Jak przygotować smaczne potrawy z dyni?
Dynia to królowa jesiennych ogrodów, które ożywa swym żółtym lub pomarańczowym kolorem. Jest ona nie tylko piękną ozdobą ale także bardzo wartościowym warzywem. Dostarcza naszemu organizmowi kwasu foliowego, błonnika i pektyn. Dodatkową jej zaletą jest fakt, że jest ona lekkostrawna. Przechowywana w chłodnej piwnicy może przetrwać kilka miesięcy, dlatego proponuję kilka przepisów na smaczne dania z świeżą dynią w roli głównej, które wspaniale ożywią zimowy jadłospis.
- • dynia, jabłka, orzechy,pomidory,kwasna śmietana, żółty ser,marchew, twaróg,masło, mąka,czosnek,olej, sok z cytryny, imbir, bulion, sok z pomarańczy,cząber, gałka muszkatołowa,natka, sól, pieprz,cukier,
Sałatka z dyni i jabłek
dynia /bez pestek i skóry/ - 50 dag
kwaśne jabłka - 2 szt
posiekane orzechy włoskie - 3 łyżki
olej - 3 łyżki
sok z cytryny, sól, pieprz, cukier - do smaku
Dynię ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Jabłka obieramy, również ścieramy na tarce o dużych oczkach, skrapiamy sokiem z cytryny i mieszamy z dynią. Dodajemy olej, doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, solą, pieprzem i cukrem. Mieszamy. Na koniec posypujemy posiekanymi orzechami.
Dynia z pomidorami
dynia /bez skórki i pestek/ - 80 dag
pomidory - 5 szt
kwaśna śmietana - 0,75 szklanki
żółty ser - 20 dag
masło - 3 łyżki
mąka - 2 łyżki
gałka muszkatołowa - 0,5 łyżeczki
sok z cytryny - 1 łyżka
olej - 5 łyżek
czosnek - 3 ząbki
sól, pieprz - do smaku
tłuszcz - do formy
Dynię kroimy w kostkę /1,5 - 2 cm/. Pomidory /dojrzałe ale twarde/ obieramy ze skórki, kroimy na ćwiartki i usuwamy pestki z miękkim miąższem i sokiem. W garnuszki rozgrzewamy masło, następnie wsypujemy mąkę i zasmażamy energicznie mieszając. Nie przerywając mieszania wlewamy powoli śmietanę. Dodajemy gałkę muszkatołową, sok z cytryny i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy olej i przesmażamy na nim dynię wraz z posiekanym czosnkiem. Następnie dodajemy przygotowany sos i pokrojone pomidory. Mieszamy. Przekładamy do natłuszczonej formy żaroodpornej. Zapiekamy ok. 35 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. 10 min przed końcem pieczenia posypujemy startym żółtym serem.
Zapiekanka dyniowo-marchwiowa z twarogiem
marchew - 75 dag
dynia /bez skórki i pestek/ - 75 dag
tłusty twaróg - 25 dag
olej
tłuszcz - do formy
sól, pieprz, suszony cząber, gałka muszkatołowa - do smaku
Marchew szorujemy, gotujemy do miękkości w osolonej wodzie, odcedzamy, studzimy, obieramy i kroimy w plasterki. Dynię kroimy w kostkę, oprószamy cząbrem, gałką muszkatołową, solą, pieprzem, skrapiamy olejem i przekładamy na blaszkę. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i zapiekamy ok. 30 min.. Po tym czasie dynię wyjmujemy, studzimy i rozgniatamy widelcem. Formę do zapiekania natłuszczamy, układamy w niej połowę marchewki, na niej dynię, rozkruszony twaróg, oprószamy solą i pieprzem i na wierzchu układamy resztę marchewki. Zapiekamy 20 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Możemy podawać z ogórkiem małosolnym.
Sałatka z dyni, jabłek i pomidora
dynia /bez skórki i pestek/ - 35 dag
jabłka - 2 szt
pomidor duży - 1 szt
majonez - 0,5 szklanki
sól, cukier, sok z cytryny - do smaku
posiekana natka pietruszki - 2 łyżki
Dynię ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Jabłka obieramy i kroimy w kostkę. Pomidora obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i odlewamy sok. Wszystkie składniki przekładamy do salaterki, dodajemy majonez i doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, solą i cukrem. Mieszamy. Na koniec posypujemy posiekaną natką pietruszki.
Zupa dyniowa na bogato
dynia /bez skórki i pestek/ - 50 dag
cebula czerwona - 2 szt
marchew - 2 szt
oliwa - 2 łyżki
masło - 1 łyżka
świeży starty imbir - 1 łyżeczka
bulion warzywny z kostki - 3 szklanki
gałka muszkatołowa - 0,5 łyżeczki
sól, pieprz, sok z pomarańczy - do smaku
Dynię kroimy w kostkę. Cebulę i marchew obieramy i również kroimy w kostkę. W rondelku rozgrzewamy oliwę, wrzucamy cebulę i szklimy. Następnie dodajemy dynię, marchew, masło i połowę imbiru. Dolewamy sok pomarańczowy - ilość uzależniamy od tego czy sok jest z kartonika czy świeżo wyciśnięty z owoców i od własnych upodobań.Całość dusimy ok. 5-7 min. Wlewamy bulion, przykrywamy i gotujemy ok. 15 min. Dodajemy pozostały imbir, gałkę muszkatołową i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 15:46:24
Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:31:34
Ostatnio zmieniony: 2012-10-25 08:50:48
Dodaj komentarz