Jak przyspieszyć kiszenie ogórków?

Jeśli należysz do grona tych osób, które najchętniej zaraz po wlaniu zalewy do słoika z warzywami przeznaczonymi do przefermentowania chciałyby pałaszować gotowe już kiszeniaki, wiedz, że możesz przyspieszyć powstawanie ulubionego smakołyku. Oto najlepsze trzy sposoby.

  • Przegotowana woda o temp. ok. 30-35 stopni Celsjusza, woda z ogórków kiszonych, ogórki do zakiszenia, przyprawy, słoik lub inne naczynie na kiszonkę.
1

Ciepła zalewa

Ciepła zalewa

Wlewaj do słoika ciepłą – ale w żadnym wypadku gorącą! - zalewę. Temperatura roztworu powinna mieć ok. 30-34 stopni Celsjusza. To w sam raz, ponieważ mikroorganizmy, które powodują proces kiszenia uwielbiają rozwijać się w temperaturze ok. 21-24 stopni Celsjusza. Zatem kiedy wlejesz do słoika ciut cieplejszy płyn, nadmiar ciepła zostanie wchłonięty przez zimniejsze warzywa i sama zalewa osiągnie temperaturę optymalną do kiszenia. Jeśli użyjesz zbyt ciepłej zalewy, zabijesz bakterie kwasu mlekowego i kiszonka ci się nie uda.


2

Szczepionka

Szczepionka

Zamiast czekać, aż w słoiku z zalewą rozwinie się świeża kultura mikroorganizmów powodujących kiszenie, możesz do roztworu dodać nieco wody ze słoika, w którym już są gotowe kiszone ogórki. W ten sposób zaszczepisz jałową do tej pory zalewę i przyspieszysz proces fermentacji.


3

Optymalna temperatura

Optymalna temperatura

Optymalna temperatura do przebiegu procesu kiszenia ogórków to ok. 21-24 stopni Celsjusza. To przeciętna temperatura pokojowa. Jeśli pozostawisz słoiki w takiej właśnie temperaturze, proces kiszenia będzie przebiegał szybko – już po kilku godzinach od zalania warzyw roztwór w słoiku zacznie mętnieć. To dobry znak – proces kiszenia właśnie ruszył pełną parą!
Nie kiś ogórków w niskiej temperaturze – zamiast kiszonki otrzymasz pseudomarynatę z octowym posmakiem.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.09.2013

Komentarze