Jak prawidłowo wykonać blanszowanie?
Blanszowanie warzyw lub owoców wykonuje się wtedy, kiedy zależy nam na tym, by np. na skutek zamrożenia nie straciły one swej barwy i jędrności. To również doskonały sposób na specyficzne, trwające krótko oczyszczenie produktów roślinnych z zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Blanszowanie ułatwia również obieranie warzyw i owoców. W czasie tej krótkotrwałej obróbki cieplnej niszczy się enzymy, które są odpowiedzialne za zmianę smaku i koloru produktów poddawanych procesowi. By blanszowanie się udało, trzeba wiedzieć, jak je prawidłowo wykonać.
- • Dość szeroki garnek, sito lub wkładka do gotowania na parze (niekoniecznie), sól, cukier, ocet, gorąca woda, warzywa lub owoce .
Oczyść i umyj materiał roślinny, usuń nadpsute fragmenty liści, odrzuć owoce nadgniłe i uszkodzone. Duże sztuki możesz podzielić na mniejsze kawałki - ale nie za małe. Za bardzo rozdrobnione owoce lub warzywa będą po blanszowaniu wyglądać nieapetycznie.

Zagotuj wodę w dość dużym, najlepiej szerokim garnku. Zależnie od tego, co blanszujesz i w jakim celu, możesz dodać do wrzątku odrobinę soli, cukru albo octu.

Warzywa lub owoce ułóż na sicie albo na specjalnej wkładce przeznaczonej do gotowania na parze. Powinny leżeć luźno. Całość włóż na kilka - kilkanaście sekund do gotującej się wody.
Możesz też wrzucić warzywa i owoce bezpośrednio do wrzątku na krótki czas.
Najkrócej blanszuje się warzywa liściaste i delikatne owoce. Im warzywo lub owoc twardszy, tym blanszowanie powinno trwać dłużej.
Wyjmij warzywa lub owoce z wrzątku i natychmiast przelej je jak najzimniejszą wodą. W ten sposób je „zahartujesz” - pomimo tego, że będą bardziej miękkie niż były w stanie zupełnie surowym, zachowają swój kształt, kolor i specyficzną jędrność.
Ostudzone, zblanszowane warzywa lub owoce możesz podzielić na mniejsze części. Uważaj! Są bardziej miękkie niż były, więc obchodź się z nimi ostrożnie.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Czasu trwania blanszowania nie warto przedłużać - produkty tracą wówczas jędrność i wyglądają mniej apetycznie. Blanszować można również ryby (a nawet mięso).
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 21:31:07
Ostatnio zmieniony: 2013-02-04 22:16:57
Ostatnio zmieniony: 2012-09-17 13:50:39
Ostatnio zmieniony: 2011-05-08 11:13:13
Dodaj komentarz