Jak pić whisky?

Whisky, nazywana również whiskey albo (po 'amerykańsku') burbon. Podobno nie ma złego sposobu na picie whisky ale pragnę przedstawić jak zrobić to profesjonalnie, tak by dokładnie poznać nie tylko smak tego niezwykłego napoju ale również nasycić nim pozostałe zmysły.

  • Profesjonalna szklanka do whiskey.
  • Whisky.
  • Woda.
  • Czas i spokój.
1

Szklanka.
W Polsce przyjęło się pić whiskey w kwadratowych szklankach, jest to jednak błędny sposób. Profesjonalna szklanka do whiskey ma kształt taki jak na zdjęciu. Okrągła, szeroka na dole, zwęża się ku górze. Jest to, tak zwana "Rock Glass" (lodowa szklanka), "Lowball Glass", czy po prostu Szkocka szklanka do whiskey. Szklanka taka powinna mieć objętość 6 - 10 uncji płynu (około 170 - 280 ml). Zrobiona jest ze szkła, lub bardziej wyszukana - kryształowa. Whiskey podajemy w temperaturze pokojowej, więc trzymając szklankę w dłoniach nie powinniśmy ogrzewać zawartości.


2

Kolor.
Piękny złocisty, spójrz pod światło, zamieszaj. Naciesz oczy i zapamiętaj ten kolor. Kolor każdej whisky jest inny w zależności z czego i jest zrobiona oraz gdzie była przechowywana.


3

Zapach.
Ten zmysł męczy się najszybciej. Odsuń szklankę, zaczerpnij świeżego powietrza. Zbliż nos, ale nie wkładaj go w szklankę. Każda whiskey pachnie inaczej. Wkrótce nauczysz się rozpoznawać, jak dana whiskey pachnie, z czym ci się kojarzy?


4

Lepkość.
Zamieszaj ją jeszcze raz. Obserwuj jak napój ścieka po ściance - czym wolniej tym starsza jest whisky.


5

Zasmakuj whisky.
Małymi łykami, powoli - ma przynajmniej 40% ale to nie wódka, nie musisz jej wlewać w gardło. Z czym kojarzy ci się jej smak?


6

Dolej wody.
Powinniśmy również przygotować sobie czystą, niegazowaną, źródlaną wodę. Wiele osób twierdzi, że rozcieńczanie whiskey to głupota, psująca jej smak, ale jest to najlepszy sposób, by aromaty whisky dotknęły nas delikatniej nie otępiając zmysłów. Ważne jest by nie przesadzać z ilością wody, nie powinno się jej dolewać więcej niż 1/5 objętości - w zależności od upodobań.


7

Whiskey on the Rocks.
Uwierz mi - nie chcesz pić whiskey z lodem. Lód obniży temperaturę, a przez to zabije smak i aromat. Jeżeli na prawdę chcesz się napić whiskey z lodem, a jesteś akurat w pubie, klubie a zwłaszcza restauracji, nie zrób jeszcze gorszego błędu i nie zamawiaj: "Whisky on the rocks, z lodem". Nie zamawiasz przecież masła maślanego, prawda?


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jaki jest sens picia whiskey z colą, ginem, tonikiem czy czymkolwiek innym? Taki mix tylko zabije smak. Zamów sobie wódkę z tymi dodatkami - taniej cię to wyniesie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.12.2010

Komentarze

Burbon to nie jest amerykańska nazwa whisky, tylko inna nazwa whisky produkowanej w Ameryce.
Whiskey natomiast, jest to pisownia stosowana na Irlandzkiej whiskey.
Jeżeli porada dotyczy profesjonalnego picia whisky to akapit o wodzie jest nieprawidłowy. Jeżeli mówimy o pełnej profesce to whisky pije się jedynie z wodą firmową, używaną przy produkcji konkretnego producenta.
Taką wodę można dostać w ekskluzywnych punktach za granicą, w Polsce nie spotkałem się jeszcze z restauracją/hotelem gdzie można by dostać taką wodę.

Podoba mi się za to podejście autora do lodu :)

Ostatnio zmieniony: 2012-05-06 01:38:49

TEŻ LUBIE DOBRĄ WHISKEY

Ostatnio zmieniony: 2011-09-28 17:38:01

Również początkowo rozsmakowany byłem w whisky z colą :), ale od czasu kiedy więcej o tym czytam, to zacząłem też czasem smakować samą whisky i faktycznie można wyczuć różnicę np. między Jackiem Danielsem i Ballantine'sem :)

A słyszałem, że jeśli z wodą to ma to być woda krystaliczna, wydobywająca się z źródeł w Irlandii :)) hehe

Ostatnio zmieniony: 2011-01-03 23:09:29

Wiem, że to profanacja, ale whisky pijam tylko z colą.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-29 09:59:16