Jak suszyć owoce na zimę?

Jeśli mamy własny ogród lub sad i mamy własne owoce warto część ususzyć na zimę. Takie suszone owoce przydadzą się nam podczas wigilii i tradycyjnego kompotu z suszu, a ponadto są źródłem witaminy C, która nie ulega zniszczeniu podczas suszenia.Najczęściej suszy się jabłka, śliwki, gruszki, wiśnie, czarne jagody, oraz owoce ogrodowej i dzikiej róży. Warto wspomnieć, że owoce czarnej róży są jednym z najlepszych źródeł witaminy C i wykorzystuje się go w zimie jako napój witaminowy zwłaszcza dla dzieci.

1

SUSZENIE JABŁEK
Na susz nadają się owoce, które nie nadają się do dłuższego przechowywania. Jabłka myjemy, obieramy(nie obieramy jabłek kruchych), kroimy w plastry lub ćwiartki, usuwając gniazda nasienne. Aby zapobiec ciemnieniu jabłek w czasie suszenia, można je bezpośrednio po pokrajaniu wkładać do wody lekko zakwaszonej kwaskiem cytrynowym(biorąc na 1l wody 1/2 dkg kwasku cytrynowego). Suszyć w piekarniku w temp około 70 stopni C lub jeśli mamy tradycyjną kuchnie na opał możemy rozwiesić nad paleniskiem nawleczone na nici. Jabłka uważamy za ususzone, jeśli są sztywne, ale nie twarde. Susz trzymamy metalowych puszkach lub w woreczkach w suchym i ciemnym miejscu.


2

SUSZENIE GRUSZEK
Gruszki myjemy, obieramy, mniejsze możemy suszyć w całości, większe na połowy. Suszymy tak samo jak jabłka.


3

ŚLIWKI I WIŚNIE SUSZONE
Owoce myjemy, osączamy, suszymy w piekarniku w temperaturze około 50 stopni C. Podsuszone owoce dosuszamy w temperaturze 70 stopni C. Owoce są ususzone, jeśli są elastyczne, a po ich rozerwaniu nie wycieka sok.


4

CZARNE JAGODY SUSZONE
Jagody przeznaczone na susz należy zbierać w pogodne dni. Suszyć można na słońcu lub w mało nagrzanym piekarniku (około 50 stopni C), a później w wyższej (około 70 stopni C).


5

OWOCE RÓŻY SUSZONE
Można suszyć owoce róży zarówno polnej, jak i ogrodowej. Do suszenia należy owoce umyć. Aby jak najbardziej ograniczyć straty witaminy C owoce róży suszymy w lekko nagrzanym piekarniku (50 stopni C). Owoce są gotowe, jeśli łamią się w palcach.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.01.2013

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-04-13 17:22:33

przydatne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 14:55:57