Jak upiec biszkopt?

Mój biszkopt jest puszysty i smaczny, nadaje się jako podstawa do różnych tortów i krajanki. Polecam!

  • 5 całych jaj
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka mączki ziemniaczanej
  • 2 łyżki mąki tortowej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
1

Przygotowujemy formę do pieczenia lub tortownicę (średnicy ok. 26cm), smarujemy margaryną i wykładamy pergaminem lub folia aluminiową i też delikatnie smarujemy margaryną.


2

Do miski wbijamy 5 jaj (najlepsze są swojskie od gospodarza) , dodajemy 1 szklankę cukru i ubijamy mikserem na wysokich obrotach lub ubijamy ręcznie trzepaczką. Żeby efekt ubijania był lepszy można miskę z jajkami położyć na parze i wtedy ubijać , ale uważać żeby jajka się nie ścięły.


3

1 szklankę mączki ziemniaczanej, 2 łyżki mąki tortowej oraz 2 łyżeczki proszki do pieczenia przesiewamy przez sitko, aby nie było grudek.


4

Gdy masa jajeczna powiększyła swoją objętość i stała się tak gęsta, że trzepakiem umoczonym w masie można zrobić ósemkę, dodajemy stopniowo wcześniej przesiane składniki i delikatnie mieszamy łyżką lub na wolnych obrotach mikserem.


5

Tak przygotowaną masę wlewamy do formy do pieczenia lub tortownicy i wkładamy do wcześniej nagrzanego piekarnika i pieczemy w temp. 180 st. C przez około 25 min. Jeżeli zbyt mocno biszkopt się rumieni należy zmniejszyć temperaturę w piekarniku. Gdy uważamy, że ciasto jest już upieczone delikatnie sprawdzamy nakłuwając biszkopt drewnianym patyczkiem (np. patyczek do szaszłyków), jeżeli na patyczku nie okleja się ciasto, tzn. biszkopt jest już upieczony.


6

Upieczony biszkopt bardzo delikatnie wykładamy i studzimy.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Biszkopt najlepszy do wykorzystania jest następnego dnia, ale po wystudzeniu musi być przykryty ściereczką i folią, aby zbyt się nie przesuszył

  • W piekarniku z termoobiegiem pieczemy w temp. około 150 st. C


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.08.2010

Komentarze

Ojjjj! Dzięki ulano, że zwróciłaś mi uwagę, ponieważ wkradł się tam błąd. Powinno być odwrotnie i zaraz dokonuję korekty mojej porady. Pozdrowiam

Ostatnio zmieniony: 2011-01-05 16:28:11

ja robię biszkopt z 1 szklanki mąki tortowej

Ostatnio zmieniony: 2011-01-05 16:18:52

Właściwie, jak to jest z tą mąką? W przepisie jest 1 szkl. mączki ziemniaczanej a w wykonaniu 1 szkl. mąki tortowej...

Ostatnio zmieniony: 2010-11-28 16:45:56