Jak przygotować przetwory z agrestu na zimę?

Agrest coraz rzadziej spotykany w ogrodach jest owocem bardzo korzystnie wpływającym na nasz organizm: reguluje przemianę materii, działa moczopędnie, oczyszcza organizm, itp.Agrest bogaty jest w potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo i witaminę C. Ponieważ agrest jest łatwy w uprawie a w zakupie dość tani zachęcam do przygotowania z tego owocu kilku smacznych przetworów na zimę.

  • agrest, cukier, woda, spirytus, wódka,rodzynki, wanilia, imbir,cukier puder
1

Dżem z agrestu
agrest - 1,5 kg
cukier - 1 kg
woda -0,75 szklanki
Agrest myjemy i oczyszczamy z szypułek. Do płaskiego szerokiego rondla wlewamy wodę i wrzucamy ok. 0,5 kg agrestu i rozgotowujemy go. Kiedy agrest będzie już mięciutki dodajemy cukier i całość zagotowujemy. Następnie dodajemy resztę owoców i gotujemy na małym ogniu często mieszając do czasu aż agrest rozgotuje się, stanie się szklisty a masa będzie lekko złotawa. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików, mocno zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do wystygnięcia.


2

Powidła z agrestu.
agrest - 1 kg
cukier - 25 dag
Dojrzały agrest myjemy, usuwamy szypułki, rozgniatamy i rozgotowujemy. Gorący przecieramy przez sito a następnie smażymy w rondlu do czasu aż zgęstnieje. Dodajemy cukier i często mieszając gotujemy ok. 5 min. Gorące powidła przekładamy do słoików i szczelnie zakręcamy.


3

Konfitura agrestowa.
agrest - 1 kg
cukier - 2 kg
woda - 4 szklanki
Agrest oczyszczamy, myjemy i każdy owoc nakłuwamy szpilką w kilku miejscach. Z wody i cukru przygotowujemy syrop, do którego wkładamy agrest i podgrzewamy /ale nie gotujemy/ i odstawiamy na 5 godz. Po tym czasie owoce ponownie mocno podgrzewamy /ale nie gotujemy/ i odstawiamy na 10 godz. po tym czasie owoce gotujemy na małym ogniu do czasu aż się zeszklą. Gorącą konfiturę przekładamy do słoików, mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem do wystudzenia.


4

Agrest w soku własnym.
agrest - 1 kg
cukier - 25 dag
woda - 0,25 szklanki
Owoce myjemy i usuwamy szypułki. 75 dag owoców, które mają być w słoikach w całości przelewamy przegotowaną wodą, odsączamy i układamy w słoikach. Pozostałe 25 dag agrestu zasypujemy połową cukru, zalewamy wodą i rozgotowujemy na małym ogniu a następnie przecieramy przez gęste sito. Do uzyskanego soku dodajemy pozostały cukier i mieszając podgrzewamy do czasu aż cukier się rozpuści. Tak przygotowanym sokiem zalewamy owoce w słoikach /tak by były całe zakryte/. Zakręcamy i pasteryzujemy ok. 20-25 min.


5

Nalewka agrestowa
agrest - 2 kg
cukier - 1 kg
spirytus - 1 l
wódka - 0,5 l
Agrest obieramy z szypułek, myjemy i przekładamy do słoja lub gąsiora. Zalewamy wódką i spirytusem, zamykamy, odstawiamy na miesiąc w zaciemnione miejsce. Po 30 dniach zlewamy powstałą nalewkę a owoce zasypujemy cukrem i ponownie odstawiamy na ok. 10 dni. Po tym czasie owoce przecedzamy a uzyskany sok łączymy z nalewką. Przelewamy do butelek i odstawiamy na /co najmniej/ miesiąc.


6

Nalewka agrestowa korzenna z rodzynkami
agrest - 1 kg
cukier - o,5 kg
wódka - 0,5 l
spirytus - 0,5 l
rodzynki - 0,5 szklanki
wanilia - 2 laski
świeży imbir - do smaku
Agrest obieramy z szypułek, myjemy, przekładamy do słoja i lekko ugniatamy. Dodajemy rodzynki, starty świeży imbir /ja dodaję 1 łyżkę/, wanilię i wlewamy wódkę i spirytus. Odstawiamy na 4 tygodnie. Po tym czasie zlewamy nalewkę a owoce zasypujemy cukrem i odstawiamy na 10 dni. Po tym czasie ponownie zlewamy sok, mieszamy z nalewką, przelewamy do butelek i odstawiamy w ciemnie miejsce na 4 tygodnie.


7

Agrest kandyzowany.
agrest - 1 kg
cukier - 1 kg
woda - 1 szklanka
cukier puder
Agrest oczyszczamy, myjemy, osączamy i nakłuwamy szpilką. Z wody i cukru przygotowujemy gesty syrop i ciepłym /ale nie gorącym/ zalewamy owoce. Mieszamy poruszając garnkiem w powietrzu kulistymi ruchami. Owoce w syropie podgrzewamy do ok. 50 stopni C, zdejmujemy z ognia i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Następnie ponownie podgrzewamy, delikatnie mieszając w powietrzu i znów odstawiamy do wystudzenia. Przez 7 dni dwa razy dziennie owoce podgrzewamy /do ok. 50 stopni C/, mieszamy poruszając garnkiem i odstawiamy do wystudzenia.Po ostatnim studzeniu agrest przekładamy na sitko i dokładnie odsączamy a następnie przekładamy na blaszkę wyłożoną pergaminem. Agrest delikatnie podsuszmy w piekarniku - piekarnik nagrzewamy do ok. 50 stopni i wyłączamy, wstawiamy blaszkę z owocami a drzwi piekarnika pozostawiamy lekko uchylone. W ten sposób suszymy owoce przez kilka dni - do czasu aż wilgoć przestanie pojawiać się na agreście. Suchy kandyzowany agrest przesypujemy cukrem pudrem i przechowujemy szczelnie zamknięty


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.07.2012

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 16:03:00