamy ciepłe mleko, lub wodę. W tym momencie, możemy dać zaczynowi trochę czasu, aby drożdże rozpoczęły pracę.


2

Dosypujemy mąkę pszenną, żytnią, otręby, ziarna, łopatkę soli. Ustawiamy program i maszyna zajmie się naszym ciastem przez najbliższe półtorej godziny.


3

Ręcznie

Jeśli nie posiadamy maszyny, zabieramy się do ręcznego rozczyniania ciasta.
Pół kostki drożdży wkładamy do naczynia, najlepiej kamionkowego, dodajemy łyżeczkę cukru, odrobinę oleju i ciepłego mleka, lub wody. Dosypujemy trochę mąki i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce.


4

Kiedy drożdże urosną, rozczyniamy ciasto. To długi proces, ale warto poświęcić mu ten czas. Im lepiej ciasto rozczynione, tym pulchniejszy będzie nasz chleb.


5

Rozczynione ciasto, przekładamy do dużej miski, przykrywamy czystą ściereczką, i wstawiamy do piekarnika, rozgrzanego do 40-50 stopni. Pozostawiamy tak na ok 45 minut.


6

W międzyczasie przygotowujemy formę do chleba. Smarujemy ścianki blaszki delikatnie olejem i ewentualnie możemy obsypać je otrębami. Również chleb z maszyny, polecam piec w foremce, w piekarniku. Jakkolwiek maszyna jest przeznaczona do wypieku chleba, uważam, że jest o wiele lepszy z piekarnika, poza tym nadamy mu taki kształt, jaki będzie nam odpowiadał. Chleb z maszyny, jest z reguły dość wysoki i krótki, przez co może być trochę niewygodny do krojenia.


7

Wkładamy ciasto do formy i wstawiamy do piekarnika. Ustawiamy temperaturę pieczenia na 220 stopni. Chleb powinien piec się ok 45 min. Będzie gotowy, kiedy całkiem odejdzie od ścianek formy.


8

Ilość składników jest podana w przybliżeniu. Żeby ciasto wyszło sprężyste, w trakcie zagniatania może być konieczna modyfikacja – zależeć to będzie przede wszystkim od mąki. Raz będziemy musieli dodać mąki, innym razem więcej płynu.


9

Składniki

¾ kg mąki pszennej
¼ kg mąki żytniej
szklanka otrąb
szklanka mleka, lub wody
olej
cukier, sól
drożdże (instant, lub świeże)
ziarna słonecznika, dyni, soi – zależnie od naszych upodobań i smaku


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.09.2009

Komentarze

ciekawy przepis
super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-22 19:54:04

Ależ apetycznie wygląda z takich własnych składników. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-26 13:51:35